Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Jak Komorowski dążył do zgody

15.03.2015

"Jak do zgody dążył Komorowski przez blisko 5 lat swojej prezydentury, pokazuje dobitnie otwarte wczoraj przez Andrzeja Dudę na ulicy Pięknej w Warszawie Muzeum Zgody Bronisława Komorowskiego."

1. Prezydent Komorowski ponad tydzień temu na konwencji inaugurującej kampanię, ogłosił swoje wyborcze hasło „Wybierzmy zgodę i bezpieczeństwo”, zresztą pierwsza jego cześć jest nawiązaniem do hasła z kampanii wyborczej „zgoda buduje”.

Jak wygląda dążenie do zgody w wykonaniu urzędującego prezydenta, widać było na tej konwencji, podczas której premier Kopacz w uzgodnieniu ze sztabem Komorowskiego, dokonała niewybrednych ataków zarówno na głównego konkurenta Andrzeja Dudę jak i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Z kolei jak do zgody dążył Komorowski przez blisko 5 lat swojej prezydentury, pokazuje dobitnie otwarte wczoraj przez Andrzeja Dudę na ulicy Pięknej w Warszawie Muzeum Zgody Bronisława Komorowskiego, gdzie zaprezentowane zostały ustawy podpisane przez urzędującego prezydenta przeciwko którym Polacy zebrali kilka milionów podpisów, wyrzuconych niestety do niszczarki (między innymi ustawa o podwyższeniu wieku emerytalnego, o obciążeniu Lasów Państwowych blisko 2 miliardowym haraczem, czy ustawa o posłaniu 6-latków do szkoły).

2. Jeszcze większą hipokryzją jest druga cześć hasła prezydenta Komorowskiego poświęcona bezpieczeństwu naszego kraju. Prezydent Komorowski sugeruje, że wtedy kiedy był ministrem obrony w rządzie AWS i UW, a później marszałkiem Sejmu i wreszcie głową państwa, zawsze w sposób wyjątkowy dbał o polską armię, która jest podstawą militarnego bezpieczeństwa państwa.

Rzeczywiście Komorowski jako minister obrony był inicjatorem projektu ustawy o przeznaczaniu na wojsko corocznie środków finansowych w wysokości co najmniej 1,95% PKB z roku poprzedzającego dany rok budżetowy ale została ona uchwalona tylko dlatego, że wszystkie siły polityczne w ówczesnym Sejmie za takim rozwiązaniem optowały w 2001 roku (rządzący już wtedy nie mieli większości).

I rzeczywiście ten poziom wydatków na wojsko był od tego momentu przestrzegany, ba faktyczne wydatki budżetowe były jeszcze wyższe bo oddzielnie finansowana była spłata kredytu na zakup 48-amerykańskich F-16.

3. Dopiero przejęcie władzy przez Platformę i PSL spowodowało, że wspomniana ustawa była corocznie łamana, bowiem faktyczne wydatki na armię były wyraźnie niższe od tych które corocznie były planowane.

Portal Defence24.pl zajmujący się bezpieczeństwem i obronnością, opublikował dane dotyczące wydatków na obronę narodową w latach 2008-2013, pokazując wielkości wydatków planowane w budżecie zgodnie z regułą 1,95% PKB i wydatków faktycznie zrealizowanych w poszczególnych latach.

W roku 2008 wydano 2,9 mld zł mniej niż zaplanowano (22,6 mld zł plan - 19,7 mld zł wydatki), w roku 2009 o 1,7 mld zł mniej (24,7 mld zł plan -23 mld zł wydatki), w 2010 roku o 0,5 mld zł mniej (25,7 mld zł plan - 25,2 mld zł wydatki), w 2011 roku o 0,8 mld zł mniej (27,5 mld zł plan - 26,7 mld zł wydatki ), w 2012 roku o 1,4 mld zł mniej (29,5 mld zł plan - 28,1 mld zł wydatki) i w 2013 roku o 3,3 mld zł mniej ( 31,4 mld zł plan - 28,1 mld zł wydatki).

Sumarycznie w całym tym okresie, kiedy Komorowski był marszałkiem Sejmu, a później prezydentem, faktycznie wydano na wojsko o ponad 10,6 mld zł mniej niż planowano, a ustawa o finansowanie armii była regularnie łamana.

 

Trzeba przy tym podkreślić, że te niewydane miliardy to środki, które były przeznaczone na modernizację armii i jej uzbrojenie, bo inne wydatki na tzw. bieżące utrzymanie czy emerytury wojskowe (te są płacone z budżetu MON, a nie z ZUS), zostały w pełni zrealizowane.

Prezydent (a wcześniej marszałek) Komorowski o tym wszystkim wiedział, ba milcząco akceptował, a w 2013 roku nawet nie milcząco tylko swoim podpisem, ponieważ zmniejszenie aż o 3,3 mld zł wydatków na modernizację armii zostało przeprowadzone poprzez nowelizację ustawy budżetowej.

4. I to są właśnie twarde dowody na to jak prezydent Komorowski w ciągu ostatnich 6 lat traktował bezpieczeństwo naszego kraju w sytuacji kiedy nasz wschodni sąsiad dokonywał agresji na Gruzję, Mołdawię, a w 2014 roku na Ukrainę.

W tej sytuacji głoszenie przez niego hasła o wybraniu bezpieczeństwa w związku z jego kandydowaniem na prezydenta na nadchodzące 5 lat jest wyjątkową hipokryzją.

Zbigniew Kuźmiuk

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook