Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Emocje wokół debaty

24.09.2012

1. Wszyscy ci ekonomiści, którzy przyjdą dzisiaj do siedziby PAN, wykażą się sporą odwagą, ponieważ rządząca Platforma i wspierające ją media nie, są już teraz z tego bardzo zadowoleni - pisze Zbigniew Kuźmiuk (PiS).

Na paskach głównych telewizji informacyjnych co i rusz wyświetlane są nazwiska tych ponoć „niezależnych” ekonomistów, którzy odmówili, przeprowadzane są z nimi wywiady, w których mówią, jak to nie chcą uwiarygadniać programu przedstawionego przez Prawo i Sprawiedliwość, choć bez problemu uwiarygadniają podnoszenie podatków i składek przez rządzącą od 5-lat Platformę.

Do tych, którzy mimo tej rządowej i medialnej nagonki, jednak na tę debatę przyjdą, minister Rostowski napisał list, w którym bez żenady wydaje im, swoiste instrukcje co mają mówić i o co pytać prezesa Kaczyńskiego.

Tak niestety już od dłuższego czasu wygląda polska rzeczywistość, opozycja jest przez rządzących spychana do narożnika, przy znaczącym współudziale mediów głównego nurtu, w każdej znaczącej sprawie.

Dobrze, że przynajmniej ta propozycja debaty ekonomistów o najważniejszych problemach decydujących o przyszłości naszego kraju, przedarła się przez ten swoisty mur rządowo - medialnej niechęci i jednak się odbędzie.

Opinia publiczna będzie miała okazję usłyszeć, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest jak to ukuto w mediach, partią jednego tematu (smoleńskiego, choć w ostatnich dniach dobitnie widać, że prowadzenie go przez Prawo i Sprawiedliwość miało głęboki sens), ale przygotowało nie wolny od błędów ale całościowy alternatywny program rozwoju gospodarczego i społecznego naszego kraju.

2. Zaproponowaliśmy debatę wokół 3 naszym zdaniem najważniejszych problemów, (choć oczywiście w debacie mogą pojawić i pewnie pojawią się inne wątki), finansów publicznych i systemu podatkowego, sytuacji na rynku pracy i perspektyw w tym zakresie, wreszcie sytuacji rodziny i konieczności wprowadzenia autentycznych rozwiązań wspierających rodzinę.

Nowy system podatkowy (ale bez podwyższania obecnych stawek podatkowych) jest niezbędny, ponieważ ten dotychczasowy budowany już przez ponad 20 lat okazuje się być dziurawy jak sito.

Dowodem na to, są w ostatnich latach niższe niż zaplanowano dochody podatkowe i to zarówno z podatków dochodowych ale przede wszystkim z VAT-u i akcyzy.

W ostatnich miesiącach tego roku doszło już do sytuacji, w której dochody z podatku VAT są niższe niż w analogicznych miesiącach roku poprzedniego.

Jest to sytuacja, która nie wydarzyła się w Polsce już od wielu lat i ma ona miejsce w sytuacji kiedy poziom inflacji jest wyraźnie wyższy niż ten przyjęty w ustawie budżetowej. W budżecie bowiem przyjęto wskaźnik inflacji na poziomie 2,8% ,w pierwszych miesiącach tego roku wskaźnik inflacji wynosił ponad 5%, a obecnie obniżył się do 4%.

Przy prawie dwukrotnie wyższym wskaźniku inflacji w stosunku do tego zaplanowanego wpływy z VAT-u powinny być wyższe w stosunku do tych zaplanowanych i to bardzo wyraźnie, bowiem oddziałuje na nie pozytywnie aż dwa czynniki wzrost gospodarczy i wyższa inflacja.

3. Także debata o sytuacji rodzin w Polsce i jej konsekwencji w postaci dramatycznie niskiego wskaźnika dzietności wynoszącego 1,3 (209 miejsce na świecie na 222 kraje notowane przez ONZ), czy też sytuacji na rynku pracy (podniesienie wieku emerytalnego i jednoczesne wypychanie głównie ludzi młodych za granicę), to problemy które nie rozwiązane w ciągu najbliższych kliku lat, doprowadzą nasz kraj do społecznej a w konsekwencji i gospodarczej katastrofy.

Stąd właśnie propozycje debaty na te, a nie inne tematy, a materiałem wyjściowym są projekty ustaw przygotowane w tych sprawach przez Prawo i Sprawiedliwość.

Wszyscy goście chcący zabrać głos na pewno się wypowiedzą i to wcale nie przez 2 minuty jak tu i ówdzie się zapowiada ale w takim wymiarze czasu w jakim będzie to im niezbędne. Najwyżej debata będzie trwała dłużej niż zamierzaliśmy.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot.PAP/Tomasz Gzell}

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook