Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk do Tuska: niech pan przestanie kłamać!

30.03.2014

Premier po spotkaniu w Sejmie z matkami dzieci niepełnosprawnych, a szczególnie po tym jak usłyszał od jednej z nich „sorry ale jest pan kłamcą”, wyglądał jakby uderzył w betonową ścianę. Podczas innych publicznych wystąpień, regularnie mija się z prawdą i to w sprawach niezwykle ważnych dla przyszłości naszego kraju – pisze poseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk.

Ta zadziwiająca skłonność premiera Tuska do kłamania, musi go doprowadzić do zguby.

Te kłamstwa przyprowadziły przecież rodziców dzieci niepełnosprawnych do Sejmu gdzie odbywa się od kilkunastu dni strajk okupacyjny, a pod Sejm z kolei opiekunów niepełnosprawnych dorosłych, gdzie także zorganizowano miasteczko namiotowe i codziennie przybywa protestujących.

Premier choć po spotkaniu w Sejmie z matkami dzieci niepełnosprawnych, a szczególnie po tym jak usłyszał od jednej z nich „sorry ale jest pan kłamcą”, wyglądał jakby uderzył w betonową ścianę, podczas innych publicznych wystąpień, regularnie mija się z prawdą i to w sprawach niezwykle ważnych dla przyszłości naszego kraju.

Nie dalej jak wczoraj przebywał w Tychach, gdzie podczas wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę bloku ciepłowniczego w miejscowej elektrociepłowni, wygłosił przemówienie o unii energetycznej w tym solidarności gazowej i rehabilitacji węgla.

Ta pierwsza miałaby polegać między innymi na wspólnych zakupach przez wszystkie kraje UE gazu ziemnego, u jego głównego dostawcy do Europy czyli Rosji.

Tyle tylko, że kilkanaście dni wcześniej podczas pobytu w Polsce Angela Merkel, wprost na konferencji prasowej, tę propozycję odrzuciła, mówiąc, że jest to niemożliwe ponieważ w Niemczech tymi zakupami zajmują się prywatne firmy.

Wypowiedź kanclerz Merkel była bezpośrednio tłumaczona na język polski (zresztą premier Tusk posługuje się językiem niemieckim, wszak jak sam przyznał we wspomnieniach kolędy w jego rodzinnym domu śpiewało się po niemiecku), więc powinien już wiedzieć, że skoro jego propozycję odrzuca szefowa niemieckiego rządu, to jest już ona nieaktualna.

Jeszcze bardziej kuriozalnie w ustach Tuska, zabrzmiała fraza o konieczności rehabilitacji węgla w Europie.

Wypowiedzenie jej dokładnie 7 dni po tym jak ten sam premier Tusk, nie zgłosił weta do tych konkluzji poświęconych zaostrzeniu polityki klimatycznej UE na szczycie w Brukseli, który odbył się w dniach 20-21, jest wręcz szokujące dla każdego, kto choć trochę zajmuję się tą problematyką.         

Przypomnijmy tylko, że ze względu na kryzys w Europie Zachodniej, spadło zapotrzebowanie na energię i w związku z tym cena pozwoleń na emisję CO2, kształtowała się w ostatnich latach „zaledwie” na poziomie 5 euro za tonę.

Ale ponieważ cena pozwoleń na emisję CO2 na tym poziomie nie wymusza odchodzenia od produkcji energii z węgla i przechodzenia na gaz albo atom, dlatego też KE szukała sposobów aby podwyższyć cenę uprawnień przynajmniej do 20 euro za tonę i to już od roku 2020(od poziomu 14-16 euro za tonę CO2 produkcja energii z węgla staje się nieopłacalna).

Tym sposobem ogłoszonym w styczniowym komunikacie KE, jest zamiana rynkowego ETS na centralnie planowaną sprzedaż uprawnień tzw. MSR (Market Stability Reserve), polegającą na tym, że pula uprawnień do emisji CO2 będzie zmniejszana corocznie o 12%, a to oznacza gwałtowny wzrost cen energii w Polsce zarówno dla przedsiębiorców jak i gospodarstw domowych.

W paragrafie 16 konkluzji ze szczytu 20-21 marca, niestety znajduje się zapis pozwalający Komisji Europejskiej na zaproponowanie nowego sposobu handlu emisjami czyli właśnie MSR i ten zapis został zaakceptowany przez premiera Tuska (nie zgłosił w tej sprawie weta).

Wprawdzie w czerwcu tego roku na kolejnym szczycie UE, Komisja chce jeszcze przeforsować zmianę współczynnika wyznaczającego nowy cel redukcyjny CO2 na rok 2030 w wysokości 43% (współczynnik ten ma wzrosnąć z 1,74% na 2,2%) ale już podwyższenie ceny pozwoleń na emisję CO2 poprzez zmianę systemu handlu nimi, jest zabójcze dla polskiego górnictwa i energetyki opartej na węglu (oznacza tak naprawdę likwidację górnictwa węgla kamiennego w Polsce i energetyki na nim opartej do roku 2030).

Takie oceny ostatniego szczytu w Brukseli, są zawarte także w raporcie Instytutu Kościuszki, który został opublikowany w ostatnich dniach ale i ten raport spotkał się z milczeniem mediów.

Panie premierze Tusk, najwyższy czas zacząć mówić górnikom i energetykom prawdę, a nie mamić ich, że doprowadzi pan w UE do rehabilitacji polskiego węgla.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Zbigniew Kuźmiuk

[PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook