Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Grudniowa recesja

22.01.2013

Minister Rostowski pomylił się w prognozach wszystkich 4 najważniejszych wpływów podatkowych w budżecie na 2012 rok aż o 18 mld zł, przy czym wynosząca 14 mld zł pomyłka we wpływach z VAT jest dosłownie porażająca - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Fatalne dane GUS opublikowane w poprzednim tygodniu, dotyczące między innymi produkcji przemysłowej i budowlanej w grudniu 2012 w porównaniu do grudnia roku poprzedniego, wywołały reakcję ministra finansów Jan Vincenta Rostowskiego.

Przypomnijmy tylko, że produkcja przemysłowa w grudniu spadła o 10,6% w stosunku do grudnia 2011 roku i był to największy spadek od kwietnia 2009 roku. Zupełnie dramatyczny poziom spadku odnotowano w budownictwie. Produkcja budowlana w ujęciu rok do roku spadła w grudniu aż o 24,8%.

To gwałtowne załamanie produkcji przemysłowej i budowlanej w grudniu wróży niestety źle całemu PKB za IV kwartał 2012 roku.

Tendencje spadkowe w gospodarce zresztą trwają od kilku kwartałów, czego wyrazem był w I kwartale wzrost PKB jeszcze o 3,6%, w II kwartale już tylko o 2,3%, a w III kwartale zaledwie o 1,4%. Wszystko wskazuje na to, że wzrost PKB w IV kwartale będzie wyraźnie niższy niż 1%.

Co więcej, jeżeli przeanalizuje się czynniki wpływające na wzrost PKB, konsumpcję, akumulację w tym inwestycje, a także relację tempa wzrostu eksportu do tempa wzrostu importu (tzw. wskaźnik eksportu netto), to wszystko wskazuje na to, że w grudniu 2012 mieliśmy do czynienia ze spadkiem PKB, czyli recesją.

Ponadto nic nie wskazuje na to, aby w nadchodzących miesiącach, któryś z tych 3 czynników, mógł się kształtować na tyle pozytywnie, aby uratować w Polsce wzrost gospodarczy.

Minister Rostowski na to: „to słabe dane, dokładnie zbieżne z naszymi oczekiwaniami. Spodziewałem się takiego tąpnięcia”. I dalej: „my przewidujemy, że pierwsza połowa roku będzie słaba, a potem w drugiej połowie sytuacja zacznie się poprawiać”.

Prawda, że „urocze” stwierdzenia. Ani słowa wyjaśnienia, gdzie minister zawarł te oczekiwania dotyczące tąpnięcia w gospodarce i na czym opiera swój optymizm, co do poprawy sytuacji gospodarczej w II połowie roku.

Przypomnijmy tylko, że minister Rostowski pomylił się w prognozach wszystkich 4 najważniejszych wpływów podatkowych w budżecie na 2012 rok aż o 18 mld zł, przy czym wynosząca 14 mld zł pomyłka we wpływach z VAT jest dosłownie porażająca.

Przy wyraźnie wyższym wskaźniku inflacji w stosunku do tego zaplanowanego wpływy z VAT-u powinny być wyższe w stosunku do tych zaplanowanych i to bardzo wyraźnie, bowiem oddziałuje na nie pozytywnie aż dwa czynniki - wzrost gospodarczy i wyższa inflacja, a były nie tylko od nich wyraźnie niższe, ale nawet niższe od wykonania wpływów z tego podatku w roku 2011.

Ten sposób planowania dochodów podatkowych został przeniesiony do budżetu na 2013 rok. Wpływy z VAT mają być wyższe od rzeczywistego wykonania w 2012 o ponad 5% (a przecież trzeba jeszcze zwrócić 2 mld zł za grudzień 2012 roku), a z pozostałych podatków aż o ponad 7%.

Przypomnijmy tylko, że w budżecie na 2013 rok, minister Rostowski założył wzrost PKB na poziomie 2,2%, podczas gdy w najbardziej optymistycznych prognozach nie będzie on większy niż 1%, a są i takie które przewidują wręcz recesję w ciągu całego roku.

Co więcej wszystko wskazuje na to, że także poziom rzeczywistej inflacji będzie niższy od tego przyjętego w budżecie na 2013 rok, co nie pozwoli na inflacyjne powiększanie wpływów z podatku VAT.

A więc po planowaniu dochodów podatkowych, nie widać tego, że minister Rostowski spodziewał się tąpnięcia w gospodarce, bo wpływy mają być dużo wyższe niż w roku 2012.

Skrajną nieodpowiedzialność, a przy okazji niebywały cynizm, szef resortu finansów zaprezentował w sprawie dochodów z fotoradarów. Stwierdził, że „gdyby fotoradary na skutek bezpieczniejszej jazdy kierowców miały nie przynieść ani jednego grosza do budżetu to nie będzie szczęśliwszej osoby niż ja”.

Po co w takim razie zaplanował aż 1,5 mld zł dochodów z fotoradarów w roku 2013, czyli o 0,3 mld zł więcej niż w roku 2012? Niestety nie wyjaśnił.

Przy takim rozchwianym ministrze finansów trudno się dziwić, że przedsiębiorcy mimo tego, że mają na rachunkach bankowych ponad 200 mld zł oszczędności, nie chcą ich inwestować. Bo wiadomo co takiemu ministrowi wpadnie jeszcze do głowy?

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. Fot. M.Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook