Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Merytoryczna debata o zdrowiu

09.10.2012

Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie realizuje swoje zamierzenia programowe w postaci debat o najważniejszych sprawach Polaków. Wczoraj w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego odbyła się debata z udziałem ponad 20 ekspertów i przedstawicieli środowisk związanych z ochroną zdrowia o sytuacji w ochronie zdrowia i drogach wyjścia z gigantycznej zapaści do jakiej tę dziedzinę doprowadziły rządy Donalda Tuska, a w szczególności jego ministrowie zdrowia poprzedni Ewa Kopacz i obecny Bartosz Arłukowicz.

Podstawową zmianą jaką proponuje Prawo i Sprawiedliwość jest likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia i włączenie wpływów ze składki zdrowotnej opłacanej przez wszystkich pracujących do budżetu państwa, a więc pod kontrolę Parlamentu.

Środki te poprzez budżety wojewodów były by kontraktowane przez poszczególne placówki świadczące usługi zdrowotne na podobnych zasadach jak do tej pory ale po ustanowieniu na nowo nowych procedur wycen usług medycznych, a także wprowadzeniu sieci szpitali.


Prawo i Sprawiedliwość zamierza także podnosić wydatki publiczne na ochronę zdrowia do poziomu minimum 6 % PKB (obecnie około 4% PKB) ale w dłuższym czasie i nie tylko wskutek podnoszenia wysokości składki zdrowotnej.

Generalnie tak zarysowana koncepcja głębokich zmian w systemie ochrony zdrowia, spotkała się z generalnym poparciem dyskutantów, choć niektórzy z nich twierdzili także, że obecną organizację ochrony zdrowia w tym NFZ należy tylko reformować.

Duża część dyskutantów zwracała uwagę na rynek wchodzący szybkimi krokami do polskiej ochrony zdrowia, ze wszystkim tego negatywnymi konsekwencjami.

Przypomniano sztandarowe posunięcie rządu Donalda Tuska ustawę o komercjalizacji szpitali. Masowa komercjalizacja Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, jak to oceniła większość specjalistów z tej dziedziny, jest otwarciem szerokiej bramy do ich prywatyzacji

Ustawa ta wymusza na organach założycielskich SP ZOZ (głównie samorządach) już od końca 2012 roku, ich przekształcenie w spółki prawa handlowego. Te które tego nie zrobią będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu 3 miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego (czyli najdalej w połowie następnego roku po zakończeniu roku gospodarczego).

Powoływanie spółek prawa handlowego w miejsce SP ZOZ oznacza zmianę filozofii funkcjonowania ochrony zdrowia w Polsce. Z ochrony zdrowia zorientowanej na pacjenta (mimo wszystkich ułomności dotychczasowego systemu), mamy wprowadzenie do ochrony zdrowia wszystkich reguł systemu rynkowego z jego podstawową kategorią zyskiem.

Organy spółki prawa handlowego (zarząd, rada nadzorcza) bowiem zgodnie z kodeksem spółek muszą być oceniane przez właściciela przez pryzmat osiąganego wyniku finansowego.

Co więcej zarząd, który doprowadzi do powstania w spółce strat, które w konsekwencji będą powodowały konieczność uszczuplenia jej majątku, odpowiada za tę sytuację pod rygorami kodeksu karnego. Aby tak się nie stało zarząd musi pilnować aby corocznie spółka przynosiła zysk, a przynajmniej nie osiągała ujemnego wyniku finansowego.

Nieuchronnie będzie to prowadziło do poszukiwania „pacjentów zyskownych” czyli takich których leczenie będzie dawało zysk i unikania „pacjentów deficytowych”, których leczenie przyniesie straty. Takie postępowanie na oddziałach szpitalnych już teraz występuje tyle ,że sporadycznie. W szpitalnych spółkach prawa handlowego, będzie jedynym możliwym do przyjęcia.

Dyskutanci przestrzegali przed takim podejściem, ponieważ dotychczas powstałe szpitale-spółki mają jeszcze gdzie odsyłać tych „niezyskownych” pacjentów. Jeżeli wszystkie szpitale będą takim spółkami, to nie bardzo wiadomo, kto zajmie się takimi pacjentami.

Przestrzegali także przed skutkami nowej ustawy refundacyjnej, bowiem już po pół roku jej funkcjonowania, widać drastyczny spadek sprzedaży leków refundowanych, co oznacza albo rezygnację z nabywania leków przez pacjentów albo też pokrywanie kosztów zakupu leków z własnej kieszeni.

Zwracano uwagę, że pozostało naprawdę mało czasu na przeprowadzenie zmian w ochronie zdrowia, bo obecny system szybkimi krokami zbliża się do bankructwa.

Najbardziej wymownym wyrazem tego bankructwa jest zaprzestanie przyjmowania małych pacjentów na 3 miesiące przed końcem roku, przez najlepszą placówkę opieki zdrowotnej dla dzieci Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook