Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Gospodarka, głupcze!

30.01.2013

Wczorajszy komunikat GUS-u prezentujący wstępne dane dotyczące poziomu wzrostu PKB w roku 2012, przywołuje na pamięć zawołanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona „Gospodarka durniu”, które ponoć powiesił sobie nad łóżkiem.

Wzrost wynoszący tylko 2% PKB, ponad 2-krotnie niższy niż ten w roku 2011(4,3% PKB), a szczególnie jego części składowe, prawie zerowa konsumpcja, podobny poziom popytu inwestycyjnego i tylko korzystny blisko 2% wzrost tzw. eksportu netto, powinny być powodem nie tylko do niepokoju rządzącej Platformy i PSL-u ale przede wszystkim podejmowania działań, które będą pozytywnie wpływały na wszystkie trzy czynniki składające się na wzrost gospodarczy.

Takiego niepokoju w rządzie jednak nie było i nie ma, nie ma także w zasadzie żadnych działań rządu Tuska, które pozytywnie mogłyby wpłynąć na wzrost gospodarczy już w roku 2013.

Bo przecież trudno uznać za takie działania ogłoszenie przez premiera Tuska, rozpoczęcia przygotowań do podjęcia słynnego już programu „Inwestycje Polskie”, na którym większość ekonomistów nie zostawiła suchej nitki.

2. To, że w gospodarce dzieje się źle, widać już było w I półroczu 2012 roku. W I kwartale wzrost PKB wyniósł jeszcze o 3,6%, w II kwartale już tylko o 2,3%, a w III kwartale zaledwie 1,4%. Całoroczne dane GUS-u dotyczące PKB, jednoznacznie pokazują, że wzrost PKB w IV kwartale, był zdecydowanie niższy niż 1%.

Ba cześć ekonomistów twierdzi (po podaniu przez GUS grudniowych danych o wynoszącym 10,6% spadku produkcji przemysłowej i blisko 25% spadku produkcji budowlanej), że w grudniu 2012 roku, mieliśmy do czynienia z recesją czyli spadkiem PKB.

Wszystkie te dane ze stoickim spokojem obserwował i często komentował minister Rostowski, twierdząc że wszystko ma pod kontrolą, a spowolnienie w gospodarce, było przez niego przewidywane.

3. A przecież już dane dotyczące kształtowania się PKB w III kwartale pokazywały które czynniki ciągną jeszcze wzrost gospodarczy w górę, a które w dół.

Wzrost PKB wyniósł tylko 1,4% ale dodatnio na ten wzrost wpływała jeszcze konsumpcja ale tylko 0,1%, ujemnie akumulacja w tym inwestycje, które odnotowały spadek aż o 0,8% i wreszcie dodatnio wskaźnik eksportu o 2,1%.

A więc już ponad pół roku temu konsumpcja tylko symbolicznie wspierała wzrost gospodarczy. Przez ostatnie miesiące sytuacja w tej dziedzinie ulegała tylko pogorszeniu. Realnie malały zarówno płace w gospodarce jak i świadczenia emerytalno- rentowe.

Przez ostatnie 5 miesięcy poprzedniego roku mieliśmy do czynienia z sytuacją bez precedensu w naszym kraju, kredyty w ujęciu realnym spadają, a nie rosną, a więc ludzie więcej spłacają kredytów niż zaciągają nowych.

A więc nie ma z czego finansować zwiększenia konsumpcji i nic nie wskazuje na to, żeby cokolwiek pod tym względem także w roku 2013, mogło się zmienić na korzyść.

4. Podobnie jest z akumulacją, a w szczególności z inwestycjami. Już w III kwartale poprzedniego roku zmniejszyły się one o 0,8%, w IV kwartale pod tym względem było jeszcze gorzej i wszystko wskazuje na to, że tak będzie przez cały rok 2013.

Wygaszane są bowiem inwestycje współfinansowane ze środków europejskich, nie ma także inwestycji przedsiębiorców prywatnych i ze względu na brak dodatkowego popytu, raczej ich w ciągu całego roku nie będzie (choć przedsiębiorcy posiadają ponad 200 mld zł na rachunkach oszczędnościowych).

Pozostaje tylko eksport, a dokładnie tzw. wskaźnik eksportu netto, będący relacją tempa przyrostu eksportu do tempa przyrostu importu.

Jednak ze względu na recesję u głównego odbiorcy naszych towarów i usług czyli w gospodarce niemieckiej także i na ten czynnik w roku 2013 trudno będzie liczyć. Dodatkowo negatywnie na opłacalność eksportu wpływa spekulacyjne umacnianie złotego, któremu sprzyja także minister finansów, wymieniając na złote corocznie kilkanaście miliardów euro na rynku, a nie w NBP.

5. Wczoraj więc prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński jeszcze raz przypomniał na konferencji prasowej, że rząd Tuska swoim „nic nie robieniem” doprowadził do kryzysu gospodarczego, który skutkuje spadkiem tempa wzrostu PKB i najprawdopodobniej recesją w 2013 roku i już blisko 14% bezrobociem (ponad 2,2 mln bezrobotnych), a także o tym, że już od ponad pół roku przedkładamy kolejne projekty ustaw, które mogłyby tym negatywnym tendencjom w gospodarce, zdecydowanie przeciwdziałać. Ujął to stwierdzeniem „oni mają kryzys, my mamy receptę”.

Przypomniał także, że większość Platforma-PSL albo odrzuciła w już w I czytaniu składane przez PiS projekty ustaw tworzące nowy system podatkowy (projekt jednolitej ustawy o podatku PIT i CIT i projekt ustawy o VAT) albo nie poddała ich pod sejmowe obrady jak „Narodowy Program Zatrudnienia” którego rezultatem miałoby być 1,1 mln nowych miejsc pracy w ciągu 10 najbliższych lat.

Trochę zmodyfikowane zawołanie Clintona „Gospodarka durnie” jest w tej sytuacji naprawdę na miejscu.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/R.Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook