Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Coraz większe problemy Platformy

19.06.2013

Im częściej publikowane są sondaże popularności partii politycznych, w których już regularnie Platforma traci po kilka punktów procentowych do lidera czyli Prawa i Sprawiedliwości, tym coraz więcej premiera Tuska w mediach.

1. Ponad 2 tygodnie temu szef rządu udzielił obszernego wywiadu tygodnikowi „Polityka”, niewiele później był gościem porannej audycji „Sygnały dnia” w I programie Polskiego Radia, tydzień temu był gościem programu „Tomasz Lis na żywo” w programie II TVP, odwiedził nawet tzw. telewizję śniadaniową w TVN.

We wszystkich tych wywiadach prasowo-radiowo-telewizyjnych, nie było żadnych kłopotliwych pytań do premiera, mimo tego, że rzeczywistość „skrzeczy” i było o co szefa rządu zapytać.

2. Tusk ma rzeczywiście opanowaną do perfekcji tzw. mowę ciała ale okazuje się, że merytorycznie do powiedzenia ma coraz mniej, co więcej wydaje się, że coraz częściej zawodzi go tzw. polityczny nos.

Tak było z wywiadem dla tygodnika „Polityka”, w którym uznał za prawdopodobną koalicję z SLD po najbliższych wyborach parlamentarnych, co zamiast przynieść dodatkowe punkty w badaniach opinii publicznej, wywołało tylko zdecydowany sprzeciw w samej Platformie, nie tylko posła Gowina ale nawet obecnego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego.

Z kolei w programie telewizji śniadaniowej w TVN mówił głównie o programie prorodzinnym swojego rządu, tuż po uchwaleniu jednogłośnie przez Sejm ustawy o rocznym urlopie macierzyńsko- rodzinnym, tyle tylko że jest to pierwsza „jaskółka” w tej dziedzinie po blisko już 6 latach rządzenia, a jak wiadomo ona jeszcze wiosny nie czyni.

Zresztą w polityce prorodzinnej rząd Tuska wykonał zdecydowanie więcej kroków w tył niż do przodu. Odebranie becikowego w rodzinach o średnim poziomie dochodów na głowę, likwidacja ulgi w podatku dochodowym na dziecko w rodzinach o takim poziomie dochodów, czy podwyższenie stawki podatku VAT z 8 do 23% na ubranka i obuwie dziecięce to tylko niektóre z tych rozwiązań przyjętych przez koalicję Platforma-PSL, które do posunięć prorodzinnych trudno przecież zaliczyć.

3. Z kolei w programie Tomasza Lisa, premier Tusk miał wręcz ekskluzywny prawie godzinny wywiad i mógł mówić co chciał, a prowadzący specjalnie mu nawet nie przerywał.

Tyle tylko, że szef rządu ma coraz mniej do powiedzenia, a główna myśl tego przekazu, „że wprawdzie jest w Polsce źle ale on jego rząd bardzo się starają, żeby nie było jeszcze gorzej”, jak się wydaje, nie może spowodować odwrócenia tendencji spadkowej Platformy w badaniach opinii publicznej.

Zresztą coraz trudniej przychodzi Tuskowi uzasadnianie, że wszystko to co złe w Polsce to wina kryzysu w krajach Europy Zachodniej, ponieważ w Europie Środkowo-Wschodniej coraz więcej krajów radzi sobie w tym kryzysie zdecydowanie lepiej niż Polska (choćby Litwa, Łotwa i Estonia, a ostatnio nawet Węgry).

4. Nie wydaje się także, żeby wizerunek premiera i notowania jego partii mogły poprawić otwarte spotkania, których ostatnio odbyło się także kilka.

Wielki rozgłos medialny nadano otwarciu Kancelarii Premiera w Dniu Dziecka (premier osobiście otwierał bramę do ogrodów Kancelarii i witał w niej gości), była wata cukrowa i szpinak w kilku smakach, od tego wydarzenia minęło 3 tygodnie, a spadek notowań jak trwał tak trwa.      

W ostatnią sobotę mimo skręcenia nogi premier Tusk, udał się do jednego z ogrodów działkowych w Warszawie i spotkał działkowcami obiecując im, że podstawą prac w Sejmie nad nową ustawą o ogrodach działkowych, będzie tzw. projekt obywatelski przygotowany przez to środowisko, choć podczas I czytania projekt ten został przez klub Platformy odsądzony „od czci i wiary”.

Mimo tego, że coraz więcej premiera Tuska w mediach, to jednak i ta „ostatnia nadzieja” Platformy, nie jest w stanie zatrzymać zjazdu notowań tej partii po równi pochyłej.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook