Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Degradacja państwa Tuska

28.10.2012

1. To co się dzieje w ostatnich tygodniach w Polsce jest wręcz kwintesencją 5-letnich rządów Donalda Tuska i to nie tylko w wymiarze sprawiedliwości, a w zasadzie w każdej dziedzinie funkcjonowania państwa.

Szczególnie jednak bulwersują takie sytuacje w których widać słabość i bezradność instytucji państwa wobec groźnych przestępców jak było w przypadku słynnego „Pruszkowa”(część przywódców tej grupy skazana na łagodne wyroki, część wręcz uniewinniona) i stanowczość, a nawet bezwzględność wobec matki dwójki małoletnich dzieci winnej urzędowi skarbowemu 2 tysiące złotych.

I takich wydarzeń jest bez liku. O niektórych się dowiadujemy, o większości nie ponieważ media nie do wszystkich są w stanie dotrzeć albo z jakiś powodów nie informacje te nie przebijają się na czołówki mediów ogólnopolskich. Sprawy „Pruszkowa” i matki z Opola, na szczęście się przebiły.

2. Niskie, a nawet uniewinniające wyroki dla bossów „Pruszkowa”, bardzo szybko zostały wyjaśnione przez sąd słabością aktu oskarżenia przygotowanego przez prokuraturę opartego ponoć tylko na zeznaniach jednego świadka koronnego (choć oskarżający prokurator o razu skomentował ten zarzut, że to nieprawda), więc ani minister sprawiedliwości Jarosław Gowin ani tym bardziej premier Donald Tusk, nawet nie zostali zapytani przez dziennikarzy, czy nie czują jakiejś formy odpowiedzialności za to co się stało.
W przypadku aresztowanej w nocy samotnej matki wychowującej dwójkę małoletnich dzieci, (dzieci zostały zawiezione do pogotowia opiekuńczego), na drugi dzień zareagował premier Tusk „wyjaśnimy - i to w ciągu godzin, a nie dni - szczegóły tej bulwersującej sprawy.

I rzeczywiście wyjaśnili. Już wczoraj rzecznika MSW stwierdziła, że po kontroli Komendy Głównej Policji - policjanci dokonujący aresztowania nie złamali prawa, także prezes sadu rejonowego w Opolu poinformował, że w decyzji sądu nakazującej aresztowane, nie ma żadnego błędu.

3. Niestety wszystkie te skandale tłumaczone są przez szeroko rozumianą władzę w ten sam sposób. Nie to nie my, to być może jakaś inna instytucja i zatrudnieni tam ludzie, a jak minie już „strach” tych co zawinili, to bezczelnie się oświadcza, że winni są ci, których działania dotknęły.
Tak jest w ostatnich tygodniach między innymi z odpowiedzialnością za zamianę zwłok po tragedii smoleńskiej (odpowiedzialne rodziny, które źle rozpoznały bliskich), za aferę Amber Gold (odpowiedzialni ci, którzy powierzyli tej firmie swoje oszczędności), za aferę z dachem na Stadionie Narodowym (odpowiedzialny zbyt duży deszcz, który nie pozwolił na zasunięcie dachu), za uwolnienie „Pruszkowa” (odpowiedzialne słabe zeznania świadka koronnego),wreszcie za aresztowanie matki 2 dzieci (odpowiedzialna sama zainteresowana bo na czas nie wpłaciła pieniędzy do urzędu skarbowego).

Wszystko to mogłoby być nawet nawet śmieszne, gdyby nie powodowało nieszczęść setek jeżeli nie tysięcy ludzi (jak w przypadku afery Amber Gold) i gdyby nie oznaczało coraz dalej posuniętego rozkładu instytucji państwa.

4. Pięcioletnie już niepodzielne rządy Donalda Tuska, sprawowane zarówno bez kontroli Parlamentu jak i czwartej władzy czyli mediów, doprowadziły do takiego rozzuchwalenia rządzących, iż uznają, że w zasadzie wszystko mogą.
Premier Tusk uznał, że może powołać na ministra dowolną osobę (warunkiem koniecznym był tylko dobry wpływ na wizerunek rządu), podobnie uważają jego koledzy z innych instytucji, bowiem przynajmniej do tej pory nikt nie był w stanie ich merytorycznie rozliczać.
Ba przez 5 lat premier Tusk, gdy w Polsce, stało się coś złego, za nic nie odpowiadał, zawsze znalazło się jakieś usprawiedliwienie wygłaszane albo przez niego samego, jego współpracowników czy kolegów partyjnych, bardzo często jego stronę brały także media.

W tej sytuacji do odpowiedzialności nie przyzna się żaden jego podwładny, nawet gdyby wszyscy naokoło mówili, że zawalił.

I tak na naszych oczach, przez kilka ostatnich lat, jest niszczone polskie państwo, postępuje rozkład jego instytucji, a ludzie w nich zatrudnieni, uczą się uciekać od odpowiedzialności za cokolwiek. Jeżeli ten proces potrwa jeszcze 3 lata, to może nie być do czego wracać.

Zbigniew Kuźmiuk

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook