Jedynie prawda jest ciekawa

Kuźmiuk: Emocje wokół debaty

24.09.2012

1. Wszyscy ci ekonomiści, którzy przyjdą dzisiaj do siedziby PAN, wykażą się sporą odwagą, ponieważ rządząca Platforma i wspierające ją media nie, są już teraz z tego bardzo zadowoleni - pisze Zbigniew Kuźmiuk (PiS).

Na paskach głównych telewizji informacyjnych co i rusz wyświetlane są nazwiska tych ponoć „niezależnych” ekonomistów, którzy odmówili, przeprowadzane są z nimi wywiady, w których mówią, jak to nie chcą uwiarygadniać programu przedstawionego przez Prawo i Sprawiedliwość, choć bez problemu uwiarygadniają podnoszenie podatków i składek przez rządzącą od 5-lat Platformę.

Do tych, którzy mimo tej rządowej i medialnej nagonki, jednak na tę debatę przyjdą, minister Rostowski napisał list, w którym bez żenady wydaje im, swoiste instrukcje co mają mówić i o co pytać prezesa Kaczyńskiego.

Tak niestety już od dłuższego czasu wygląda polska rzeczywistość, opozycja jest przez rządzących spychana do narożnika, przy znaczącym współudziale mediów głównego nurtu, w każdej znaczącej sprawie.

Dobrze, że przynajmniej ta propozycja debaty ekonomistów o najważniejszych problemach decydujących o przyszłości naszego kraju, przedarła się przez ten swoisty mur rządowo - medialnej niechęci i jednak się odbędzie.

Opinia publiczna będzie miała okazję usłyszeć, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest jak to ukuto w mediach, partią jednego tematu (smoleńskiego, choć w ostatnich dniach dobitnie widać, że prowadzenie go przez Prawo i Sprawiedliwość miało głęboki sens), ale przygotowało nie wolny od błędów ale całościowy alternatywny program rozwoju gospodarczego i społecznego naszego kraju.

2. Zaproponowaliśmy debatę wokół 3 naszym zdaniem najważniejszych problemów, (choć oczywiście w debacie mogą pojawić i pewnie pojawią się inne wątki), finansów publicznych i systemu podatkowego, sytuacji na rynku pracy i perspektyw w tym zakresie, wreszcie sytuacji rodziny i konieczności wprowadzenia autentycznych rozwiązań wspierających rodzinę.

Nowy system podatkowy (ale bez podwyższania obecnych stawek podatkowych) jest niezbędny, ponieważ ten dotychczasowy budowany już przez ponad 20 lat okazuje się być dziurawy jak sito.

Dowodem na to, są w ostatnich latach niższe niż zaplanowano dochody podatkowe i to zarówno z podatków dochodowych ale przede wszystkim z VAT-u i akcyzy.

W ostatnich miesiącach tego roku doszło już do sytuacji, w której dochody z podatku VAT są niższe niż w analogicznych miesiącach roku poprzedniego.

Jest to sytuacja, która nie wydarzyła się w Polsce już od wielu lat i ma ona miejsce w sytuacji kiedy poziom inflacji jest wyraźnie wyższy niż ten przyjęty w ustawie budżetowej. W budżecie bowiem przyjęto wskaźnik inflacji na poziomie 2,8% ,w pierwszych miesiącach tego roku wskaźnik inflacji wynosił ponad 5%, a obecnie obniżył się do 4%.

Przy prawie dwukrotnie wyższym wskaźniku inflacji w stosunku do tego zaplanowanego wpływy z VAT-u powinny być wyższe w stosunku do tych zaplanowanych i to bardzo wyraźnie, bowiem oddziałuje na nie pozytywnie aż dwa czynniki wzrost gospodarczy i wyższa inflacja.

3. Także debata o sytuacji rodzin w Polsce i jej konsekwencji w postaci dramatycznie niskiego wskaźnika dzietności wynoszącego 1,3 (209 miejsce na świecie na 222 kraje notowane przez ONZ), czy też sytuacji na rynku pracy (podniesienie wieku emerytalnego i jednoczesne wypychanie głównie ludzi młodych za granicę), to problemy które nie rozwiązane w ciągu najbliższych kliku lat, doprowadzą nasz kraj do społecznej a w konsekwencji i gospodarczej katastrofy.

Stąd właśnie propozycje debaty na te, a nie inne tematy, a materiałem wyjściowym są projekty ustaw przygotowane w tych sprawach przez Prawo i Sprawiedliwość.

Wszyscy goście chcący zabrać głos na pewno się wypowiedzą i to wcale nie przez 2 minuty jak tu i ówdzie się zapowiada ale w takim wymiarze czasu w jakim będzie to im niezbędne. Najwyżej debata będzie trwała dłużej niż zamierzaliśmy.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot.PAP/Tomasz Gzell}

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook