Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Człowiek od „konfitur”

14.05.2013

Jan Krzysztof Bielecki rozdzielał (i ciągle rozdziela) także miejsca w radach nadzorczych i zarządach kluczowych spółek Skarbu Państwa – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

1. Po artykule Piotra Zaremby we wczorajszym wydaniu tygodnika „Sieci” pt. „Tykająca bomba” dotyczącym udziału szefa Rady Gospodarczej przy premierze Tusku Jana Krzysztofa Bieleckiego w lobbowaniu na rzecz przejęcia przez Rosjan Grupy Azoty S.A., ten ostatni wydał oświadczenie w którym wszystkiemu zaprzecza.

Powołuje się w nim na komunikat ABW, która zdementowała informacje jakoby istniał raport o lobbowaniu Jana Krzysztofa Bieleckiego na rzecz Rosjan, a także atakuje portal wPolityce, który zapowiadając artykuł Zaremby wywołał ponoć antysemickie komentarze, a w konsekwencji nawoływanie do nienawiści rasowej.

Co najdziwniejsze w tym oświadczeniu nie ma ani słowa wyjaśnienia czy Jan Krzysztof Bielecki prowadził jakieś rozmowy o otwarciu polskiego sektora chemicznego na inwestorów z Rosji, nie ma także nic o rozmowach z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, który jakiś czas temu ujawnił, że przekazał Bieleckiemu materiały dotyczące Acronu i jego zamiarów inwestycyjnych wobec Grupy Azoty S.A.

2. Do tej pory Jan Krzysztof Bielecki to formalnie tylko Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze, która została powołana na wiosnę roku 2010, zresztą prawie natychmiast po tym jak przestał on być prezesem włoskiego Banku Pekao S.A.

Rada Gospodarcza przy Premierze to gremium doradcze dla szefa rządu z niejasnymi do końca kompetencjami ale okazuje się, że jej przewodniczący to wręcz szara eminencja, która decyduje o najważniejszych na dla naszego państwa sprawach.

Ta pozycja nie wzięła się z niczego. W styczniu 1991 roku ówczesny Prezydent Lech Wałęsa dosyć niespodziewanie przeforsował go na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. Był nim tylko rok ale niezwykle zasłużył się inwestorom zagranicznym w procesach prywatyzacji, które wtedy były prowadzone w zasadzie bez żadnych procedur, według uznania urzędników.

Później był jeszcze ministrem ds. integracji europejskiej w rządzie Premier Suchockiej, a stamtąd już na wiele lat trafił jako przedstawiciel Polski na stanowisko dyrektorskie do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

W 2003 roku został prezesem kupionego przez Włochów banku Pekao S.A i był nim aż do początków 2010 z pensją rzędu kilku milionów złotych rocznie. To za jego prezesowania, Włosi przeprowadzili tzw. projekt Chopin, który oznaczał wyprowadzenie z banku w Polsce do spółki -matki we Włoszech kilku miliardów złotych. Procesy akcjonariuszy z bankiem związane z tą sprawą trwają do tej pory.

3. Zaprzeczenia szefa Rady Gospodarczej przy premierze Tusku, brzmią teraz niezwykle niewiarygodnie, ponieważ jego dotychczasowa kariera na tej funkcji, obfitowała w bardzo wiele dwuznacznych zaangażowań, o których opinia publiczna dowiadywała się przypadkowo i z dużym opóźnieniem.

Najgłośniejszym było to z września 2011 roku. Wtedy właśnie słynny portal WikiLeaks doniósł, że Bielecki w dniu 21 stycznia 2010 roku w rozmowie z ówczesnym ambasadorem USA w Polsce, zapraszał amerykańskich inwestorów do udziału w prywatyzacji polskiej ochrony zdrowia.

Była to wówczas informacja wręcz szokująca bo od paru lat Platforma dystansowała się publicznie od tego, że zamierza prywatyzować zasoby ochrony zdrowia.

Wprawdzie od 1 lipca 2011 roku weszła w życie ustawa pozwalająca przekształcać SPZOZ-y w spółki prawa handlowego ale sugestia Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w kampanii prezydenckiej latem 2010, że Platforma chce prywatyzacji w ochronie zdrowia, skończyła się procesem w trybie wybiorczym i przegraną, bo Platforma wszystkiemu gorąco zaprzeczała.

Ujawnione przez WikiLeaks doniesienia z amerykańskiej ambasady w Warszawie pokazały czarno na białym, że już na początku 2010 roku doradca Premiera Tuska mówił wprost do przedstawiciela innego państwa, że zaprasza inwestorów do udziału w prywatyzacji w ochronie zdrowia. Działo się to na prawie 1,5 roku przed uchwaleniem ustawy, która na takie działania pozwalała.

4. Ale Jan Krzysztof Bielecki rozdzielał (i ciągle rozdziela) także miejsca w radach nadzorczych i zarządach kluczowych spółek Skarbu Państwa.

Szefem zarządu Polskiej Grupy Energetycznej (największej firmy energetycznej, która ma budować pierwszą elektrownię atomową w Polsce), został Krzysztof Kilian członek KLD, przyjaciel Tuska i Bieleckiego, człowiek, który wcześniej nie miał nic wspólnego z energetyką.

Usunięto także ludzi Schetyny z szefowania zarządom PGNiG i PERN (firmy zajmującej się eksploatacją ropociągów transportujących ropę naftową o firm naftowych na terytorium naszego kraju i do Niemiec) i na stanowiska powołani zostali ludzie z otoczenia Bieleckiego.

Dokonano także zmian w radzie nadzorczej KGHM S.A. Tam także odwołano ludzi kojarzonych z Grzegorzem Schetyną i wprowadzono ludzi związanych z Bieleckim.

5. Choćby z tego krótkiego zestawienia widać wyraźnie, że Jan Krzysztof Bielecki jest zawsze tam, gdzie jest szansa na duże „konfitury”.

Wydaje się więc bardzo prawdopodobne (jak pisze Piotr Zaremba w tygodniku Sieci), że mimo zaprzeczeń, był skłonny zaangażować się w lobbowanie na rzecz Rosjan w grupie Azoty, choć było to sprzeczne z zamierzeniami rządu dotyczącymi przemysłu nawozowego w Polsce.

Wczoraj klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złożył do marszałka Sejmu wniosek o powołanie komisji śledczej w tej sprawie. Zobaczymy czy Platforma będzie gotowa to przeprowadzenia procedury, która „oczyści” pupila premiera Tuska z publicznie stawianych mu zarzutów.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot: wP]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook