Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Hasło „Zgoda i bezpieczeństwo” to fikcja

08.03.2015

Przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego najsłabszą częścią konwencji.

Zadowoleni z rządów Platformy i Komorowskiego, łączcie się! -takie było przesłanie blisko godzinnej „czytanki” Bronisława Komorowskiego na zorganizowanej z rozmachem (z wjazdem Bronkobusu do hali Expo w Warszawie), konwencji urzędującego prezydenta.

Na sali najważniejsi politycy Platformy (choć rzucał się w oczy brak marszałka Sikorskiego) i sporo różnego rodzaju celebrytów (sportowcy, aktorzy, ludzie kultury), urzędnicy ci ministerialni i samorządowi i trochę młodych ludzi, których organizatorzy usilnie zbierali aby wszystkich posadzić za mównicą, zza której przemawiali goście uroczystości i sam prezydent Komorowski.

Przemówienia wygłaszane na sali ale także odtwarzane na monitorach, miały jako myśl przewodnią stwierdzenie:

Jest nam dobrze więc niczego nie powinniśmy zmieniać, także prezydenta.

Najbardziej wyraziście ujął ten „błogostan” sam Bronisław Komorowski, który już na początku swojego przemówienia stwierdził:

Trzeba być ślepym żeby nie widzieć, że żyjemy w złotym okresie dla Polski.

Przemówienie Komorowskiego mimo że trwało blisko godzinę, było jednak najsłabszą częścią konwencji, chociaż prezydent musiał wcześniej ćwiczyć jego czytanie i wyraźnie się starał podczas jego wygłaszania.

Hasło, które na koniec przedstawił „Wybierzmy zgodę i bezpieczeństwo”, zdaje się „wyszło” sztabowi Platformy z zamówionych pogłębionych badań fokusowych, ma się jednak nijak do 8 lat rządów Platformy i samego Komorowskiego (najpierw jako marszałka Sejmu a obecnie Prezydenta RP).

Nawet już się nie chce przypominać jak marszałek Komorowski (druga osoba w państwie), nawoływał do zgody podczas prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego („ślepy snajper by nie trafił” czy „prezydent gdzieś poleci i wszystko się zmieni”), a także po tragedii smoleńskiej, kiedy nakazał usunięcie krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego i sprzeciwiał się budowie pomnika na Krakowskim Przedmieściu (do czego teraz cynicznie w kampanii wyborczej wraca).

Ba w ramach tego nawoływania do zgody, zatwierdził myśl przewodnią wczorajszego przemówienia premier Kopacz, podczas którego brutalnie atakowała kontrkandydata Komorowskiego, Andrzeja Dudę i straszyła powrotem do władzy Jarosława Kaczyńskiego.

Podobnie jest z drugą częścią hasła Komorowskiego „bezpieczeństwem”. Jak w tej sprawie może być wiarygodny człowiek, który ostrzeżenia swojego poprzednika śp. Lecha Kaczyńskiego po najeździe Rosji na Gruzję nie tylko bagatelizował, ale nawet wyśmiewał?

Jak można wierzyć Komorowskiemu, że zapewni Polakom bezpieczeństwo, skoro zgodził się na reset relacji z Rosją, blisko 5 lat swojego urzędowania uspokajał, że jesteśmy najbezpieczniejszym krajem w Europie i nie mamy żadnych wrogów, że w prezydencie Janukowiczu mimo blisko 30 spotkań nie rozpoznał „moskiewskiego agenta”.

Wreszcie jak może być przekonujący w sprawie bezpieczeństwa człowiek, który przyzwalał na kolejne kroki rządu rozmontowujące polską armię (mimo tego, że jest konstytucyjnym zwierzchnikiem sił zbrojnych).

Często przypomina się, że Komorowski był taki przewidujący przyszłe konflikty iż w końcówce rządów AWS, przeforsował ustawę o przeznaczaniu na armię corocznie wydatków w wysokości 1,95% PKB. To akurat prawda tyle tylko, że Komorowski już jako prezydent przyzwalał, aby rząd Platformy i PSL-u corocznie te wydatki zaniżał, tak że w okresie jego prezydentury nie wydano na modernizację armii około 10 mld zł (tylko w roku 2012 podczas nowelizacji budżetu, którą Komorowski podpisał mimo już coraz wyraźniejszego rosyjskiego zagrożenia, ścięto blisko 3,5 mld zł wydatków modernizacyjnych).

Tak więc hasło Komorowskiego „Wybierzmy zgodę i bezpieczeństwo” to fikcja, także jego przekonanie, że połączone siły zadowolonych z rządów Platformy i prezydenta wystarczą do wygrania wyborów, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Pozostaje więc straszenie Kaczyńskim i PiS-em ale Polacy na „ten numer” po raz kolejny nie dadzą się już nabrać.

ŁS / PAP

Fot. YouTube

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook