Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: koalicja nie chce debaty o Lasach

18.01.2014

„Wszystko wskazuje na to, że nowelizacja ustawy o lasach zostanie przeforsowana” - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

1. Okazuje się, że rządząca koalicja Platformy i PSL-u jednak boi się publicznej debaty w sprawie nowelizacji ustawy o lasach.

Otóż marszałek Ewa Kopacz skierowała ten projekt ustawy do I czytania nie na salę plenarną Sejmu, ale do połączonych komisji finansów publicznych i ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.

Posiedzenie odbędzie się w czwartek 23 stycznia o godzinie 9.30, a na debatę przewidziano zaledwie 2,5 godziny (już o godz. 12 jest następne posiedzenie komisji finansów publicznych poświęcone poprawkom Senatu do projektu budżetu państwa na 2014 rok), choć jak się można domyślać obrady będą burzliwe, bo wybierają się na nie przedstawiciele związków zawodowych w Lasach Państwowych.

II czytanie tego projektu odbędzie się późnym wieczorem w czwartek już na sali plenarnej Sejmu (około godziny 22), żeby maksymalnie ograniczyć zainteresowanie mediów, a w piątek rano projekt zostanie poddany III czytaniu czyli ostatecznemu głosowaniu.

2. Przypomnijmy tylko, że nowy minister środowiska Mikołaj Grabowski (wcześniej wiceminister finansów), zaproponował w ustawie o lasach zmiany w ich gospodarce finansowej, które nie zostawiają żadnych złudzeń.

Otóż od 2016 roku Lasy Państwowe, mają co roku wpłacać do budżetu państwa kwotę 100-150 mln zł rocznie (2% rocznych przychodów a więc swoisty podatek obrotowy) i to niezależnie od tego czy ich wynik finansowy w danym roku budżetowym, będzie zyskiem czy stratą.

Ale jeszcze ciekawszy jest zapis, zobowiązujący przedsiębiorstwo Lasy Państwowe do wpłaty do budżetu państwa w latach 2014-2015, jak to ujęto z kapitału własnego, astronomicznej kwoty 1,6 mld zł po 0, 8 mld zł rocznie (w ratach kwartalnych).

Środki te w wysokości po 650 mln zł rocznie w latach 2014-2015 mają być przeznaczone na finansowanie budowy dróg lokalnych realizowanych przez samorządy gminne i powiatowe, a po 150 milionów rocznie zostanie w budżecie państwa.

A więc w roku kampanii wyborczej do jednostek samorządu terytorialnego, niektóre samorządy gminne i powiatowe (najprawdopodobniej tylko te, którymi kierują burmistrzowie, wójtowie i starostowie z Platformy i PSL-u), otrzymają od rządu prezent pochodzący z grabieży zasobów finansowych Lasów Państwowych.

3. Jeszcze bardziej kuriozalna niż projekt nowelizacji ustawy o lasach państwowych jest próba wprowadzenia do budżetu na 2014 rok pierwszej wpłaty wynoszącej 800 mln zł.

Jakież było zdumienie senatorów Prawa i Sprawiedliwości, kiedy właśnie w środę 8 stycznia na posiedzeniu komisji finansów, senator Platformy Kazimierz Kleina, ni z tego niż owego, złożył poprawkę polegającą na wpłacie do budżetu państwa kwoty 800 mln zł przez Lasy Państwowe z przeznaczeniem kwoty 650 mln zł na budowę dróg lokalnych i kwoty 150 mln, jako innych dochodów podatkowych.

Na pytanie senatorów Prawa i Sprawiedliwości jaka jest jej podstawa prawna z rozbrajającą szczerością odpowiedział, że jest to projekt nowelizacji ustawy o lasach, który właśnie wpłynął do Sejmu.

4. A więc, aby senacka poprawka budżetowa miała choć pozory legalności, najpierw większość koalicyjna w Sejmie musi przegłosować nowelizację ustawy o lasach i dopiero wtedy będą mogłyby być głosowane w Sejmie poprawki do budżetu na 2014 rok.

Koalicja Platformy i PSL-u porozumiała się w tej sprawie (wszak fundusz w wysokości 800 mln zł na wybory samorządowe się przyda) więc niestety wszystko wskazuje na to, że nowelizacja ustawy o lasach w takim kształcie jak chce rząd, zostanie przeforsowana.

A swoją drogą to skoro rządząca koalicja Platformy i PSL-u, tak ochoczo wprowadza podatek obrotowy (2% od wartości sprzedaży) od Lasów Państwowych, to może tym łatwiej będzie im zaakceptować propozycję ustawową Prawa i Sprawiedliwości, chociaż 1% podatku obrotowego od wartości sprzedaży w sklepach wielkopowierzchniowych.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. MARCIN HOP/Wikipedia.org na lic. GNU]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook