Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Na rynku pracy coraz gorzej

08.01.2013

Fiat zaczął zwalniać więc potrzebni kolejni doktorzy G. i sędziowie T. - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

W głównych mediach od paru dni tylko doktor G., a teraz już i sędzia T., więc łatwiej zepchnąć w informacyjny niebyt rozpoczęcie procesu zwolnień 1500 pracowników w fabryce Fiata w Tychach.

Pracownicy w tej firmie są wzywani na indywidualne rozmowy do swoich przełożonych i to one oraz tzw. indywidualne oceny pracownicze mają przesądzić o tym, kto znajdzie się za bramą (pod ochroną są tylko osoby powyżej 56. roku życia i osoby wychowujące samotnie dzieci).

Wicepremier Piechociński, który tuż po objęciu stanowiska ministra gospodarki we wszystkich mediach opowiadał jak to będzie bronił każdego miejsca pracy w Tychach, teraz jakoś się nie odzywa.

Wprawdzie w ostatni piątek w Sejmie miała miejsce debata nad informacją bieżącą rządu, dotycząca jego działań związanych z tym grupowym zwolnieniem w fabryce w Tychach i inauguracją działalności jako ministra gospodarki, ale niestety Piechociński nie wypadł przekonująco.

To prawda, że funkcjonuje on rządzie od kilkunastu dni i musiał odpowiadać za nieswoje winy, ale to, co zaprezentował, nie wróży przełomu ani w odniesieniu do tego zakładu i zwolnionych pracowników, a także całej branży motoryzacyjnej.

W związku ze spadkiem popytu na nowe samochody w Europie i w związku z faktem, że ponad 90% produkowanych w Polsce samochodów jest przeznaczonych na eksport, tę branżę czekają poważne kłopoty, czego konsekwencją na razie są przestoje produkcyjne, praca na jedną czasami tylko na dwie zmiany, a w perspektywie głębokie redukcje zatrudnienia.

Recepty, które przedstawił w Sejmie Piechociński, to rozszerzenie niektórych stref ekonomicznych, wydłużenie okresu ich działania do 2026 roku i restrykcyjne badania techniczne samochodów używanych sprowadzanych przez Polaków z zagranicy, a także kontynuacja rządowego programu Gimbus, polegająca na wyposażeniu samorządów w autobusy do przewozu dzieci. Oprócz tego programy osłonowe dla zwalnianych przygotowane przez właściwe Powiatowe Urzędy Pracy.

To wszystko może przynieść jakieś efekty najwcześniej za rok, a na razie po zwolnieniach w Tychach rozpoczną się zwolnienia u kooperantów (sam Piechociński przyznał, że likwidacja 1 miejsca w fabryce samochodów, powoduje likwidację od 7 do 10 miejsc pracy u kooperantów), co oznacza, że w wyniku zwolnień w Tychach, stracimy od 11 do 15 tysięcy miejsc pracy u kooperantów.

Dzięki królowaniu w mediach informacji o doktorze G i sędzim T., nie przebiła się także na ich czołówki kolejna informacja z rynku pracy, że na koniec grudnia 2012 roku stopa bezrobocia wzrosła do 13,3%, czyli bez pracy było aż 2 miliony 140 tysięcy Polaków.

Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy 2012 roku bezrobocie wzrosło o blisko 150 tysięcy i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach nowego roku bezrobocie, będzie rosło przynajmniej o 80 tysięcy nowych bezrobotnych miesięcznie.

Na rynku pracy szykuje się tej wiosny prawdziwy dramat, natomiast rząd Tuska jest pełen optymizmu, ponieważ minister Rostowski ciągle blokuje około 7 mld zł środków Funduszu Pracy na aktywne formy ograniczania bezrobocia.

W końcówce prac nad budżetem na 2013 rok w grudniu poprzedniego roku, widząc gwałtownie pogarszającą się sytuację na rynku pracy jako posłowie Prawa i Sprawiedliwości w komisji finansów publicznych, złożyliśmy poprawkę, aby chociaż 1 mld zł z tej nadwyżki w Funduszu Pracy przeznaczyć dodatkowo na aktywne formy ograniczania bezrobocia.

Większość koalicyjna Platformy i PSL-u tę poprawkę odrzuciła w zasadzie bez przedstawienia żadnych merytorycznych argumentów, dlaczego to robi.

A więc w kolejnych miesiącach tego roku co i rusz będą potrzebni jacyś nowi doktorzy G. czy sędziowie T. aby odwracać uwagę od prawdziwych problemów jakie będą dotykać tysiące Polaków.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook