Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Mocny przekaz Beaty Szydło do rolników

19.07.2015

1. Wczoraj miało miejsce ważne wydarzenie we właśnie ogłoszonej przez prezydenta Komorowskiego kampanii wyborczej do Parlamentu, mianowicie spotkanie kandydatki na premiera Zjednoczonej Prawicy Beaty Szydło z polskimi rolnikami u progu rozpoczynających się żniw.

Odwiedziła ona jedną z mniej zamożnych gmin województwa mazowieckiego położony w powiecie przysuskim Odrzywół, gdzie razem z wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim europosłem Januszem Wojciechowskim, spotkali się z rolnikami na polu, na którym wczoraj rozpoczęły się zbożowe żniwa.

Wcześniej odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes Szydło zwróciła uwagę na najważniejsze nie rozwiązane od 8 lat przez koalicję PO i PSL rolnicze problemy jak brak wyrównania dopłat bezpośrednich, słabnąca dochodowość produkcji rolniczej mimo wzrostu rozmiarów produkcji i wzrostu eksportu, dramatyczna sytuacja rolników produkujących mleko (spadające ceny skupu i jednoczesne kary za przekroczenie limitów produkcyjnych), brak należnych rekompensat dal rolników spowodowanych spadkiem cen w wyniku rosyjskiego embarga na eksport unijnej żywności do tego kraju, czy bardzo głośna w ostatnich kilkunastu miesiącach masowa wyprzedaż ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych na podstawione osoby czyli tzw. słupy.

2. Tak się składa, że ten ostatni problem był omawiany na jednym z ostatnich posiedzeń komisji rolnictwa PE.

Podczas tych obrad był omawiany raport przygotowany przez Transnational Institute z Brukseli, dotyczący rozmiarów masowego wykupu gruntów rolnych w poszczególnych krajach UE w celach spekulacyjnych.

Generalnie raport skupia się głównie na krajach Europy Środkowo - Wschodniej przyjętych niedawno do UE i pokazuje, że zjawisko wykupu ziemi rolnej przez cudzoziemców z roku na rok narasta.

W raporcie wymieniono miedzy innymi Rumunię, gdzie około 10 % użytków rolnych znajduje się w rękach inwestorów z krajów trzecich, Węgry gdzie w drodze umów objętych tajemnicą handlową inwestorzy zagraniczni nabyli około 1 miliona hektarów, wreszcie Polskę gdzie głównie poprzez instytucję tzw. słupa, inwestorzy zagraniczni nabyli ponad 200 tysięcy hektarów ziemi rolnej.

3. Raport brukselskiego instytutu potwierdza powszechne przekonanie, że mimo obowiązującego w Polsce zakazu zakupu ziemi rolnej przez cudzoziemców na podstawie ustawy obowiązującej od 1 maja 2004 roku do 1 maja 2016 roku, która pozwala na taki zakup ale tylko po uzyskaniu zezwolenia MSW, trwa intensywny wykup polskiej ziemi na postawione osoby.

Rządząca Platforma i PSL bagatelizują ten proceder, stwierdzając, że ma on charakter marginalny (tak przynajmniej wynika z corocznych sprawozdań składanych przez szefa MSW przed Sejmem), choć Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w raporcie z 2013 roku dostrzega już jego powagę.

Ostatnio w pośpiechu większość koalicyjna przyjęła nowelizację ustawy o obrocie nieruchomościami rolnymi, która jej zdaniem ma chronić polską ziemię przed jej wykupem przez cudzoziemców po zakończeniu okresu ochronnego w maju 2016 roku ale tak naprawdę sankcjonuje ona ten dotychczasowy tzw. słupowy proceder.

4. Prezes Beata Szydło razem z europosłem Januszem Wojciechowskim zapewnili mazowieckich, a za ich pośrednictwem wszystkich rolników w Polsce, że rozwiązywanie ich najważniejszych problemów jest jednym z priorytetów programowych Zjednoczonej Prawicy, co potwierdził także ostatni kongres programowy  w Katowicach.

Jeżeli Polacy obdarzą Zjednoczoną Prawicę zaufaniem i wygra ona nadchodzące wybory parlamentarne to stworzy ona zdecydowanie lepsze niż do tej pory warunki dla polskich rolników czego wyrazem będzie poprawa dochodowości polskiego rolnictwa spowodowana zarówno działaniami na unijnym forum jak i nową krajową polityką rolną.

Z Odrzywołu na Mazowszu popłynął nowy jasny sygnał do polskich rolników, wygrana Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach, do poprawa warunków gospodarowania w polskim rolnictwie w najbliższych latach.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook