Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Demokracja wg marszałek Kopacz

06.03.2013

Chodzi o to aby zepchnąć debatę nad tym wnioskiem, na późne godziny popołudniowe, żeby stacje telewizyjne, musiały już realizować popołudniową i wieczorną ramówkę i nie mogły jej transmitować – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

1. Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu, wreszcie zostanie rozpatrzony wniosek klubu Prawa i Sprawiedliwości o konstruktywne wotum nieufności dla premiera Tuska.

Decyzją marszałek Kopacz, będzie to dopiero 3 punkt czwartkowego porządku obrad, po pytaniach w sprawach bieżących i informacji bieżącej, a więc zacznie się najwcześniej o godz. 13, a jak znam życie pewnie później, ponieważ zawsze informacja bieżąca trwa dłużej, niż jest to przewidziane w harmonogramie obrad.

Chodzi o to aby zepchnąć debatę nad tym wnioskiem, na późne godziny popołudniowe, żeby stacje telewizyjne, musiały już realizować popołudniową i wieczorną ramówkę i nie mogły jej transmitować.

Marszałek Kopacz realizuje w oczywisty sposób interes Platformy, im mniej rzetelnej informacji o treści uzasadnienia tego wniosku w mediach, tym dla rządzących lepiej.

Marszałek Sejmu zdecydowała także, że nie pozwoli na to aby w tym punkcie z mównicy sejmowej mógł zabrać głos prof. Piotr Gliński, wskazany we wniosku podpisanym przez ponad 140 posłów jako kandydat na premiera rządu technicznego.

2. Logicznie nie można tej decyzji w żaden sposób wytłumaczyć, bo jak posłowie mają podejmować decyzję o głosowaniu za wnioskiem o odwołanie premiera Tuska, skoro nie usłyszą ani zdania od kandydata na premiera rządu technicznego.

To prawda prof. Gliński spotkał się z posłami 4 klubów parlamentarnych (w kolejności PSL, SLD, Solidarna Polska i Prawo i Sprawiedliwość) ale nie spotkał się z posłami największego klubu parlamentarnego czyli posłami Platformy, bo nie życzyło sobie tego jego kierownictwo.

Jak więc posłowie, którzy z różnych powodów, nie mogli spotkać się z prof. Glińskim, odpowiedzialnie mogą podjąć decyzje w sprawie głosowania za lub przeciw wnioskowi o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Tuska, nie bardzo wiadomo.

3. Nie pomogły ekspertyzy dostarczone marszałek Kopacz, przygotowane przez konstytucjonalistów, którzy krok po kroku wyjaśniają, że wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla premiera jest jednocześnie wnioskiem, który wskazuje kandydata na nowego premiera.

W związku z tym, mimo tego, że Konstytucja o tym nie mówi wprost, logicznym jest aby ten kandydat mógł się chociaż posłom przedstawić, nie mówiąc już o tym, że powinien mieć możliwość przedstawienia zrębów swoich zamierzeń programowych.

Ba przywołano przypadek, Pana Tadeusza Mazowieckiego, który w roku 1989 jako kandydat grupy posłów na premiera, jak najbardziej zabierał głos z mównicy sejmowej i przedstawiał swoje zamierzenia programowe. Nikomu do głowy nie przyszło aby uniemożliwić mu takie wystąpienie.

No ale wtedy to jeszcze był Sejm po okrągłostołowy więc nie w pełni demokratyczny ale mimo wszystko podstawowe standardy demokratyczne, starano się w nim zachować.

Teraz pełnię władzy w Polsce ma Platforma, a jakże Obywatelska, obsadziła swoimi ludźmi wszystkie instytucje publiczne więc to ona decyduje o tym co jest demokratyczne, a co nie spełnia jej definicji demokracji.

4. Nie mamy więc innego wyjścia, musimy w tych warunkach jakie wyznaczyła jednoosobową decyzją marszałek Kopacz, nie tylko pokazać dlaczego rząd Tuska musi odejść, jak i przekazać podstawowe zamierzenia kandydata na premiera rządu technicznego.

Uzasadnienie wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla premiera Tuska przedstawi prezes Jarosław Kaczyński i siłą rzeczy skupi się tylko na najważniejszych powodach dla których misja rządu premiera Tuska powinna natychmiast się zakończyć.

Gdyby bowiem miał przedstawić pełne uzasadnienie tego wniosku, musiałby w prezentować je przez kilka godzin, a to z różnych względów, zapewne nie zostałoby dobrze przyjęte przez posłów.

Wszyscy posłowie przed rozpoczęciem debaty, dostaną więc do ręki blisko 80 stronicowe uzasadnienie tego wniosku, gdzie będą zaprezentowane wszystkie „osiągnięcia” premiera Tuska i jego ekipy rządowej.

Może po przeczytaniu tego uzasadnienia, części posłów koalicji Platformy i PSL-u, otworzą się oczy i wreszcie zrozumieją dlaczego premier Tusk i jego rząd, są groźni także dla ich przyszłości?

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł Prawa i Sprawiedliwości

[fot: PAP, Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook