Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Komorowski sparaliżował początek kadencji Dudy!

06.08.2015

W ostatnich miesiącach w Kancelarii Prezydenta, mieliśmy do czynienia z niezwykłą wręcz hojnością zatrudnieniową i płacową ale także wydatkami w innych dziedzinach, które można śmiało określić „szastaniem publicznym groszem - pisze Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

We wczorajszym wydaniu „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł red. Pawła Majewskiego pod znamiennym tytułem „Pustki w budżecie Kancelarii Prezydenta”, w którym autor sugeruje, że stan jej finansów, może wręcz sparaliżować początek urzędowania prezydenta Andrzeja Dudy.

Z informacji zawartych w artykule wynika, że w tuż przed II turą wyborów prezydenckich 22 maja ale także po raz kolejny 16 lipca, szef Kancelarii dokonał zmian w jej statucie w konsekwencji także w regulaminie organizacyjnym i w regulaminie wynagradzania pracowników.

Te decyzje pozwoliły na likwidację niektórych stanowisk pracy, a zwalniani w ten sposób oprócz odpraw przewidzianych przez kodeks pracy w takich okolicznościach, otrzymali także odszkodowania będące równowartością ich kwartalnych zarobków.

Co więcej jak pisze Majewski zwalniani w ten sposób pracownicy wcale ostatecznie nie przestali pracować w Kancelarii i w tym kontekście przytacza przypadek doradcy jednego z ministrów, który został zwolniony z wypłaceniem odprawy i wspominanego wyżej odszkodowania, a następnie zatrudniony jako audytor.

W rezultacie jak pisze autor kwota przeznaczona na wynagrodzenia w czerwcu w porównaniu z majem wzrosła z 2,5 mln do 3 mln, a ponadto fundusz wynagrodzeń został dodatkowo zasilony środkami w kwocie 600 tys. zł pochodzącymi z Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W czerwcu Kancelaria wypłaciła także pracownikom aż 400 tysięcy złotych z tytułu nadgodzin i różnego rodzaju nagród, a fundusz na świadczenia socjalne został wykorzystany niemal w całości (zostały tylko niewielkie kwoty na wypłaty za tzw. wczasy pod gruszą realizowane zwykle jesienią).

Gwałtowny wzrost wydatków w maju i czerwcu miał miejsce nie tylko w działach związanych z wynagrodzeniami ale także w takich działach jak „zakup usług pozostałych” (np. catering czy analizy przygotowywane przez podmioty zewnętrzne) czy „zakup materiałów i wyposażenia” gdzie wzrosły one o kilkaset tysięcy złotych w stosunku do średnich miesięcznych wydatków w tych działach.

W rezultacie w połowie roku budżetowego w niektórych działach budżetu Kancelarii wydatki wyniosły aż 70% środków przeznaczonych na cały rok, co oznacza że następcom nie zostawiono żadnego pola manewru.

Jak mówi cytowany przy tej okazji w wywiadzie szef Kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego Waldemar Dubaniowski, nigdy wcześniej do zmian regulaminów organizacyjnych i płacowych w tej jednostce, tuż przed oddaniem władzy, nie dochodziło.

Także wczoraj na portalach internetowych pojawiły się informacje jak były wydatkowane środki z budżetu Kancelarii Prezydenta w całym I półroczu tego roku.

Otóż mimo tego, ze na rzecz prezydenta Komorowskiego pracowało 6 doradców etatowych i aż 9 doradców społecznych, to w I półroczu tego roku Kancelaria zawarła kilkadziesiąt umów na doradztwo i ekspertyzy na łączną kwotę 604 tysięcy złotych (dla porównania w całym roku 2014 tego rodzaju wydatki wyniosły 111,3 tys. zł).

Internauci zwrócili uwagę na wiele różnego rodzaju wydatki, które można byłoby nazwać wręcz ekstrawaganckimi np. wykonanie pojedynczych filiżanek i kompletów z białej i różowej porcelany za blisko 65,5 tys. zł, co zostało skomentowane następująco, że ”nawet cesarz Chin by się nie powstydził” czy usługa hostingu strony www wraz z administracją serwera na potrzeby stron internetowych BBN za ponad 54 tys. zł, co z kolei zostało skomentowane następująco, „że na rynku tego rodzaju usługa kosztuje najwyżej 1 tys. zł”.

Z tych wszystkich powyższych informacji wynika, że w ostatnich miesiącach w Kancelarii Prezydenta, mieliśmy do czynienia z niezwykłą wręcz hojnością zatrudnieniową i płacową ale także wydatkami w innych dziedzinach, które można śmiało określić „szastaniem publicznym groszem”.

A że sparaliżuje to działalność Kancelarii w ostatnich 5 miesiącach tego roku i znacząco utrudni funkcjonowanie nowego prezydenta Andrzeja Dudy, to jego poprzednika i jego najbliższych współpracowników, kompletnie nie interesuje.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook