Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk do Tuska: niech pan przestanie kłamać!

30.03.2014

Premier po spotkaniu w Sejmie z matkami dzieci niepełnosprawnych, a szczególnie po tym jak usłyszał od jednej z nich „sorry ale jest pan kłamcą”, wyglądał jakby uderzył w betonową ścianę. Podczas innych publicznych wystąpień, regularnie mija się z prawdą i to w sprawach niezwykle ważnych dla przyszłości naszego kraju – pisze poseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk.

Ta zadziwiająca skłonność premiera Tuska do kłamania, musi go doprowadzić do zguby.

Te kłamstwa przyprowadziły przecież rodziców dzieci niepełnosprawnych do Sejmu gdzie odbywa się od kilkunastu dni strajk okupacyjny, a pod Sejm z kolei opiekunów niepełnosprawnych dorosłych, gdzie także zorganizowano miasteczko namiotowe i codziennie przybywa protestujących.

Premier choć po spotkaniu w Sejmie z matkami dzieci niepełnosprawnych, a szczególnie po tym jak usłyszał od jednej z nich „sorry ale jest pan kłamcą”, wyglądał jakby uderzył w betonową ścianę, podczas innych publicznych wystąpień, regularnie mija się z prawdą i to w sprawach niezwykle ważnych dla przyszłości naszego kraju.

Nie dalej jak wczoraj przebywał w Tychach, gdzie podczas wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę bloku ciepłowniczego w miejscowej elektrociepłowni, wygłosił przemówienie o unii energetycznej w tym solidarności gazowej i rehabilitacji węgla.

Ta pierwsza miałaby polegać między innymi na wspólnych zakupach przez wszystkie kraje UE gazu ziemnego, u jego głównego dostawcy do Europy czyli Rosji.

Tyle tylko, że kilkanaście dni wcześniej podczas pobytu w Polsce Angela Merkel, wprost na konferencji prasowej, tę propozycję odrzuciła, mówiąc, że jest to niemożliwe ponieważ w Niemczech tymi zakupami zajmują się prywatne firmy.

Wypowiedź kanclerz Merkel była bezpośrednio tłumaczona na język polski (zresztą premier Tusk posługuje się językiem niemieckim, wszak jak sam przyznał we wspomnieniach kolędy w jego rodzinnym domu śpiewało się po niemiecku), więc powinien już wiedzieć, że skoro jego propozycję odrzuca szefowa niemieckiego rządu, to jest już ona nieaktualna.

Jeszcze bardziej kuriozalnie w ustach Tuska, zabrzmiała fraza o konieczności rehabilitacji węgla w Europie.

Wypowiedzenie jej dokładnie 7 dni po tym jak ten sam premier Tusk, nie zgłosił weta do tych konkluzji poświęconych zaostrzeniu polityki klimatycznej UE na szczycie w Brukseli, który odbył się w dniach 20-21, jest wręcz szokujące dla każdego, kto choć trochę zajmuję się tą problematyką.         

Przypomnijmy tylko, że ze względu na kryzys w Europie Zachodniej, spadło zapotrzebowanie na energię i w związku z tym cena pozwoleń na emisję CO2, kształtowała się w ostatnich latach „zaledwie” na poziomie 5 euro za tonę.

Ale ponieważ cena pozwoleń na emisję CO2 na tym poziomie nie wymusza odchodzenia od produkcji energii z węgla i przechodzenia na gaz albo atom, dlatego też KE szukała sposobów aby podwyższyć cenę uprawnień przynajmniej do 20 euro za tonę i to już od roku 2020(od poziomu 14-16 euro za tonę CO2 produkcja energii z węgla staje się nieopłacalna).

Tym sposobem ogłoszonym w styczniowym komunikacie KE, jest zamiana rynkowego ETS na centralnie planowaną sprzedaż uprawnień tzw. MSR (Market Stability Reserve), polegającą na tym, że pula uprawnień do emisji CO2 będzie zmniejszana corocznie o 12%, a to oznacza gwałtowny wzrost cen energii w Polsce zarówno dla przedsiębiorców jak i gospodarstw domowych.

W paragrafie 16 konkluzji ze szczytu 20-21 marca, niestety znajduje się zapis pozwalający Komisji Europejskiej na zaproponowanie nowego sposobu handlu emisjami czyli właśnie MSR i ten zapis został zaakceptowany przez premiera Tuska (nie zgłosił w tej sprawie weta).

Wprawdzie w czerwcu tego roku na kolejnym szczycie UE, Komisja chce jeszcze przeforsować zmianę współczynnika wyznaczającego nowy cel redukcyjny CO2 na rok 2030 w wysokości 43% (współczynnik ten ma wzrosnąć z 1,74% na 2,2%) ale już podwyższenie ceny pozwoleń na emisję CO2 poprzez zmianę systemu handlu nimi, jest zabójcze dla polskiego górnictwa i energetyki opartej na węglu (oznacza tak naprawdę likwidację górnictwa węgla kamiennego w Polsce i energetyki na nim opartej do roku 2030).

Takie oceny ostatniego szczytu w Brukseli, są zawarte także w raporcie Instytutu Kościuszki, który został opublikowany w ostatnich dniach ale i ten raport spotkał się z milczeniem mediów.

Panie premierze Tusk, najwyższy czas zacząć mówić górnikom i energetykom prawdę, a nie mamić ich, że doprowadzi pan w UE do rehabilitacji polskiego węgla.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Zbigniew Kuźmiuk

[PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook