Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Komorowski sparaliżował początek kadencji Dudy!

06.08.2015

W ostatnich miesiącach w Kancelarii Prezydenta, mieliśmy do czynienia z niezwykłą wręcz hojnością zatrudnieniową i płacową ale także wydatkami w innych dziedzinach, które można śmiało określić „szastaniem publicznym groszem - pisze Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

We wczorajszym wydaniu „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł red. Pawła Majewskiego pod znamiennym tytułem „Pustki w budżecie Kancelarii Prezydenta”, w którym autor sugeruje, że stan jej finansów, może wręcz sparaliżować początek urzędowania prezydenta Andrzeja Dudy.

Z informacji zawartych w artykule wynika, że w tuż przed II turą wyborów prezydenckich 22 maja ale także po raz kolejny 16 lipca, szef Kancelarii dokonał zmian w jej statucie w konsekwencji także w regulaminie organizacyjnym i w regulaminie wynagradzania pracowników.

Te decyzje pozwoliły na likwidację niektórych stanowisk pracy, a zwalniani w ten sposób oprócz odpraw przewidzianych przez kodeks pracy w takich okolicznościach, otrzymali także odszkodowania będące równowartością ich kwartalnych zarobków.

Co więcej jak pisze Majewski zwalniani w ten sposób pracownicy wcale ostatecznie nie przestali pracować w Kancelarii i w tym kontekście przytacza przypadek doradcy jednego z ministrów, który został zwolniony z wypłaceniem odprawy i wspominanego wyżej odszkodowania, a następnie zatrudniony jako audytor.

W rezultacie jak pisze autor kwota przeznaczona na wynagrodzenia w czerwcu w porównaniu z majem wzrosła z 2,5 mln do 3 mln, a ponadto fundusz wynagrodzeń został dodatkowo zasilony środkami w kwocie 600 tys. zł pochodzącymi z Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W czerwcu Kancelaria wypłaciła także pracownikom aż 400 tysięcy złotych z tytułu nadgodzin i różnego rodzaju nagród, a fundusz na świadczenia socjalne został wykorzystany niemal w całości (zostały tylko niewielkie kwoty na wypłaty za tzw. wczasy pod gruszą realizowane zwykle jesienią).

Gwałtowny wzrost wydatków w maju i czerwcu miał miejsce nie tylko w działach związanych z wynagrodzeniami ale także w takich działach jak „zakup usług pozostałych” (np. catering czy analizy przygotowywane przez podmioty zewnętrzne) czy „zakup materiałów i wyposażenia” gdzie wzrosły one o kilkaset tysięcy złotych w stosunku do średnich miesięcznych wydatków w tych działach.

W rezultacie w połowie roku budżetowego w niektórych działach budżetu Kancelarii wydatki wyniosły aż 70% środków przeznaczonych na cały rok, co oznacza że następcom nie zostawiono żadnego pola manewru.

Jak mówi cytowany przy tej okazji w wywiadzie szef Kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego Waldemar Dubaniowski, nigdy wcześniej do zmian regulaminów organizacyjnych i płacowych w tej jednostce, tuż przed oddaniem władzy, nie dochodziło.

Także wczoraj na portalach internetowych pojawiły się informacje jak były wydatkowane środki z budżetu Kancelarii Prezydenta w całym I półroczu tego roku.

Otóż mimo tego, ze na rzecz prezydenta Komorowskiego pracowało 6 doradców etatowych i aż 9 doradców społecznych, to w I półroczu tego roku Kancelaria zawarła kilkadziesiąt umów na doradztwo i ekspertyzy na łączną kwotę 604 tysięcy złotych (dla porównania w całym roku 2014 tego rodzaju wydatki wyniosły 111,3 tys. zł).

Internauci zwrócili uwagę na wiele różnego rodzaju wydatki, które można byłoby nazwać wręcz ekstrawaganckimi np. wykonanie pojedynczych filiżanek i kompletów z białej i różowej porcelany za blisko 65,5 tys. zł, co zostało skomentowane następująco, że ”nawet cesarz Chin by się nie powstydził” czy usługa hostingu strony www wraz z administracją serwera na potrzeby stron internetowych BBN za ponad 54 tys. zł, co z kolei zostało skomentowane następująco, „że na rynku tego rodzaju usługa kosztuje najwyżej 1 tys. zł”.

Z tych wszystkich powyższych informacji wynika, że w ostatnich miesiącach w Kancelarii Prezydenta, mieliśmy do czynienia z niezwykłą wręcz hojnością zatrudnieniową i płacową ale także wydatkami w innych dziedzinach, które można śmiało określić „szastaniem publicznym groszem”.

A że sparaliżuje to działalność Kancelarii w ostatnich 5 miesiącach tego roku i znacząco utrudni funkcjonowanie nowego prezydenta Andrzeja Dudy, to jego poprzednika i jego najbliższych współpracowników, kompletnie nie interesuje.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook