Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Merytoryczna Rada PiS

17.02.2014

Ogłoszony w ostatnią sobotę na Kongresie w Warszawie program Prawa i Sprawiedliwości, spotkał się nie z krytyką ale jak można się było spodziewać z atakami polityków Platformy ale także innych partii politycznych – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Te ataki charakteryzują się tym, że im są mniej merytoryczne, tym są bardziej agresywne, co więcej wygląda na to, że krytykujący znają ten program nie ze strony internetowej Prawa i Sprawiedliwości ale z omówień w mediach mainstreamowych, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Tymczasem ogłoszeniu programu towarzyszyło powołanie przez Radę Polityczną Prawa i Sprawiedliwości, Rady Programowej pod przewodnictwem profesora Piotra Glińskiego, składającej z wybitnych ekspertów nie związanych bezpośrednio z naszą partią.

Profesor Gliński zaprosił do pracy nad doskonaleniem naszego programu 35 osób ze świata nauki ale także wielu praktyków i wszyscy oni te propozycje przyjęli, choć zapewne zdają sobie sprawę, że taka deklaracja w ich środowiskach, zawodowych nie zostanie przyjęta z entuzjazmem.

W związku z tym, że jestem jednym z współautorów części gospodarczej programu Prawa i Sprawiedliwości, ze szczególnym zainteresowaniem odnotowałem w tym składzie nazwiska ekonomistów w tym tych najbardziej znanych: profesor Grażynę Ancyparowicz, profesora Ryszarda Bugaja i profesora Witolda Modzelewskiego.

Profesor Ancyparowicz i profesor Modzelewski już wcześniej współpracowali z Prawem i Sprawiedliwością, przygotowując między innymi ekspertyzy dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych i nasz projekt ustawy w tej sprawie, a także projekt nowego systemu podatkowego ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych w jednym akcie prawnym oraz nowy projekt ustawy o VAT razem z rozporządzeniami wykonawczymi.

Z kolei profesor Ryszard Bugaj był doradcą ekonomicznym ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego ale od współpracy z Prawem i Sprawiedliwością do tej pory się raczej dystansował, teraz jednak w Radzie Programowej się znalazł.

Zwracam w sposób szczególny uwagę na tego ostatniego eksperta, ponieważ od roku 1989 jest on w Polsce chyba najbardziej wyrazistym przedstawicielem polityki równoważenia rozwoju naszego kraju, a także polityki prospołecznej.

Tak się złożyło, że wczoraj udzielił on krótkiego wywiadu portalowi wPolityce.pl w którym wyłuszcza powody tej decyzji.

Mówi o dwóch argumentach, które do tego uczestnictwa w Radzie Programowej przekonały: „po pierwsze mimo zastrzeżeń jakie mam do Prawa i Sprawiedliwości, to jednak znajduję w założeniach PiS więcej rzeczy i postulatów, które mnie przekonują, niż to co chcą robić inni; druga okoliczność jest taka, że mainstream medialny nie daje równych warunków. PiS jest spychany na margines. Wczoraj zamiast oceny (choćby negatywnej) pomysłów największej partii opozycyjnej, mieliśmy możliwość podziwiać premiera Tuska w roli kibica, który pojawił w miejscowości Kamila Stocha”.

Profesor Bugaj w tej rozmowie zwrócił także uwagę na realność kwoty 1 biliona złotych na inwestycje w ciągu kilku lat.

Ujął to w sposób następujący „jeżeli przyjąć stopę inwestycji w naszej gospodarce wynoszącą ok. 25% PKB (a taką stopę inwestycji w niektórych latach już osiągaliśmy), to mówimy o kwocie około 400 mld zł przeznaczanych na inwestycje rocznie”.

W takim przypadku program 1 biliona na inwestycje można zrealizować w ciągu 2,5 roku, a nie w ciągu 7 lat jak proponuje Prawo i Sprawiedliwość, a więc tego rodzaju wydatki inwestycyjne są jak najbardziej realne.

Z tej klasy ekonomistami jest więc duża szansa na merytoryczną debatę i dopracowanie programu przez najbliższe miesiące w szczegółach, a być może przygotowanie także odpowiednich aktów prawnych aby po przejęciu władzy, szybko je uchwalić i rozpocząć w oparciu o nie realizację naszego programu.

Przy okazji wyrażam nadzieję, że eksperci, którzy zdecydowali się na współpracę z Prawem i Sprawiedliwością, nie zostaną teraz potraktowani przez mainstreamowe media tak jak potraktowani zostali eksperci współpracujący z sejmowym zespołem, który zajmuje się badaniem katastrofy smoleńskiej.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook