Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Komorowski sparaliżował początek kadencji Dudy!

06.08.2015

W ostatnich miesiącach w Kancelarii Prezydenta, mieliśmy do czynienia z niezwykłą wręcz hojnością zatrudnieniową i płacową ale także wydatkami w innych dziedzinach, które można śmiało określić „szastaniem publicznym groszem - pisze Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

We wczorajszym wydaniu „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł red. Pawła Majewskiego pod znamiennym tytułem „Pustki w budżecie Kancelarii Prezydenta”, w którym autor sugeruje, że stan jej finansów, może wręcz sparaliżować początek urzędowania prezydenta Andrzeja Dudy.

Z informacji zawartych w artykule wynika, że w tuż przed II turą wyborów prezydenckich 22 maja ale także po raz kolejny 16 lipca, szef Kancelarii dokonał zmian w jej statucie w konsekwencji także w regulaminie organizacyjnym i w regulaminie wynagradzania pracowników.

Te decyzje pozwoliły na likwidację niektórych stanowisk pracy, a zwalniani w ten sposób oprócz odpraw przewidzianych przez kodeks pracy w takich okolicznościach, otrzymali także odszkodowania będące równowartością ich kwartalnych zarobków.

Co więcej jak pisze Majewski zwalniani w ten sposób pracownicy wcale ostatecznie nie przestali pracować w Kancelarii i w tym kontekście przytacza przypadek doradcy jednego z ministrów, który został zwolniony z wypłaceniem odprawy i wspominanego wyżej odszkodowania, a następnie zatrudniony jako audytor.

W rezultacie jak pisze autor kwota przeznaczona na wynagrodzenia w czerwcu w porównaniu z majem wzrosła z 2,5 mln do 3 mln, a ponadto fundusz wynagrodzeń został dodatkowo zasilony środkami w kwocie 600 tys. zł pochodzącymi z Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W czerwcu Kancelaria wypłaciła także pracownikom aż 400 tysięcy złotych z tytułu nadgodzin i różnego rodzaju nagród, a fundusz na świadczenia socjalne został wykorzystany niemal w całości (zostały tylko niewielkie kwoty na wypłaty za tzw. wczasy pod gruszą realizowane zwykle jesienią).

Gwałtowny wzrost wydatków w maju i czerwcu miał miejsce nie tylko w działach związanych z wynagrodzeniami ale także w takich działach jak „zakup usług pozostałych” (np. catering czy analizy przygotowywane przez podmioty zewnętrzne) czy „zakup materiałów i wyposażenia” gdzie wzrosły one o kilkaset tysięcy złotych w stosunku do średnich miesięcznych wydatków w tych działach.

W rezultacie w połowie roku budżetowego w niektórych działach budżetu Kancelarii wydatki wyniosły aż 70% środków przeznaczonych na cały rok, co oznacza że następcom nie zostawiono żadnego pola manewru.

Jak mówi cytowany przy tej okazji w wywiadzie szef Kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego Waldemar Dubaniowski, nigdy wcześniej do zmian regulaminów organizacyjnych i płacowych w tej jednostce, tuż przed oddaniem władzy, nie dochodziło.

Także wczoraj na portalach internetowych pojawiły się informacje jak były wydatkowane środki z budżetu Kancelarii Prezydenta w całym I półroczu tego roku.

Otóż mimo tego, ze na rzecz prezydenta Komorowskiego pracowało 6 doradców etatowych i aż 9 doradców społecznych, to w I półroczu tego roku Kancelaria zawarła kilkadziesiąt umów na doradztwo i ekspertyzy na łączną kwotę 604 tysięcy złotych (dla porównania w całym roku 2014 tego rodzaju wydatki wyniosły 111,3 tys. zł).

Internauci zwrócili uwagę na wiele różnego rodzaju wydatki, które można byłoby nazwać wręcz ekstrawaganckimi np. wykonanie pojedynczych filiżanek i kompletów z białej i różowej porcelany za blisko 65,5 tys. zł, co zostało skomentowane następująco, że ”nawet cesarz Chin by się nie powstydził” czy usługa hostingu strony www wraz z administracją serwera na potrzeby stron internetowych BBN za ponad 54 tys. zł, co z kolei zostało skomentowane następująco, „że na rynku tego rodzaju usługa kosztuje najwyżej 1 tys. zł”.

Z tych wszystkich powyższych informacji wynika, że w ostatnich miesiącach w Kancelarii Prezydenta, mieliśmy do czynienia z niezwykłą wręcz hojnością zatrudnieniową i płacową ale także wydatkami w innych dziedzinach, które można śmiało określić „szastaniem publicznym groszem”.

A że sparaliżuje to działalność Kancelarii w ostatnich 5 miesiącach tego roku i znacząco utrudni funkcjonowanie nowego prezydenta Andrzeja Dudy, to jego poprzednika i jego najbliższych współpracowników, kompletnie nie interesuje.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook