Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Ile ze 140 mld zł dla wojska zostanie rozkradzione?

18.12.2013

1. W mediach bardzo dużo informacji o wycięciu posła Grzegorza Schetyny z zarządu Platformy, o umorzeniu postępowania przez prokuraturę w sprawie prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, nie wszczynaniu postępowania przez prokuraturę w sprawie pożyczki posła Adama Hofmana, czy zwieszeniu w prawach członka klubu parlamentarnego posła Tomasza Kaczmarka, a zdecydowanie mniej o dymisji generała Sławomira Skrzypczaka ze stanowiska wiceministra obrony narodowej, a w szczególności jej powodów.

W tej ostatniej sprawie może wydawać się, że wszystko „zostało już pozamiatane”, bowiem premier Tusk zdymisjonował już szefa kontrwywiadu wojskowego, odszedł także z MON generał Skrzypczak, a jego zakres obowiązków przejął w tym resorcie wiceminister Mroczek ale ciągle aktualne jest wydanie przez nasz kraj w ciągu najbliższych 10 lat około 140 mld zł na nowe uzbrojenie dla wojska.

Niezwykle istotne jest, czy ta astronomiczna kwota pochodząca przecież z budżetu państwa, a więc z naszych obecnych i przyszłych podatków, zostanie wydana w sposób przejrzysty, efektywny, zgodny z obowiązującym prawem i w taki sposób aby będący od wielu lat „w likwidacji” polski przemysł zbrojeniowy, wreszcie nabrał przysłowiowego „wiatru w żagle”.

2. Po ostatnich niespodziewanych wizytach w Polsce „wielkich tego świata” między innymi sekretarza stanu USA Johna Kerry, czy dwukrotnej prezydenta Francji Francoisa Hollande'a, można się zorientować, że zabiegi światowego przemysłu zbrojeniowego o te wielkie zamówienia, już się rozpoczęły.

W mediach w Polsce podawano wiele powodów wizyt sekretarza stanu USA czy prezydenta Francji ale tylko z nielicznych można było dowiedzieć się, że tym jedynym prawdziwym, było rozpoczęcie zabiegów o kontrakty zbrojeniowe ze wskazaniem konkretnego sprzętu jaki obydwa kraje są gotowe dostarczyć naszej armii.

Jak widać odbywanie takich wizyt i prowadzenie rozmów przez przywódców krajów gdzie przemysł zbrojeniowy jest ważną częścią ich gospodarek z szefami rządów czy prezydentami krajów, które chcą modernizować własną armię jest dla tych pierwszych oczywistością i tylko szkoda, że premier Tusk i prezydent Komorowski w tej dziedzinie (ale także w innych w których Polska w ostatnich latach wydała dziesiątki miliardów złotych), nie mogą pochwalić się specjalną skutecznością.

3. Wprawdzie generał Skrzypczak odszedł z resortu w atmosferze podejrzeń o jego lobbing na rzecz pewnej izraelskiej firmy ale pojawiają się głosy, że jego sprawa jest podobna do tej sprzed lat, ministra obrony Romualda Szeremietiewa, który dopiero niedawno został oczyszczony z zarzutów przez sądy.

Ba sam generał Skrzypczak udziela wywiadów, w których mówi rzeczy dotyczące zakupów uzbrojenia przez polską armię, które można określić jako w najwyższym stopniu bulwersujące i niepokojące.

O swoim odejściu mówi tak „to jak zostałem potraktowany, było niczym strzał w plecy, a myślałem, że to NKWD strzelało w ten sposób”.

Generał mówi także wręcz wprost, że nie dał sobie rady z lobbystami i kryjącymi ich tajnymi służbami tymi poprzednimi (WSI) i obecnymi (SKW) i że jego zdaniem mimo wielkich zamówień jakie realizuje i w przyszłości będzie realizować armia, polska zbrojeniówka może przestać istnieć.

O tym wielkim niebezpieczeństwie mówi tak: „Nasza zbrojeniówka nie jest tak silna aby mogła konkurować z zagranicznymi gigantami. Nie wierzę, że będą chcieli dać nam technologię. Rzucą ochłapy, malowanie powłok malarskich. Zrobią z naszych fachowców, młotkowych. Straty będą wielkie. Teraz obawiam się tego, by Polska nie uległa presji politycznej i biznesowej, ze strony państw które chcą zgarnąć naszą kasę i zniszczyć polską zbrojeniówkę”.


4. Może dobrze byłoby, żebyśmy przy wydaniu tej olbrzymiej kasy na modernizację polskiej armii, byli mądrzy przed szkodą a nie po niej.
Ale jak słucham i czytam o kolejnych odsłonach afery informatyzacyjnej, aferach przy budowie stadionów, autostrad i dróg krajowych, zakupie Pendolino itd. itp., to niestety obawiam się, że i wydanie ogromnej kwoty 140 mld zł na modernizację armii jeżeli będzie dalej rządził Tusk i jego ekipa, będzie podlegało tym samym regułom jak do tej pory.

Zbigniew Kuźmiuk

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook