Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Himalaje hipokryzji i cynizmu rządzących

03.08.2014

Po wprowadzeniu przez Rosję embarga na polskie owoce i warzywa z dniem 1 sierpnia trwa intensywna operacja znalezienia kogoś w naszym kraju, kogo można by obciążyć za to, odpowiedzialnością polityczną – pisze europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Zajmują się tym bardzo intensywnie rządzący w szczególności minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, a wspierają go w tym niektóre media elektroniczne.

Wybór co oczywiste od 7 lat w Polsce (jeżeli coś złego się w naszym kraju dzieje to winna jest główna partia opozycyjna), padł na lidera opozycji prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Rozpoczął kilka dni temu minister Sawicki. Na konferencji prasowej pytał bezczelnie czy prezes Jarosław Kaczyński stojąc na kijowskim Majdanie w grudniu poprzedniego roku obok lidera Swobody Tiahnyboka, myślał o interesie polskich rolników?

Sawicki oczywiście doskonale wie, że wolna i nastawiona prozachodnio Ukraina, to także bezpieczniejsza Polska, a więc bezpieczniejsi wszyscy Polacy w tym oczywiście i mieszkańcy wsi.

Pamięta także, że za tę obecność na Majdanie, dziękował Jarosławowi Kaczyńskiemu, premier Tusk tuż po tym wydarzeniu na konferencji pasowej ale także w Sejmie podczas wiosennej debaty o sytuacji na Ukrainie.

Ale zadaje to pytanie aby zasugerować tym miej zorientowanym, że Władimir Putin czekał ponad 8 miesięcy aby za te odwiedziny protestujących Ukraińców przez prezesa Kaczyńskiego, ukarać polskich producentów owoców i warzyw.

Wczoraj do Sawickiego dołączyła ochoczo stacja TVN, która w audycji Fakty uczyniła tę sprawę jedną z wiodących.

Na porannej konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego poświęconej ocenzurowaniu plakatu przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość pt „Żeby się żyło lepiej. Sitwie”, dziennikarz TVN pytał kilkakrotnie czy prezes nie żałuje, że wsparł protestujących na kijowskim Majdanie.

Kiedy uzyskał odpowiedź że oczywiście nie żałuje, z długim wyjaśnieniem wiadomo było, że wieczorem to „nie żałuje” będzie użyte w taki sposób aby producenci jabłek w Polsce wiedzieli ,że oni poniosą straty w wyniku embarga, a prezes Kaczyński, który do tego doprowadził, nie poczuwa się do winy.

Przypomnijmy więc ,że już w kwietniu tego roku prezes Kaczyński w liście do premiera Tuska ostrzegał, że Rosja wcześniej czy później, użyje wobec Polskiego eksportu politycznego embarga i że trzeba się do niego odpowiednio przygotować, poszukując nowych rynków zbytu dla polskich owoców i warzyw, a także aby uczulać instytucje unijne na tę kwestię.

Minister Sawicki w odpowiedzi na ten list, kpił z jego autora, sugerując, że na rolnictwie się nie zna więc nie powinien wtrącać w jego światłe kierowanie resortem rolnictwa w tym doskonałe kontakty z jego odpowiednikiem w rosyjskim rządzie.

Ba jeszcze 2 lipca tego roku kiedy trwała już otwarta wojna rosyjskich najemników z ukraińską armią na Wschodzie Ukrainy, a Unia szykowała kolejny rzut sankcji na Rosję, minister Sawicki zapewniał, że żadnych sankcji na polskie towary rolne nie będzie.

Ale już 30 lipca, kiedy Rosja zapowiedziała embargo ogłosił, że Polska stała pierwszą ofiarą rosyjskich retorsji na wprowadzane właśnie przez Unię Europejską sankcje gospodarcze, ba stwierdził nawet, że się temu specjalnie nie dziwi.

Zamiast ostro zareagować, że Rosja jako członek Światowej Organizacji Handlu (WTO), nie ma prawa podejmować jakichkolwiek ograniczeń dotyczących wwozu na jej rynek towarów lub usług, w sytuacji kiedy te ograniczenia są motywowane politycznie, minister jak wynika z jego wypowiedzi, akceptuje takie decyzje naszego wschodniego sąsiada.

Ponadto wyraźnie widać, że Sawicki nie ma rozeznania w ewentualnych skutkach rosyjskiego embarga. Na konferencji prasowej ogłosił, że eksport owoców i warzyw na ten rynek w poprzednim roku wyniósł około 1 mld euro, w tym jabłek za około 0,5 mld euro.

Ale już wysyłając wniosek do Komisji Europejskiej o rekompensaty finansowe dla polskich rolników, którzy ucierpią w wyniku rosyjskiego embarga, poinformował ją, że w roku 2013 Polska sprzedała do Rosji 804 tys. ton owoców i warzyw tylko za 336 mln euro.

Wprawdzie ostatecznie określił łączne przewidywane straty polskiego sektora owoców i warzyw z tytułu wprowadzonego przez Rosję embarga na kwotę około 0,5 mld euro ale to kwota o połowę mniejsza od tej wymienionej poprzednio.

Tak wyglądają Himalaje hipokryzji i cynizmu rządzących i wspierających ich mediów.

Zbigniew Kuźmiuk

europoseł PiS

[fot: PAP/Leszek Szymanski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook