Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Emocje wokół debaty

24.09.2012

1. Wszyscy ci ekonomiści, którzy przyjdą dzisiaj do siedziby PAN, wykażą się sporą odwagą, ponieważ rządząca Platforma i wspierające ją media nie, są już teraz z tego bardzo zadowoleni - pisze Zbigniew Kuźmiuk (PiS).

Na paskach głównych telewizji informacyjnych co i rusz wyświetlane są nazwiska tych ponoć „niezależnych” ekonomistów, którzy odmówili, przeprowadzane są z nimi wywiady, w których mówią, jak to nie chcą uwiarygadniać programu przedstawionego przez Prawo i Sprawiedliwość, choć bez problemu uwiarygadniają podnoszenie podatków i składek przez rządzącą od 5-lat Platformę.

Do tych, którzy mimo tej rządowej i medialnej nagonki, jednak na tę debatę przyjdą, minister Rostowski napisał list, w którym bez żenady wydaje im, swoiste instrukcje co mają mówić i o co pytać prezesa Kaczyńskiego.

Tak niestety już od dłuższego czasu wygląda polska rzeczywistość, opozycja jest przez rządzących spychana do narożnika, przy znaczącym współudziale mediów głównego nurtu, w każdej znaczącej sprawie.

Dobrze, że przynajmniej ta propozycja debaty ekonomistów o najważniejszych problemach decydujących o przyszłości naszego kraju, przedarła się przez ten swoisty mur rządowo - medialnej niechęci i jednak się odbędzie.

Opinia publiczna będzie miała okazję usłyszeć, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest jak to ukuto w mediach, partią jednego tematu (smoleńskiego, choć w ostatnich dniach dobitnie widać, że prowadzenie go przez Prawo i Sprawiedliwość miało głęboki sens), ale przygotowało nie wolny od błędów ale całościowy alternatywny program rozwoju gospodarczego i społecznego naszego kraju.

2. Zaproponowaliśmy debatę wokół 3 naszym zdaniem najważniejszych problemów, (choć oczywiście w debacie mogą pojawić i pewnie pojawią się inne wątki), finansów publicznych i systemu podatkowego, sytuacji na rynku pracy i perspektyw w tym zakresie, wreszcie sytuacji rodziny i konieczności wprowadzenia autentycznych rozwiązań wspierających rodzinę.

Nowy system podatkowy (ale bez podwyższania obecnych stawek podatkowych) jest niezbędny, ponieważ ten dotychczasowy budowany już przez ponad 20 lat okazuje się być dziurawy jak sito.

Dowodem na to, są w ostatnich latach niższe niż zaplanowano dochody podatkowe i to zarówno z podatków dochodowych ale przede wszystkim z VAT-u i akcyzy.

W ostatnich miesiącach tego roku doszło już do sytuacji, w której dochody z podatku VAT są niższe niż w analogicznych miesiącach roku poprzedniego.

Jest to sytuacja, która nie wydarzyła się w Polsce już od wielu lat i ma ona miejsce w sytuacji kiedy poziom inflacji jest wyraźnie wyższy niż ten przyjęty w ustawie budżetowej. W budżecie bowiem przyjęto wskaźnik inflacji na poziomie 2,8% ,w pierwszych miesiącach tego roku wskaźnik inflacji wynosił ponad 5%, a obecnie obniżył się do 4%.

Przy prawie dwukrotnie wyższym wskaźniku inflacji w stosunku do tego zaplanowanego wpływy z VAT-u powinny być wyższe w stosunku do tych zaplanowanych i to bardzo wyraźnie, bowiem oddziałuje na nie pozytywnie aż dwa czynniki wzrost gospodarczy i wyższa inflacja.

3. Także debata o sytuacji rodzin w Polsce i jej konsekwencji w postaci dramatycznie niskiego wskaźnika dzietności wynoszącego 1,3 (209 miejsce na świecie na 222 kraje notowane przez ONZ), czy też sytuacji na rynku pracy (podniesienie wieku emerytalnego i jednoczesne wypychanie głównie ludzi młodych za granicę), to problemy które nie rozwiązane w ciągu najbliższych kliku lat, doprowadzą nasz kraj do społecznej a w konsekwencji i gospodarczej katastrofy.

Stąd właśnie propozycje debaty na te, a nie inne tematy, a materiałem wyjściowym są projekty ustaw przygotowane w tych sprawach przez Prawo i Sprawiedliwość.

Wszyscy goście chcący zabrać głos na pewno się wypowiedzą i to wcale nie przez 2 minuty jak tu i ówdzie się zapowiada ale w takim wymiarze czasu w jakim będzie to im niezbędne. Najwyżej debata będzie trwała dłużej niż zamierzaliśmy.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot.PAP/Tomasz Gzell}

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook