Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Ile ze 140 mld zł dla wojska zostanie rozkradzione?

18.12.2013

1. W mediach bardzo dużo informacji o wycięciu posła Grzegorza Schetyny z zarządu Platformy, o umorzeniu postępowania przez prokuraturę w sprawie prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, nie wszczynaniu postępowania przez prokuraturę w sprawie pożyczki posła Adama Hofmana, czy zwieszeniu w prawach członka klubu parlamentarnego posła Tomasza Kaczmarka, a zdecydowanie mniej o dymisji generała Sławomira Skrzypczaka ze stanowiska wiceministra obrony narodowej, a w szczególności jej powodów.

W tej ostatniej sprawie może wydawać się, że wszystko „zostało już pozamiatane”, bowiem premier Tusk zdymisjonował już szefa kontrwywiadu wojskowego, odszedł także z MON generał Skrzypczak, a jego zakres obowiązków przejął w tym resorcie wiceminister Mroczek ale ciągle aktualne jest wydanie przez nasz kraj w ciągu najbliższych 10 lat około 140 mld zł na nowe uzbrojenie dla wojska.

Niezwykle istotne jest, czy ta astronomiczna kwota pochodząca przecież z budżetu państwa, a więc z naszych obecnych i przyszłych podatków, zostanie wydana w sposób przejrzysty, efektywny, zgodny z obowiązującym prawem i w taki sposób aby będący od wielu lat „w likwidacji” polski przemysł zbrojeniowy, wreszcie nabrał przysłowiowego „wiatru w żagle”.

2. Po ostatnich niespodziewanych wizytach w Polsce „wielkich tego świata” między innymi sekretarza stanu USA Johna Kerry, czy dwukrotnej prezydenta Francji Francoisa Hollande'a, można się zorientować, że zabiegi światowego przemysłu zbrojeniowego o te wielkie zamówienia, już się rozpoczęły.

W mediach w Polsce podawano wiele powodów wizyt sekretarza stanu USA czy prezydenta Francji ale tylko z nielicznych można było dowiedzieć się, że tym jedynym prawdziwym, było rozpoczęcie zabiegów o kontrakty zbrojeniowe ze wskazaniem konkretnego sprzętu jaki obydwa kraje są gotowe dostarczyć naszej armii.

Jak widać odbywanie takich wizyt i prowadzenie rozmów przez przywódców krajów gdzie przemysł zbrojeniowy jest ważną częścią ich gospodarek z szefami rządów czy prezydentami krajów, które chcą modernizować własną armię jest dla tych pierwszych oczywistością i tylko szkoda, że premier Tusk i prezydent Komorowski w tej dziedzinie (ale także w innych w których Polska w ostatnich latach wydała dziesiątki miliardów złotych), nie mogą pochwalić się specjalną skutecznością.

3. Wprawdzie generał Skrzypczak odszedł z resortu w atmosferze podejrzeń o jego lobbing na rzecz pewnej izraelskiej firmy ale pojawiają się głosy, że jego sprawa jest podobna do tej sprzed lat, ministra obrony Romualda Szeremietiewa, który dopiero niedawno został oczyszczony z zarzutów przez sądy.

Ba sam generał Skrzypczak udziela wywiadów, w których mówi rzeczy dotyczące zakupów uzbrojenia przez polską armię, które można określić jako w najwyższym stopniu bulwersujące i niepokojące.

O swoim odejściu mówi tak „to jak zostałem potraktowany, było niczym strzał w plecy, a myślałem, że to NKWD strzelało w ten sposób”.

Generał mówi także wręcz wprost, że nie dał sobie rady z lobbystami i kryjącymi ich tajnymi służbami tymi poprzednimi (WSI) i obecnymi (SKW) i że jego zdaniem mimo wielkich zamówień jakie realizuje i w przyszłości będzie realizować armia, polska zbrojeniówka może przestać istnieć.

O tym wielkim niebezpieczeństwie mówi tak: „Nasza zbrojeniówka nie jest tak silna aby mogła konkurować z zagranicznymi gigantami. Nie wierzę, że będą chcieli dać nam technologię. Rzucą ochłapy, malowanie powłok malarskich. Zrobią z naszych fachowców, młotkowych. Straty będą wielkie. Teraz obawiam się tego, by Polska nie uległa presji politycznej i biznesowej, ze strony państw które chcą zgarnąć naszą kasę i zniszczyć polską zbrojeniówkę”.


4. Może dobrze byłoby, żebyśmy przy wydaniu tej olbrzymiej kasy na modernizację polskiej armii, byli mądrzy przed szkodą a nie po niej.
Ale jak słucham i czytam o kolejnych odsłonach afery informatyzacyjnej, aferach przy budowie stadionów, autostrad i dróg krajowych, zakupie Pendolino itd. itp., to niestety obawiam się, że i wydanie ogromnej kwoty 140 mld zł na modernizację armii jeżeli będzie dalej rządził Tusk i jego ekipa, będzie podlegało tym samym regułom jak do tej pory.

Zbigniew Kuźmiuk

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook