Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Dlaczego Piskorski nie ma procesu?

30.04.2014

Mimo upływu kilku dni od publikacji, nie ma ustosunkowania się do tych zarzutów ani obecnego premiera Donalda Tuska ani innego prominentnego polityka KLD Jana Krzysztofa Bieleckiego – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Już w ostatnią niedzielę wieczorem, portale społecznościowe były pełne informacji związanych z zapowiedzią tygodnika „Wprost” publikacji fragmentów książki pt. „Między nami liberałami” Pawła Piskorskiego, byłego prominentnego członka Kongresu Liberalno- Demokratycznego, a później Unii Wolności i wreszcie Platformy Obywatelskiej.

Na okładce wspomnianego tygodnika znalazły się tytuły „Niemiecka pożyczka Tuska” i „Jak niemieckie CDU sfinansowało powstanie partii premiera”, co znamienne obydwa bez znaków zapytania, co oznacza, że gazeta nie boi się ewentualnego procesu, bo dysponuje przekonywującymi materiałami w tej sprawie.

Natychmiast na portalach, a później także w mediach, pojawiły się także teksty sugerujące, że wszystkie partie polityczne funkcjonujące na początku polskich przemian w latach 90- tych poprzedniego stulecia, miały „niejasne” źródła finansowania, co miało złagodzić wydźwięk tekstu zamieszczonego we „Wprost” tyle tylko, że nawet wówczas była zasadnicza różnica pomiędzy finansowaniem partii ze źródeł krajowych i ze źródeł zagranicznych.

W ówczesnej ustawie o partiach politycznych w artykule 21, stwierdza się wyraźnie „partie polityczne nie mogą korzystać z jakiegokolwiek wsparcia rzeczowego i pomocy finansowej od osób zagranicznych w rozumieniu prawa dewizowego i osób prawnych z udziałem podmiotów zagranicznych”.

Nie ulega więc wątpliwości, że nawet na gruncie ówczesnego prawa w Polsce, finansowanie partii politycznej ze środków zagranicznych oznaczało popełnienie przestępstwa, co więcej mogło ono uzależniać na przyszłość partię polityczną o zagranicznego darczyńcy.

Paweł Piskorski od poniedziałku udziela licznych wywiadów w mediach, w których podtrzymuje sformułowane w książce, a także w tygodniku zarzuty i stwierdza: „Żadnego procesu się nie boję. Wszystko co jest opisane w tej książce jest prawdą i jeżeli komuś z dawnego kierownictwa KLD, czy Donaldowi Tuskowi, przyszłoby do głowy ,aby sprawę skierować do sądu, to proszę bardzo. Spotkamy się i pokażę w szczegółach jak to wyglądało”.

Piskorski wyjaśnia także dlaczego książka ukazuje się dopiero teraz, blisko 7 lat po jego wykluczeniu z Platformy.

Twierdzi, że z dwóch powodów. Po pierwsze publikacja tekstu zaraz po wykluczeniu z Platformy wyglądałaby na zemstę, wendettę na byłych kolegach partyjnych. I po drugie przez te kilka lat wszystkie sprawy dotyczące zarzutów jakie mu postawiono i w konsekwencji wykluczono z Platformy, zostały prawomocnie umorzone przez ograny wymiaru sprawiedliwości.

Wreszcie ustosunkowuje się do wypowiedzi szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, który w jednej z telewizji stwierdził, „że swoją publikacją, Piskorski walczy o życie”.

Piskorski mówi, że być może szef MSW wie coś więcej niż on o zagrożeniu jego życia i w takim razie jeżeli jego życie jest zagrożone, to minister przy pomocy służb, którymi dysponuje, powinien je chronić, a nie opowiadać publicznie o zagrożeniach i go straszyć.

Mimo upływu kilku dni od publikacji, nie ma ustosunkowania się do tych zarzutów ani obecnego premiera Donalda Tuska ani innego prominentnego polityka KLD Jana Krzysztofa Bieleckiego na początku lat 90-tych premiera, a teraz szefa Rady Gospodarczej przy premierze Tusku i wręcz „szarej eminencji” obecnej ekipy rządowej.

Jan Krzysztof Bielecki w tych dniach zdecydowanie odmówił uczestnictwa w debacie z Pawłem Piskorskim na temat finansowania KLD, proponowanej przez jedną z prominentnych dziennikarek, zresztą z „zaprzyjaźnionej” z Donaldem Tuskiem telewizji.

Zabrała głos tylko rzecznik rządu minister Kidawa-Błońska, która stwierdziła, że tą odległą historią premier Tusk nie będzie się zajmował ,zwłaszcza że Paweł Piskorski jest ciągle sfrustrowany wyrzuceniem go z Platformy.

W sytuacji kiedy premier Tusk (Platforma) nie decyduje się pozwać Piskorskiego w trybie wyborczym (wszak wyrok w I instancji byłby w ciągu 48 godzin, a ostateczne rozstrzygnięcie sprawy w ciągu kolejnych 48 godzin), wydaje się, że powołanie sejmowej komisji śledczej do wyjaśnienia tej sprawy jest godne rozważenia, zwłaszcza że w praktyce mogłaby ona rozpocząć funkcjonowanie już po rozstrzygnięciu wyborów do Parlamentu Europejskiego, a więc nie byłoby zarzutu, że jest związana z trwającą kampanią wyborczą (do dnia wyborów europejskich Sejm zbierze się tylko na jedną 3 dniową sesję).

Tak komisja mogłaby się oczywiście zająć finansowaniem wszystkich ówczesnych partii politycznych( żeby nie było, że jest to ściganie tylko KLD, poprzednika Platformy) ale także zbadaniem wpływu jak to ówczesne finansowanie wpływało na decyzje rządu Donalda Tuska w relacjach z Niemcami.

Niejako przy okazji mógłby być zbadany wątek udziału służb specjalnych w tworzeniu Platformy o czym mówił po wielokroć w mediach były szef UOP Gromosław Czempiński, a także finansowanie KLD przez zmarłego w październiku 2013 roku Wiktora Kubiaka, szwedzkiego biznesmena, współpracownika polskich komunistycznych służb specjalnych, jak go określano „ojca chrzestnego” Donalda Tuska.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook