Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Gdzie są twórcy OFE?

13.04.2013

Zadziwiające w tym wszystkim jest tylko to, że nie odzywają się wcale twórcy OFE, których sporo jest w Platformie albo z jej rekomendacji pełnią różne funkcje publiczne - pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

1. Coraz bardziej zdecydowanie w sprawie ograniczenia ilości środków jakimi dysponują, a nawet likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych, wypowiadają się ministrowie rządu Donalda Tuska, minister finansów Jan Vincent Rostowski i minister pracy Władysław Kosiniak - Kamysz.

Premier Tusk zobowiązał ministra pracy i ministra finansów do przygotowania na przełomie maja i czerwca ostatecznej wersji raportu o przyszłości OFE i wszystko na to wskazuje, że będzie to dokument wręcz miażdżący dla dotychczasowych „osiągnięć” Funduszy.

Czarę goryczy u rządzących, przelała propozycja złożona przez Izbę Gospodarczą Funduszy Emerytalnych, że wypłaty z II filara będą miały charakter „programowanych świadczeń” przez okres 10 lat.

Na coraz większy radykalizm rządzących wobec OFE, wpływa także coraz bardziej pogarszająca się sytuacja budżetowa, spadające wpływy podatkowe i wyczerpanie się pomysłów ministra Rostowskiego w zakresie kreatywnej księgowości.

Zadziwiające w tym wszystkim jest tylko to, że nie odzywają się wcale twórcy OFE, których sporo jest w Platformie albo z jej rekomendacji pełnią różne funkcje publiczne, choćby szef rządu wprowadzający reformę emerytalną, obecnie eurodeputowany Jerzy Buzek.

2. Na wczorajszej debacie zorganizowanej w Sejmie przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości „Twój wybór - ZUS czy OFE”, mimo tego, że uczestniczyli w niej eksperci o bardzo różnych poglądach ekonomicznych, obrońców Funduszy, ku mojemu zdziwieniu, także nie było.

Choć zaproszenie klubu przyjęli prof. Witold Orłowski, dr Ryszard Petru, a także przedstawiciel NBP prof. Andrzej Sławiński, kiedyś zapaleni zwolennicy OFE, teraz wypowiadali się krytycznie o Funduszach.

Pozostali uczestnicy dyskusji w tonie mniej lub bardziej zdecydowanym, uważali OFE za rozwiązanie szkodliwe i sugerowali poważne reformy tego systemu albo wręcz likwidację Funduszy.

Najdalej w tych propozycjach poszli prof. Witold Kieżun, prof. Jerzy Żyżyński czy dr Janusz Szewczak, sugerując natychmiastową likwidację Funduszy, a nawet ZUS i powołanie w to miejsce Państwowego Banku Emerytalnego.

Inni tacy jak prof. Lidia Oręziak, prof. Andrzej Wernik, prof. Andrzej Kazimierczak czy prof. Jan Wojtyła, poparli przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy o dobrowolnym wyborze przez przyszłych emerytów ubezpieczenia w ZUS lub w OFE.

Aby jednak to rozwiązanie miało charakter świadomego wyboru, należałoby wstrzymać przekazywanie składek do OFE i dopiero po wyrażonej na piśmie decyzji ubezpieczonego, że pozostaje w określonym Funduszu, wznowienie przekazywania składek ze wszystkimi konsekwencjami co do przyszłej emerytury.

3. Cześć dyskutantów zwracała uwagę na problemy demograficzne naszego kraju (między innymi prof. Orłowski, prof. Glapiński), bez których rozwiązania za 20-30 lat, grożą nam jeszcze poważniejsze problemy z wypłatą świadczeń emerytalnych.

Przedstawiciele Centrum A. Smitha (dr Andrzej Sadowski, dr Jabłoński) optowali za wprowadzeniem emerytury państwowej na poziomie minimalnym (przy niskiej składce albo wręcz bez składki) do której ma prawo każdy obywatel, na wzór rozwiązań przyjętych w Kanadzie czy Nowej Zelandii.

Z bardzo oryginalnym pomysłem wystąpił prof. Adam Glapiński członek Rady Polityki Pieniężnej. Uważa, że należy wprowadzić obowiązek emerytalnej alimentacji rodziców przez ich dzieci, chyba żeby rodzice sobie tego nie życzyli i jednocześnie nie korzystali z pomocy państwa.

4. Debatę posumował prof. Piotr Gliński, stwierdzając, że większość biorących w niej udział, opowiedziała za wprowadzeniem dobrowolności w wyborze ubezpieczenia emerytalnego w ZUS czy OFE i zamrożeniem wysokości przekazywanej do OFE składki na poziomie 2,3%.

Ta propozycja nie spotka się jednak z przychylnością większość koalicyjnej Platforma-PSL, ponieważ rządzący są zainteresowani przejęciem części środków zgromadzonych w OFE. W związku z tym przygotowywany jest projekt ustawy o przekazywaniu do ZUS środków z OFE każdego ubezpieczonego na 10 lat przed upływem wieku emerytalnego. I to rozwiązanie będzie zapewne forsowane w Sejmie.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł Prawa i Sprawiedliwości 

[fot: PAP, Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook