Jedynie prawda jest ciekawa

Kuźmiuk: koalicja nie chce debaty o Lasach

18.01.2014

„Wszystko wskazuje na to, że nowelizacja ustawy o lasach zostanie przeforsowana” - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

1. Okazuje się, że rządząca koalicja Platformy i PSL-u jednak boi się publicznej debaty w sprawie nowelizacji ustawy o lasach.

Otóż marszałek Ewa Kopacz skierowała ten projekt ustawy do I czytania nie na salę plenarną Sejmu, ale do połączonych komisji finansów publicznych i ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.

Posiedzenie odbędzie się w czwartek 23 stycznia o godzinie 9.30, a na debatę przewidziano zaledwie 2,5 godziny (już o godz. 12 jest następne posiedzenie komisji finansów publicznych poświęcone poprawkom Senatu do projektu budżetu państwa na 2014 rok), choć jak się można domyślać obrady będą burzliwe, bo wybierają się na nie przedstawiciele związków zawodowych w Lasach Państwowych.

II czytanie tego projektu odbędzie się późnym wieczorem w czwartek już na sali plenarnej Sejmu (około godziny 22), żeby maksymalnie ograniczyć zainteresowanie mediów, a w piątek rano projekt zostanie poddany III czytaniu czyli ostatecznemu głosowaniu.

2. Przypomnijmy tylko, że nowy minister środowiska Mikołaj Grabowski (wcześniej wiceminister finansów), zaproponował w ustawie o lasach zmiany w ich gospodarce finansowej, które nie zostawiają żadnych złudzeń.

Otóż od 2016 roku Lasy Państwowe, mają co roku wpłacać do budżetu państwa kwotę 100-150 mln zł rocznie (2% rocznych przychodów a więc swoisty podatek obrotowy) i to niezależnie od tego czy ich wynik finansowy w danym roku budżetowym, będzie zyskiem czy stratą.

Ale jeszcze ciekawszy jest zapis, zobowiązujący przedsiębiorstwo Lasy Państwowe do wpłaty do budżetu państwa w latach 2014-2015, jak to ujęto z kapitału własnego, astronomicznej kwoty 1,6 mld zł po 0, 8 mld zł rocznie (w ratach kwartalnych).

Środki te w wysokości po 650 mln zł rocznie w latach 2014-2015 mają być przeznaczone na finansowanie budowy dróg lokalnych realizowanych przez samorządy gminne i powiatowe, a po 150 milionów rocznie zostanie w budżecie państwa.

A więc w roku kampanii wyborczej do jednostek samorządu terytorialnego, niektóre samorządy gminne i powiatowe (najprawdopodobniej tylko te, którymi kierują burmistrzowie, wójtowie i starostowie z Platformy i PSL-u), otrzymają od rządu prezent pochodzący z grabieży zasobów finansowych Lasów Państwowych.

3. Jeszcze bardziej kuriozalna niż projekt nowelizacji ustawy o lasach państwowych jest próba wprowadzenia do budżetu na 2014 rok pierwszej wpłaty wynoszącej 800 mln zł.

Jakież było zdumienie senatorów Prawa i Sprawiedliwości, kiedy właśnie w środę 8 stycznia na posiedzeniu komisji finansów, senator Platformy Kazimierz Kleina, ni z tego niż owego, złożył poprawkę polegającą na wpłacie do budżetu państwa kwoty 800 mln zł przez Lasy Państwowe z przeznaczeniem kwoty 650 mln zł na budowę dróg lokalnych i kwoty 150 mln, jako innych dochodów podatkowych.

Na pytanie senatorów Prawa i Sprawiedliwości jaka jest jej podstawa prawna z rozbrajającą szczerością odpowiedział, że jest to projekt nowelizacji ustawy o lasach, który właśnie wpłynął do Sejmu.

4. A więc, aby senacka poprawka budżetowa miała choć pozory legalności, najpierw większość koalicyjna w Sejmie musi przegłosować nowelizację ustawy o lasach i dopiero wtedy będą mogłyby być głosowane w Sejmie poprawki do budżetu na 2014 rok.

Koalicja Platformy i PSL-u porozumiała się w tej sprawie (wszak fundusz w wysokości 800 mln zł na wybory samorządowe się przyda) więc niestety wszystko wskazuje na to, że nowelizacja ustawy o lasach w takim kształcie jak chce rząd, zostanie przeforsowana.

A swoją drogą to skoro rządząca koalicja Platformy i PSL-u, tak ochoczo wprowadza podatek obrotowy (2% od wartości sprzedaży) od Lasów Państwowych, to może tym łatwiej będzie im zaakceptować propozycję ustawową Prawa i Sprawiedliwości, chociaż 1% podatku obrotowego od wartości sprzedaży w sklepach wielkopowierzchniowych.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. MARCIN HOP/Wikipedia.org na lic. GNU]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook