Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Czy skończy się Platformą O.?

04.09.2012

Śledcza komisja może być ostatnią szansą, żeby rządzący mieli choć cień szansy na udowodnienie, że afera Amber Gold, to jednak błędy pojedynczych ludzi - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Marcin P. właściciel Amber Gold, prosi w więzieniu o specjalną ochronę i rzeczywiście dostaje jednoosobową monitorowaną celę, a pod prysznicem i na spacerach towarzyszy mu strażnik.

Na pytanie czy Marcinowi P. w więzieniu nic nie grozi, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin odpowiada z brutalną szczerością, że w Polsce nie ma 100% pewnych więzień i lansuje tezę, że afera Amber Gold, to zemsta na Tusku ze strony postkomunistycznego biznesu.

Już tego rodzaju sformułowania wypowiadane przez urzędującego ministra sprawiedliwości, powinny wywołać reakcję premiera Tuska ale jak widać rozkład w tej ekipie poszedł już bardzo daleko.

Sąd oddala wniosek o upadłość OLT Ekspress, ponieważ okazuje się, że majątek tej firmy to tylko 800 tysięcy złotych, a samo poprowadzenie upadłości czyli funkcjonowanie syndyka i jego ludzi (bez zwracania jakichkolwiek wierzytelności), to koszt przynajmniej 4-5 mln zł więc poszkodowani niedoszli pasażerowie w liczbie około 200 tysięcy, nie mają nawet możliwości zgłoszenia swoich roszczeń.

W czwartkowej debacie w Sejmie dotyczącej afery Amber Gold i powołania w tej sprawie komisji śledczej, premier Tusk i jego ministrowie mówili o błędach pojedynczych ludzi w aparacie sądowniczym, prokuratorskim i skarbowym, które już zostały zidentyfikowane, choć nijak nie byli w stanie wytłumaczyć jak to możliwe, że wszystkie te błędy odnosiły się do tej samej osoby i jej działalności i zostały popełnione w sądach, prokuratorach i urzędach skarbowych jednego województwa, w którym od lat niepodzielnie rządzi Platforma.

Na wniosek o powołanie komisji śledczej przedstawiciele Platformy odpowiadali, że najlepiej jak wyjaśnianiem tej afery zajmą się już istniejące komisje sejmowe, choć przecież doskonale wiedzą, że przed komisją śledczą wszyscy świadkowie zeznają pod rygorami kodeksu karnego, podczas gdy zaproszeni goście na posiedzeniach zwykłych komisji, mówią to co uważają za stosowne, bez żadnych konsekwencji.

Można było odnieść nieodparte wrażenie,że przedstawiciele Platformy zarówno premier , ministrowie jak i posłowie podczas tej debaty, próbowali wmówić Polakom, że to właśnie lis będzie najlepszym śledczym w sprawie włamania do kurnika.

Wczoraj wybuchła jeszcze jedna bomba w aferze Amber Gold. Poseł Wipler z Prawa i Sprawiedliwości doczekał się odpowiedzi na interpelację skierowaną do premiera Tuska, kiedy otrzymał on informacje, ostrzegające przed przestępczą działalnością Amber Gold.

Okazuje się, że taką informację od ABW premier dostał już 24 maja i do początku sierpnia, a więc ponad 2 miesiące była ona jego słodką tajemnicą. W czerwcu w rozmowie ze swoim synem Michałem przestrzegał go przed związkami z Amber Gold i przed zatrudnieniem w OLT Express ale robił to ponoć korzystając z wiedzy gazetowej i tej szeptanej w Gdańsku.

Wygląda więc na to, że premier Tusk po wielokroć informując w sierpniu, że nie miał żadnej wiedzy o Amber Gold pochodzącej od służb specjalnych, wprowadzał w błąd zarówno posłów jak i opinię publiczną.

Ba przez te ponad dwa miesiące tysiące ludzi kupiło bilety lotnicze w OLT Express, których nigdy już nie wykorzysta i zapewne setki przyniosło swoje oszczędności do Amber Gold i zamieniło je na papierowe certyfikaty opiewające na złoto, choć właśnie już w maju ABW informowała premiera, że skrytki w bankach w których ta firma ma przechowywać złoto, są puste.

Komisja śledcza w sprawie afery Amber Gold na razie nie powstała bo tonącą Platformę zdecydował się jeszcze ratować PSL i wniosek o nią przepadł ale jeżeli w takim tempie jak do tej pory będą się pojawiały kolejne informacje pogrążające premiera Tuska i jego ministrów a także rządzącą Platformę na Pomorzu, to nie wykluczone, że kolejny wniosek w tej sprawie może jednak uzyskać większość.

Zresztą chyba posłowie Platformy muszą pójść po rozum do głowy i przestać zamiatać tę aferę pod dywan, bo jest ona już takich rozmiarów (a ciągle pojawiają się nowe wątki jak na przykład działalność służb lotnictwa cywilnego podległych ministrowi Nowakowi), że coraz trudniej znaleźć taki wielki dywan, żeby to wszystko przykrył.

W internecie coraz więcej sformułowań nie tylko o Marcinie P., ale także o Donaldzie T. i Platformie O. więc śledcza komisja może być ostatnią szansą, żeby rządzący mieli choć cień szansy na udowodnienie, że afera Amber Gold, to jednak błędy pojedynczych ludzi.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook