Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Kontynuacja "wielkiej zmiany"

15.12.2013

Po 6 latach nic nie robienia, Tusk ogłosił kontynuację „wielkiej zmiany”. Zadziwiające jak co kilkanaście miesięcy szef rządu, dostrzega jakieś ważne dla zwykłych Polaków problemy, których przez ponad 6 lat nie udało mu się rozwiązać i bez żadnych zahamowań, ogłasza że w najbliższym czasie, to wreszcie załatwi.

1. Wczoraj podczas posiedzenia Rady Krajowej Platformy, Donald Tusk wygłosił już chyba 5 expose w karierze premiera i wyznaczył cele dla swojego rządu do końca tej kadencji czyli do jesieni 2015 roku.
To zadziwiające jak co kilkanaście miesięcy szef rządu, dostrzega jakieś ważne dla zwykłych Polaków problemy, których przez ponad 6 lat nie udało mu się rozwiązać i bez żadnych zahamowań, ogłasza że w najbliższym czasie, to wreszcie załatwi.   

Tym razem premier Tusk dostrzegł aż 3 problemy, które gnębią Polaków i zwracając się do ministrów obecnych na sali wręcz ich zobowiązał, że natychmiast mają się zająć ich rozwiązywaniem.

Wymienił konieczność ograniczenia kolejek do lekarzy, ograniczenie ilości i cen podręczników z jakich muszą korzystać uczniowie w szkołach i stopniowe ograniczanie umów śmieciowych o pracę.

To są oczywiście ważne problemy społeczne i gospodarcze ale mimo wszystko wyglądają na zestawione pośpiesznie i zostały zaprezentowane przez premiera Tuska w taki sposób, że można mieć poważne wątpliwości czy dokładnie wiedział o czym mówił.

2. Tak było właśnie w przypadku skrócenia kolejek do lekarzy.

Premier zwracając się do siedzącego na sali ministra Arłukowicza „zobowiązał go aby ten do wiosny przedstawił precyzyjne działania, które doprowadzą do wyraźnego skrócenia czasu na wizytę u lekarza i zmniejszenia kolejek w służbie zdrowia i dodał, że mówi przede wszystkim o podstawowej opiece zdrowotnej”.

Jednak kolejki do lekarzy dotyczą przede wszystkim specjalistycznej opieki zdrowotnej (a nie podstawowej) takich specjalności jak kardiologia, onkologia, urologia czy okulistyka i najczęściej nie wynikają z braku tych specjalistów ale zbyt małej ilości tego rodzaju usług kontraktowanych przez wojewódzkie oddziały NFZ.

Przyczyna tego stanu rzeczy jest znana od lat, to zbyt mała ilość środków jaką NFZ przeznacza na ten rodzaj usług i nic nie wskazuje na to aby tych środków mogło się nagle znaleźć więcej.

3. Drugi problem z którym chce w najbliższym czasie walczyć premier Tusk, to zbyt duża ilość i to drogich podręczników, których wymaga się od uczniów i tutaj zdaniem szefa rządu należy się postawić się lobby, które żyje ze sprzedaży podręczników.

Do takich działań premier zobowiązał minister Kluzik - Rostkowską i już na rozpoczęcie nowego roku szkolnego we wrześniu 2014 roku, ma być pod tym względem lżej zarówno dzieciom w szkołach podstawowych i ich rodzicom.

Minister edukacji z aprobatą kiwała głową na te wynurzenia premiera ale sprawiała wrażenie jakby słyszała o tym zobowiązaniu pierwszy raz mimo, że szef rządu twierdził, że rozmawiał z nią na ten temat wcześniej przez wiele godzin.

4. Wreszcie ograniczenie ilości umów śmieciowych „ma się stawać powoli, aby zbyt mocno nie uderzyło w rynek pracy” przy czym tego zadania premier Tusk nie zaadresował do żadnego z ministrów ale mówił o całym rządzie.

Tę sprawę nazwał „dylematem prostym chociaż okrutnym” i przy okazji mówił o oskładkowaniu ale i o opodatkowaniu umów śmieciowych, choć przecież te umowy opodatkowane już są.

„Likwidacja śmieciówek to jest zwiększenie opodatkowania lub oskładkowania wobec tych którzy dziś tego nie płacą. Koniec, kropka”, zakończył omawianie najważniejszych zamierzeń jego rządu na najbliższe 2 lata”.


5. Widać więc, że nie tylko premier Tusk „goni w przysłowiową piętkę” ale także jego PR-owi doradcy i nowi ministrowie, nie bardzo wiedzą co mają robić w najbliższych miesiącach aby chociaż odwrócić negatywne trendy dla rządu i w konsekwencji Platformy, bo przecież poprawa losu zwykłych ludzi tej ekipy już kompletnie nie interesuje.

Stąd ta miałkość pomysłów i kompletny chaos myślowy premiera i tylko przychylność mediów „mętnego nurtu”, pozwala zaprezentować ten zlepek przypadkowych propozycji Donalda Tuska jako kontynuację jakiejś „wielkiej zmiany”.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/ Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook