Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Mocny przekaz Beaty Szydło do rolników

19.07.2015

1. Wczoraj miało miejsce ważne wydarzenie we właśnie ogłoszonej przez prezydenta Komorowskiego kampanii wyborczej do Parlamentu, mianowicie spotkanie kandydatki na premiera Zjednoczonej Prawicy Beaty Szydło z polskimi rolnikami u progu rozpoczynających się żniw.

Odwiedziła ona jedną z mniej zamożnych gmin województwa mazowieckiego położony w powiecie przysuskim Odrzywół, gdzie razem z wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim europosłem Januszem Wojciechowskim, spotkali się z rolnikami na polu, na którym wczoraj rozpoczęły się zbożowe żniwa.

Wcześniej odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes Szydło zwróciła uwagę na najważniejsze nie rozwiązane od 8 lat przez koalicję PO i PSL rolnicze problemy jak brak wyrównania dopłat bezpośrednich, słabnąca dochodowość produkcji rolniczej mimo wzrostu rozmiarów produkcji i wzrostu eksportu, dramatyczna sytuacja rolników produkujących mleko (spadające ceny skupu i jednoczesne kary za przekroczenie limitów produkcyjnych), brak należnych rekompensat dal rolników spowodowanych spadkiem cen w wyniku rosyjskiego embarga na eksport unijnej żywności do tego kraju, czy bardzo głośna w ostatnich kilkunastu miesiącach masowa wyprzedaż ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych na podstawione osoby czyli tzw. słupy.

2. Tak się składa, że ten ostatni problem był omawiany na jednym z ostatnich posiedzeń komisji rolnictwa PE.

Podczas tych obrad był omawiany raport przygotowany przez Transnational Institute z Brukseli, dotyczący rozmiarów masowego wykupu gruntów rolnych w poszczególnych krajach UE w celach spekulacyjnych.

Generalnie raport skupia się głównie na krajach Europy Środkowo - Wschodniej przyjętych niedawno do UE i pokazuje, że zjawisko wykupu ziemi rolnej przez cudzoziemców z roku na rok narasta.

W raporcie wymieniono miedzy innymi Rumunię, gdzie około 10 % użytków rolnych znajduje się w rękach inwestorów z krajów trzecich, Węgry gdzie w drodze umów objętych tajemnicą handlową inwestorzy zagraniczni nabyli około 1 miliona hektarów, wreszcie Polskę gdzie głównie poprzez instytucję tzw. słupa, inwestorzy zagraniczni nabyli ponad 200 tysięcy hektarów ziemi rolnej.

3. Raport brukselskiego instytutu potwierdza powszechne przekonanie, że mimo obowiązującego w Polsce zakazu zakupu ziemi rolnej przez cudzoziemców na podstawie ustawy obowiązującej od 1 maja 2004 roku do 1 maja 2016 roku, która pozwala na taki zakup ale tylko po uzyskaniu zezwolenia MSW, trwa intensywny wykup polskiej ziemi na postawione osoby.

Rządząca Platforma i PSL bagatelizują ten proceder, stwierdzając, że ma on charakter marginalny (tak przynajmniej wynika z corocznych sprawozdań składanych przez szefa MSW przed Sejmem), choć Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w raporcie z 2013 roku dostrzega już jego powagę.

Ostatnio w pośpiechu większość koalicyjna przyjęła nowelizację ustawy o obrocie nieruchomościami rolnymi, która jej zdaniem ma chronić polską ziemię przed jej wykupem przez cudzoziemców po zakończeniu okresu ochronnego w maju 2016 roku ale tak naprawdę sankcjonuje ona ten dotychczasowy tzw. słupowy proceder.

4. Prezes Beata Szydło razem z europosłem Januszem Wojciechowskim zapewnili mazowieckich, a za ich pośrednictwem wszystkich rolników w Polsce, że rozwiązywanie ich najważniejszych problemów jest jednym z priorytetów programowych Zjednoczonej Prawicy, co potwierdził także ostatni kongres programowy  w Katowicach.

Jeżeli Polacy obdarzą Zjednoczoną Prawicę zaufaniem i wygra ona nadchodzące wybory parlamentarne to stworzy ona zdecydowanie lepsze niż do tej pory warunki dla polskich rolników czego wyrazem będzie poprawa dochodowości polskiego rolnictwa spowodowana zarówno działaniami na unijnym forum jak i nową krajową polityką rolną.

Z Odrzywołu na Mazowszu popłynął nowy jasny sygnał do polskich rolników, wygrana Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach, do poprawa warunków gospodarowania w polskim rolnictwie w najbliższych latach.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook