Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Himalaje hipokryzji i cynizmu rządzących

03.08.2014

Po wprowadzeniu przez Rosję embarga na polskie owoce i warzywa z dniem 1 sierpnia trwa intensywna operacja znalezienia kogoś w naszym kraju, kogo można by obciążyć za to, odpowiedzialnością polityczną – pisze europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Zajmują się tym bardzo intensywnie rządzący w szczególności minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, a wspierają go w tym niektóre media elektroniczne.

Wybór co oczywiste od 7 lat w Polsce (jeżeli coś złego się w naszym kraju dzieje to winna jest główna partia opozycyjna), padł na lidera opozycji prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Rozpoczął kilka dni temu minister Sawicki. Na konferencji prasowej pytał bezczelnie czy prezes Jarosław Kaczyński stojąc na kijowskim Majdanie w grudniu poprzedniego roku obok lidera Swobody Tiahnyboka, myślał o interesie polskich rolników?

Sawicki oczywiście doskonale wie, że wolna i nastawiona prozachodnio Ukraina, to także bezpieczniejsza Polska, a więc bezpieczniejsi wszyscy Polacy w tym oczywiście i mieszkańcy wsi.

Pamięta także, że za tę obecność na Majdanie, dziękował Jarosławowi Kaczyńskiemu, premier Tusk tuż po tym wydarzeniu na konferencji pasowej ale także w Sejmie podczas wiosennej debaty o sytuacji na Ukrainie.

Ale zadaje to pytanie aby zasugerować tym miej zorientowanym, że Władimir Putin czekał ponad 8 miesięcy aby za te odwiedziny protestujących Ukraińców przez prezesa Kaczyńskiego, ukarać polskich producentów owoców i warzyw.

Wczoraj do Sawickiego dołączyła ochoczo stacja TVN, która w audycji Fakty uczyniła tę sprawę jedną z wiodących.

Na porannej konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego poświęconej ocenzurowaniu plakatu przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość pt „Żeby się żyło lepiej. Sitwie”, dziennikarz TVN pytał kilkakrotnie czy prezes nie żałuje, że wsparł protestujących na kijowskim Majdanie.

Kiedy uzyskał odpowiedź że oczywiście nie żałuje, z długim wyjaśnieniem wiadomo było, że wieczorem to „nie żałuje” będzie użyte w taki sposób aby producenci jabłek w Polsce wiedzieli ,że oni poniosą straty w wyniku embarga, a prezes Kaczyński, który do tego doprowadził, nie poczuwa się do winy.

Przypomnijmy więc ,że już w kwietniu tego roku prezes Kaczyński w liście do premiera Tuska ostrzegał, że Rosja wcześniej czy później, użyje wobec Polskiego eksportu politycznego embarga i że trzeba się do niego odpowiednio przygotować, poszukując nowych rynków zbytu dla polskich owoców i warzyw, a także aby uczulać instytucje unijne na tę kwestię.

Minister Sawicki w odpowiedzi na ten list, kpił z jego autora, sugerując, że na rolnictwie się nie zna więc nie powinien wtrącać w jego światłe kierowanie resortem rolnictwa w tym doskonałe kontakty z jego odpowiednikiem w rosyjskim rządzie.

Ba jeszcze 2 lipca tego roku kiedy trwała już otwarta wojna rosyjskich najemników z ukraińską armią na Wschodzie Ukrainy, a Unia szykowała kolejny rzut sankcji na Rosję, minister Sawicki zapewniał, że żadnych sankcji na polskie towary rolne nie będzie.

Ale już 30 lipca, kiedy Rosja zapowiedziała embargo ogłosił, że Polska stała pierwszą ofiarą rosyjskich retorsji na wprowadzane właśnie przez Unię Europejską sankcje gospodarcze, ba stwierdził nawet, że się temu specjalnie nie dziwi.

Zamiast ostro zareagować, że Rosja jako członek Światowej Organizacji Handlu (WTO), nie ma prawa podejmować jakichkolwiek ograniczeń dotyczących wwozu na jej rynek towarów lub usług, w sytuacji kiedy te ograniczenia są motywowane politycznie, minister jak wynika z jego wypowiedzi, akceptuje takie decyzje naszego wschodniego sąsiada.

Ponadto wyraźnie widać, że Sawicki nie ma rozeznania w ewentualnych skutkach rosyjskiego embarga. Na konferencji prasowej ogłosił, że eksport owoców i warzyw na ten rynek w poprzednim roku wyniósł około 1 mld euro, w tym jabłek za około 0,5 mld euro.

Ale już wysyłając wniosek do Komisji Europejskiej o rekompensaty finansowe dla polskich rolników, którzy ucierpią w wyniku rosyjskiego embarga, poinformował ją, że w roku 2013 Polska sprzedała do Rosji 804 tys. ton owoców i warzyw tylko za 336 mln euro.

Wprawdzie ostatecznie określił łączne przewidywane straty polskiego sektora owoców i warzyw z tytułu wprowadzonego przez Rosję embarga na kwotę około 0,5 mld euro ale to kwota o połowę mniejsza od tej wymienionej poprzednio.

Tak wyglądają Himalaje hipokryzji i cynizmu rządzących i wspierających ich mediów.

Zbigniew Kuźmiuk

europoseł PiS

[fot: PAP/Leszek Szymanski]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook