Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Kontynuacja "wielkiej zmiany"

15.12.2013

Po 6 latach nic nie robienia, Tusk ogłosił kontynuację „wielkiej zmiany”. Zadziwiające jak co kilkanaście miesięcy szef rządu, dostrzega jakieś ważne dla zwykłych Polaków problemy, których przez ponad 6 lat nie udało mu się rozwiązać i bez żadnych zahamowań, ogłasza że w najbliższym czasie, to wreszcie załatwi.

1. Wczoraj podczas posiedzenia Rady Krajowej Platformy, Donald Tusk wygłosił już chyba 5 expose w karierze premiera i wyznaczył cele dla swojego rządu do końca tej kadencji czyli do jesieni 2015 roku.
To zadziwiające jak co kilkanaście miesięcy szef rządu, dostrzega jakieś ważne dla zwykłych Polaków problemy, których przez ponad 6 lat nie udało mu się rozwiązać i bez żadnych zahamowań, ogłasza że w najbliższym czasie, to wreszcie załatwi.   

Tym razem premier Tusk dostrzegł aż 3 problemy, które gnębią Polaków i zwracając się do ministrów obecnych na sali wręcz ich zobowiązał, że natychmiast mają się zająć ich rozwiązywaniem.

Wymienił konieczność ograniczenia kolejek do lekarzy, ograniczenie ilości i cen podręczników z jakich muszą korzystać uczniowie w szkołach i stopniowe ograniczanie umów śmieciowych o pracę.

To są oczywiście ważne problemy społeczne i gospodarcze ale mimo wszystko wyglądają na zestawione pośpiesznie i zostały zaprezentowane przez premiera Tuska w taki sposób, że można mieć poważne wątpliwości czy dokładnie wiedział o czym mówił.

2. Tak było właśnie w przypadku skrócenia kolejek do lekarzy.

Premier zwracając się do siedzącego na sali ministra Arłukowicza „zobowiązał go aby ten do wiosny przedstawił precyzyjne działania, które doprowadzą do wyraźnego skrócenia czasu na wizytę u lekarza i zmniejszenia kolejek w służbie zdrowia i dodał, że mówi przede wszystkim o podstawowej opiece zdrowotnej”.

Jednak kolejki do lekarzy dotyczą przede wszystkim specjalistycznej opieki zdrowotnej (a nie podstawowej) takich specjalności jak kardiologia, onkologia, urologia czy okulistyka i najczęściej nie wynikają z braku tych specjalistów ale zbyt małej ilości tego rodzaju usług kontraktowanych przez wojewódzkie oddziały NFZ.

Przyczyna tego stanu rzeczy jest znana od lat, to zbyt mała ilość środków jaką NFZ przeznacza na ten rodzaj usług i nic nie wskazuje na to aby tych środków mogło się nagle znaleźć więcej.

3. Drugi problem z którym chce w najbliższym czasie walczyć premier Tusk, to zbyt duża ilość i to drogich podręczników, których wymaga się od uczniów i tutaj zdaniem szefa rządu należy się postawić się lobby, które żyje ze sprzedaży podręczników.

Do takich działań premier zobowiązał minister Kluzik - Rostkowską i już na rozpoczęcie nowego roku szkolnego we wrześniu 2014 roku, ma być pod tym względem lżej zarówno dzieciom w szkołach podstawowych i ich rodzicom.

Minister edukacji z aprobatą kiwała głową na te wynurzenia premiera ale sprawiała wrażenie jakby słyszała o tym zobowiązaniu pierwszy raz mimo, że szef rządu twierdził, że rozmawiał z nią na ten temat wcześniej przez wiele godzin.

4. Wreszcie ograniczenie ilości umów śmieciowych „ma się stawać powoli, aby zbyt mocno nie uderzyło w rynek pracy” przy czym tego zadania premier Tusk nie zaadresował do żadnego z ministrów ale mówił o całym rządzie.

Tę sprawę nazwał „dylematem prostym chociaż okrutnym” i przy okazji mówił o oskładkowaniu ale i o opodatkowaniu umów śmieciowych, choć przecież te umowy opodatkowane już są.

„Likwidacja śmieciówek to jest zwiększenie opodatkowania lub oskładkowania wobec tych którzy dziś tego nie płacą. Koniec, kropka”, zakończył omawianie najważniejszych zamierzeń jego rządu na najbliższe 2 lata”.


5. Widać więc, że nie tylko premier Tusk „goni w przysłowiową piętkę” ale także jego PR-owi doradcy i nowi ministrowie, nie bardzo wiedzą co mają robić w najbliższych miesiącach aby chociaż odwrócić negatywne trendy dla rządu i w konsekwencji Platformy, bo przecież poprawa losu zwykłych ludzi tej ekipy już kompletnie nie interesuje.

Stąd ta miałkość pomysłów i kompletny chaos myślowy premiera i tylko przychylność mediów „mętnego nurtu”, pozwala zaprezentować ten zlepek przypadkowych propozycji Donalda Tuska jako kontynuację jakiejś „wielkiej zmiany”.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/ Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook