Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Interesująca i merytoryczna rozmowa

17.10.2012

O spotkaniu klubu PiS oraz prezesa NBP Marka Belki na swoim blogu pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Wczoraj odbyło się spotkanie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką. Spotkanie to zostało zaproponowane przez szefa NBP w liście, jaki napisał do Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, po zaproszeniu go na wrześniową debatę ekonomistów.

W liście tym prezes Belka wyjaśnił, dlaczego jako szef NBP nie może wziąć udziału w debacie zorganizowanej przez partię polityczną i jednocześnie zaproponował spotkanie z klubem parlamentarnym w Sejmie.

Spotkanie to obyło się w ciekawym momencie, tuż przed finałem negocjacji w sprawie unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020, a także ewentualnej akceptacji w Brukseli przez premiera Tuska, unijnego nadzoru bankowego.

Pierwsza część spotkania, to w zasadzie krótki wykład prezesa Belki o przyczynach kryzysu w strefie euro. W tej części nie było żadnej sensacyjnej informacji, ponieważ przyczyny kryzysu w strefie euro, są zdiagnozowane dosyć dokładnie.

Główna to taka, że kraje posługujące się wspólną walutą nie tworzą optymalnego obszaru walutowego, a to spowodowało powstanie ogromnych nierównowag w ciągu ponad 10 lat funkcjonowania wspólnej waluty.

Kraje o bardzo wydajnych i konkurencyjnych gospodarkach wypracowały gigantyczne nadwyżki towarowe i usługowe, które zostały wchłonięte przez kraje południa strefy euro, dzięki znacznemu potanieniu kredytu.

To dzięki niskim stopom EBC kredyt w euro dla Greków czy Włochów, był znacznie tańszy niż ten wcześniejszy w drachmach czy lirach przy wysokich stopach ustalanych przez grecki czy włoski bank centralny.

I właśnie dzięki tym tanim kredytom zarówno państwo greckie czy włoskie, przedsiębiorcy i gospodarstwa domowe w obydwu krajach, nabywały towary i usługi niemieckie, francuskie czy holenderskie bez ograniczeń, aż przyszedł czas ich spłacania i wtedy okazało się, że wszyscy mają z tym poważny kłopot.

Na razie widzimy tylko jak poważne kłopoty z tym spłacaniem, mają poszczególne państwa Południa strefy euro, ale bardzo szybko objawią się także kłopoty przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w tych krajach.

Teraz trwają mozolne próby wyrównywania tych nierównowag, poprzez radykalne ograniczenia deficytów finansów publicznych w krajach Południa strefy euro i zmniejszania nadwyżek w bilansach płatniczych, ale poważnym problemem jest to, czy te równowagi będą trwałe w dłuższym okresie.

Druga część spotkania była przeznaczona na pytania posłów i odpowiedzi prezesa NBP.

W dwóch ważnych sprawach wystąpiła duża zbieżność poglądów. W opóźnianiu wejścia naszego kraju do strefy euro, aż do momentu uporządkowania przez kraje członkowskie sytuacji w tej strefie. Według prezesa Belki nastąpi to w ciągu kilku lat, według wypowiadających się posłów PiS, najprawdopodobniej nigdy, więc wejście Polski do tej strefy, także nie będzie miało miejsca.

Druga kwestia to „udomowienie”, jak mówił prezes Belka, niektórych spółek-córek banków zagranicznych w Polsce. Posłowie PiS nazywali to repolonizacją.

Coraz więcej sygnałów świadczy o tym, że niektóre banki zagraniczne ze względu na swoją trudną sytuację w macierzystych krajach, będą pozbywały się swoich spółek-córek w Polsce.

Powinniśmy być zainteresowani ich przejęciem i w tym celu państwo powinno przygotować do tego będące w jego rękach instytucje finansowe, choćby odpowiednio je dokapitalizowując.

Oczywiście były i różnice, jak choćby w sprawie skutków reformy emerytalnej, wydłużenia wieku emerytalnego, przyszłości Otwartych Funduszy Emerytalnych czy pożyczki walutowej NBP dla MFW. Ale tego akurat należało się spodziewać.

W sumie bardzo interesująca i merytoryczna rozmowa z mocną sugestią, że podobne spotkania klubu PiS z prezesem NBP, odbędą się także w przyszłości.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook