Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kuźmiuk do Tuska: niech pan przestanie kłamać!

30.03.2014

Premier po spotkaniu w Sejmie z matkami dzieci niepełnosprawnych, a szczególnie po tym jak usłyszał od jednej z nich „sorry ale jest pan kłamcą”, wyglądał jakby uderzył w betonową ścianę. Podczas innych publicznych wystąpień, regularnie mija się z prawdą i to w sprawach niezwykle ważnych dla przyszłości naszego kraju – pisze poseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk.

Ta zadziwiająca skłonność premiera Tuska do kłamania, musi go doprowadzić do zguby.

Te kłamstwa przyprowadziły przecież rodziców dzieci niepełnosprawnych do Sejmu gdzie odbywa się od kilkunastu dni strajk okupacyjny, a pod Sejm z kolei opiekunów niepełnosprawnych dorosłych, gdzie także zorganizowano miasteczko namiotowe i codziennie przybywa protestujących.

Premier choć po spotkaniu w Sejmie z matkami dzieci niepełnosprawnych, a szczególnie po tym jak usłyszał od jednej z nich „sorry ale jest pan kłamcą”, wyglądał jakby uderzył w betonową ścianę, podczas innych publicznych wystąpień, regularnie mija się z prawdą i to w sprawach niezwykle ważnych dla przyszłości naszego kraju.

Nie dalej jak wczoraj przebywał w Tychach, gdzie podczas wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę bloku ciepłowniczego w miejscowej elektrociepłowni, wygłosił przemówienie o unii energetycznej w tym solidarności gazowej i rehabilitacji węgla.

Ta pierwsza miałaby polegać między innymi na wspólnych zakupach przez wszystkie kraje UE gazu ziemnego, u jego głównego dostawcy do Europy czyli Rosji.

Tyle tylko, że kilkanaście dni wcześniej podczas pobytu w Polsce Angela Merkel, wprost na konferencji prasowej, tę propozycję odrzuciła, mówiąc, że jest to niemożliwe ponieważ w Niemczech tymi zakupami zajmują się prywatne firmy.

Wypowiedź kanclerz Merkel była bezpośrednio tłumaczona na język polski (zresztą premier Tusk posługuje się językiem niemieckim, wszak jak sam przyznał we wspomnieniach kolędy w jego rodzinnym domu śpiewało się po niemiecku), więc powinien już wiedzieć, że skoro jego propozycję odrzuca szefowa niemieckiego rządu, to jest już ona nieaktualna.

Jeszcze bardziej kuriozalnie w ustach Tuska, zabrzmiała fraza o konieczności rehabilitacji węgla w Europie.

Wypowiedzenie jej dokładnie 7 dni po tym jak ten sam premier Tusk, nie zgłosił weta do tych konkluzji poświęconych zaostrzeniu polityki klimatycznej UE na szczycie w Brukseli, który odbył się w dniach 20-21, jest wręcz szokujące dla każdego, kto choć trochę zajmuję się tą problematyką.         

Przypomnijmy tylko, że ze względu na kryzys w Europie Zachodniej, spadło zapotrzebowanie na energię i w związku z tym cena pozwoleń na emisję CO2, kształtowała się w ostatnich latach „zaledwie” na poziomie 5 euro za tonę.

Ale ponieważ cena pozwoleń na emisję CO2 na tym poziomie nie wymusza odchodzenia od produkcji energii z węgla i przechodzenia na gaz albo atom, dlatego też KE szukała sposobów aby podwyższyć cenę uprawnień przynajmniej do 20 euro za tonę i to już od roku 2020(od poziomu 14-16 euro za tonę CO2 produkcja energii z węgla staje się nieopłacalna).

Tym sposobem ogłoszonym w styczniowym komunikacie KE, jest zamiana rynkowego ETS na centralnie planowaną sprzedaż uprawnień tzw. MSR (Market Stability Reserve), polegającą na tym, że pula uprawnień do emisji CO2 będzie zmniejszana corocznie o 12%, a to oznacza gwałtowny wzrost cen energii w Polsce zarówno dla przedsiębiorców jak i gospodarstw domowych.

W paragrafie 16 konkluzji ze szczytu 20-21 marca, niestety znajduje się zapis pozwalający Komisji Europejskiej na zaproponowanie nowego sposobu handlu emisjami czyli właśnie MSR i ten zapis został zaakceptowany przez premiera Tuska (nie zgłosił w tej sprawie weta).

Wprawdzie w czerwcu tego roku na kolejnym szczycie UE, Komisja chce jeszcze przeforsować zmianę współczynnika wyznaczającego nowy cel redukcyjny CO2 na rok 2030 w wysokości 43% (współczynnik ten ma wzrosnąć z 1,74% na 2,2%) ale już podwyższenie ceny pozwoleń na emisję CO2 poprzez zmianę systemu handlu nimi, jest zabójcze dla polskiego górnictwa i energetyki opartej na węglu (oznacza tak naprawdę likwidację górnictwa węgla kamiennego w Polsce i energetyki na nim opartej do roku 2030).

Takie oceny ostatniego szczytu w Brukseli, są zawarte także w raporcie Instytutu Kościuszki, który został opublikowany w ostatnich dniach ale i ten raport spotkał się z milczeniem mediów.

Panie premierze Tusk, najwyższy czas zacząć mówić górnikom i energetykom prawdę, a nie mamić ich, że doprowadzi pan w UE do rehabilitacji polskiego węgla.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Zbigniew Kuźmiuk

[PAP/Andrzej Grygiel]
Słowa kluczowe:

kłamstwa

,

sejm

,

Rosja

,

Angela Merkel

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook