Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Mocny przekaz Beaty Szydło do rolników

19.07.2015

1. Wczoraj miało miejsce ważne wydarzenie we właśnie ogłoszonej przez prezydenta Komorowskiego kampanii wyborczej do Parlamentu, mianowicie spotkanie kandydatki na premiera Zjednoczonej Prawicy Beaty Szydło z polskimi rolnikami u progu rozpoczynających się żniw.

Odwiedziła ona jedną z mniej zamożnych gmin województwa mazowieckiego położony w powiecie przysuskim Odrzywół, gdzie razem z wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim europosłem Januszem Wojciechowskim, spotkali się z rolnikami na polu, na którym wczoraj rozpoczęły się zbożowe żniwa.

Wcześniej odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes Szydło zwróciła uwagę na najważniejsze nie rozwiązane od 8 lat przez koalicję PO i PSL rolnicze problemy jak brak wyrównania dopłat bezpośrednich, słabnąca dochodowość produkcji rolniczej mimo wzrostu rozmiarów produkcji i wzrostu eksportu, dramatyczna sytuacja rolników produkujących mleko (spadające ceny skupu i jednoczesne kary za przekroczenie limitów produkcyjnych), brak należnych rekompensat dal rolników spowodowanych spadkiem cen w wyniku rosyjskiego embarga na eksport unijnej żywności do tego kraju, czy bardzo głośna w ostatnich kilkunastu miesiącach masowa wyprzedaż ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych na podstawione osoby czyli tzw. słupy.

2. Tak się składa, że ten ostatni problem był omawiany na jednym z ostatnich posiedzeń komisji rolnictwa PE.

Podczas tych obrad był omawiany raport przygotowany przez Transnational Institute z Brukseli, dotyczący rozmiarów masowego wykupu gruntów rolnych w poszczególnych krajach UE w celach spekulacyjnych.

Generalnie raport skupia się głównie na krajach Europy Środkowo - Wschodniej przyjętych niedawno do UE i pokazuje, że zjawisko wykupu ziemi rolnej przez cudzoziemców z roku na rok narasta.

W raporcie wymieniono miedzy innymi Rumunię, gdzie około 10 % użytków rolnych znajduje się w rękach inwestorów z krajów trzecich, Węgry gdzie w drodze umów objętych tajemnicą handlową inwestorzy zagraniczni nabyli około 1 miliona hektarów, wreszcie Polskę gdzie głównie poprzez instytucję tzw. słupa, inwestorzy zagraniczni nabyli ponad 200 tysięcy hektarów ziemi rolnej.

3. Raport brukselskiego instytutu potwierdza powszechne przekonanie, że mimo obowiązującego w Polsce zakazu zakupu ziemi rolnej przez cudzoziemców na podstawie ustawy obowiązującej od 1 maja 2004 roku do 1 maja 2016 roku, która pozwala na taki zakup ale tylko po uzyskaniu zezwolenia MSW, trwa intensywny wykup polskiej ziemi na postawione osoby.

Rządząca Platforma i PSL bagatelizują ten proceder, stwierdzając, że ma on charakter marginalny (tak przynajmniej wynika z corocznych sprawozdań składanych przez szefa MSW przed Sejmem), choć Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w raporcie z 2013 roku dostrzega już jego powagę.

Ostatnio w pośpiechu większość koalicyjna przyjęła nowelizację ustawy o obrocie nieruchomościami rolnymi, która jej zdaniem ma chronić polską ziemię przed jej wykupem przez cudzoziemców po zakończeniu okresu ochronnego w maju 2016 roku ale tak naprawdę sankcjonuje ona ten dotychczasowy tzw. słupowy proceder.

4. Prezes Beata Szydło razem z europosłem Januszem Wojciechowskim zapewnili mazowieckich, a za ich pośrednictwem wszystkich rolników w Polsce, że rozwiązywanie ich najważniejszych problemów jest jednym z priorytetów programowych Zjednoczonej Prawicy, co potwierdził także ostatni kongres programowy  w Katowicach.

Jeżeli Polacy obdarzą Zjednoczoną Prawicę zaufaniem i wygra ona nadchodzące wybory parlamentarne to stworzy ona zdecydowanie lepsze niż do tej pory warunki dla polskich rolników czego wyrazem będzie poprawa dochodowości polskiego rolnictwa spowodowana zarówno działaniami na unijnym forum jak i nową krajową polityką rolną.

Z Odrzywołu na Mazowszu popłynął nowy jasny sygnał do polskich rolników, wygrana Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach, do poprawa warunków gospodarowania w polskim rolnictwie w najbliższych latach.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook