Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Coraz większe problemy Platformy

19.06.2013

Im częściej publikowane są sondaże popularności partii politycznych, w których już regularnie Platforma traci po kilka punktów procentowych do lidera czyli Prawa i Sprawiedliwości, tym coraz więcej premiera Tuska w mediach.

1. Ponad 2 tygodnie temu szef rządu udzielił obszernego wywiadu tygodnikowi „Polityka”, niewiele później był gościem porannej audycji „Sygnały dnia” w I programie Polskiego Radia, tydzień temu był gościem programu „Tomasz Lis na żywo” w programie II TVP, odwiedził nawet tzw. telewizję śniadaniową w TVN.

We wszystkich tych wywiadach prasowo-radiowo-telewizyjnych, nie było żadnych kłopotliwych pytań do premiera, mimo tego, że rzeczywistość „skrzeczy” i było o co szefa rządu zapytać.

2. Tusk ma rzeczywiście opanowaną do perfekcji tzw. mowę ciała ale okazuje się, że merytorycznie do powiedzenia ma coraz mniej, co więcej wydaje się, że coraz częściej zawodzi go tzw. polityczny nos.

Tak było z wywiadem dla tygodnika „Polityka”, w którym uznał za prawdopodobną koalicję z SLD po najbliższych wyborach parlamentarnych, co zamiast przynieść dodatkowe punkty w badaniach opinii publicznej, wywołało tylko zdecydowany sprzeciw w samej Platformie, nie tylko posła Gowina ale nawet obecnego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego.

Z kolei w programie telewizji śniadaniowej w TVN mówił głównie o programie prorodzinnym swojego rządu, tuż po uchwaleniu jednogłośnie przez Sejm ustawy o rocznym urlopie macierzyńsko- rodzinnym, tyle tylko że jest to pierwsza „jaskółka” w tej dziedzinie po blisko już 6 latach rządzenia, a jak wiadomo ona jeszcze wiosny nie czyni.

Zresztą w polityce prorodzinnej rząd Tuska wykonał zdecydowanie więcej kroków w tył niż do przodu. Odebranie becikowego w rodzinach o średnim poziomie dochodów na głowę, likwidacja ulgi w podatku dochodowym na dziecko w rodzinach o takim poziomie dochodów, czy podwyższenie stawki podatku VAT z 8 do 23% na ubranka i obuwie dziecięce to tylko niektóre z tych rozwiązań przyjętych przez koalicję Platforma-PSL, które do posunięć prorodzinnych trudno przecież zaliczyć.

3. Z kolei w programie Tomasza Lisa, premier Tusk miał wręcz ekskluzywny prawie godzinny wywiad i mógł mówić co chciał, a prowadzący specjalnie mu nawet nie przerywał.

Tyle tylko, że szef rządu ma coraz mniej do powiedzenia, a główna myśl tego przekazu, „że wprawdzie jest w Polsce źle ale on jego rząd bardzo się starają, żeby nie było jeszcze gorzej”, jak się wydaje, nie może spowodować odwrócenia tendencji spadkowej Platformy w badaniach opinii publicznej.

Zresztą coraz trudniej przychodzi Tuskowi uzasadnianie, że wszystko to co złe w Polsce to wina kryzysu w krajach Europy Zachodniej, ponieważ w Europie Środkowo-Wschodniej coraz więcej krajów radzi sobie w tym kryzysie zdecydowanie lepiej niż Polska (choćby Litwa, Łotwa i Estonia, a ostatnio nawet Węgry).

4. Nie wydaje się także, żeby wizerunek premiera i notowania jego partii mogły poprawić otwarte spotkania, których ostatnio odbyło się także kilka.

Wielki rozgłos medialny nadano otwarciu Kancelarii Premiera w Dniu Dziecka (premier osobiście otwierał bramę do ogrodów Kancelarii i witał w niej gości), była wata cukrowa i szpinak w kilku smakach, od tego wydarzenia minęło 3 tygodnie, a spadek notowań jak trwał tak trwa.      

W ostatnią sobotę mimo skręcenia nogi premier Tusk, udał się do jednego z ogrodów działkowych w Warszawie i spotkał działkowcami obiecując im, że podstawą prac w Sejmie nad nową ustawą o ogrodach działkowych, będzie tzw. projekt obywatelski przygotowany przez to środowisko, choć podczas I czytania projekt ten został przez klub Platformy odsądzony „od czci i wiary”.

Mimo tego, że coraz więcej premiera Tuska w mediach, to jednak i ta „ostatnia nadzieja” Platformy, nie jest w stanie zatrzymać zjazdu notowań tej partii po równi pochyłej.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook