Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Cameron rozpoczął ważną debatę

28.01.2013

1. Wypowiedź premiera W. Brytanii sprzed kilku dni o konieczności renegocjacji warunków członkostwa tego kraju w UE, których to wynik chce przedstawić do oceny wyborcom w referendum w roku 2017, spowodowała w całej Europie falę ataków na szefa brytyjskiego rządu.

Bardzo krytycznie wypowiedział się także szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, który zasugerował Brytyjczykom wyjście z UE i niezawracanie więcej głowy tą kwestią, pozostałym krajom członkowskim.

Tylko kanclerz Angela Merkel, która wprawdzie z wystąpienia Camerona nie była zadowolona ale jednak wyraźnie stwierdziła, że jest gotowa rozmawiać z Brytyjczykami o ich postulatach i chce aby ten kraj pozostał aktywnym członkiem UE.

Cameron tak naprawdę jednak wyjścia z UE nie chce, próbuje walczyć o poważne reformy tej organizacji, a radykalizację jego działań na gruncie europejskim, wymuszają także zbliżające się wybory w 2015 roku i rosnąca popularność antyunijnej partii Nigela Faraga.

Te reformy to znaczące odbiurokratyzowanie UE, co poprawiłoby konkurencyjność gospodarek jej krajów, poprawienie jej elastyczności co oznacza rewizję instytucji europejskich, zrównoważenie sił pomiędzy państwami UE, zwiększenie wpływu parlamentów narodowych na funkcjonowanie UE, a także trzymanie się zasady sprawiedliwości na unijnym rynku.

2. Widać z tych postulatów, że szef brytyjskiego rządu chce wykorzystać poważny kryzys ekonomiczny UE do zasadniczych reform tej organizacji i raczej nie jest przekonany, że kolejne pakty takie jak bankowy czy fiskalny, są właściwą drogą do wyjścia z tego kryzysu.

W Polsce takiej debaty jednak nie ma, a chęć dostania się do rdzenia UE czyli do strefy euro, powoduje że rząd Donalda Tuska godzi się na wszystkie decyzje wiodących unijnych krajów, bez względu na ich konsekwencje dla naszego społeczeństwa i gospodarki.

Taką właśnie decyzją jest podpisanie się premiera Tuska pod paktem fiskalnym na szczycie UE w marcu poprzedniego roku, a teraz rozpoczęcie jego ratyfikacji wg 89 artykułu Konstytucji RP czyli zwykłą większością głosów w Parlamencie.

Ba już na wiosnę ma być podjęta decyzja o wejściu Polski do strefy euro, do czego prze już nie tylko rząd ale także prezydent Komorowski, który w tej sprawie, chce nawet przekonywać Prawo i Sprawiedliwość.

3. Pomijając już inne niekorzystne aspekty decyzji o wejściu Polski do strefy euro takie jak wzrost cen, powiększenie zakresu ubóstwa w Polsce, obniżenie popytu wewnętrznego, podniesienie kosztów pracy w konsekwencji odpływ inwestorów zagranicznych, pchanie się do strefy, która sama ma i będzie miała, przez najbliższe lata gigantyczne kłopoty z krajami Południa, wymagającymi setek miliardów euro pożyczek (w tym udzielanych przez Polskę), już samo wydatkowanie na obronę kursu złotego z takim trudem przez lata gromadzonych rezerw walutowych, jest skrajną nieodpowiedzialnością.

Chodzi o to, że wejście do korytarza walutowego znowu wystawi złotego na żer spekulantów i ta spekulacja będzie się mogła odbywać każdego z 730 dni (zakładając, że Polska będzie w korytarzu tylko ten minimalny okres 2 lat), a nie tylko jak do tej pory w ciągu ostatnich dni roku. 80 mld euro rezerw walutowych, które ma NBP, może na to nie wystarczyć.

4. Potrzebna jest więc w Polsce poważna dyskusja o przyszłości UE i dobrze, że Cameron zażądał w Europie jej rozpoczęcia.

Także w Europie Środkowo-Wschodniej są kraje (a więc bliskie nam jeżeli chodzi o poziom rozwoju społeczno-gospodarczego), które chętnie do takiej debaty by się włączyły zwłaszcza Czesi, Węgrzy i Bułgarzy, którzy wykluczyli przyjęcie wspólnej waluty przed rokiem 2020.

Przykład Słowacji, kraju podobnego do Polski pod względem zarówno poziomu rozwoju jak i zamożności społeczeństwa, który jak to określił kiedyś szef NBP Marek Belka „że od 1 stycznia 2009 roku płaczą i płacą”, powinien działać na wyobraźnię rządzących w Polsce ale niestety jak widać, nie działa.

Do takiej debaty jest już gotowy klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, który w najbliższym czasie zaprezentuje swoje pomysły na poważne reformy w UE, dające jednak szansę Polsce gonienia najbardziej rozwiniętych unijnych krajów.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook