Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Archeolog jednak odwołany

20.04.2013

Odwołując Budzanowskiego, premier Tusk przyznał się jednak do własnej niekompetencji bo przecież zaledwie 1,5 roku wcześniej powołał tego archeologa na szefa ważnego resortu, który ciągle przecież sprawuje nadzór nad wieloma spółkami Skarbu Państwa, z których tylko te obecne na giełdzie w Warszawie, są przez nią obecnie wyceniane na przynajmniej 200 mld zł.

1. Dziesięć dni temu tuż po złożeniu przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości wniosku o wotum nieufności dla ministra Skarbu Mikołaja Budzanowskiego napisałem tekst ,który zatytułowałem „czy wreszcie archeolog odejdzie z resortu Skarbu Państwa?”

Tekst zakończyłem stwierdzeniem, że „jeżeli raport ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, zostanie przygotowany solidnie, to minister Budzanowski, powinien zostać odwołany, choćby dlatego, że nie panuje nad bezpieczeństwem energetycznym naszego kraju, a także dlatego, że ośmieszył w tej sprawie swojego zwierzchnika czyli samego premiera Tuska”.

I rzeczywiście po analizie raportu , wczoraj premier Tusk zdymisjonował ministra skarbu, choć jego otoczenie jeszcze w godzinach rannych, rozpowszechniało informacje, że żadnego odwołania nie będzie.

2. Minister Budzanowski w ciągu zaledwie 1,5 roku kierowania resortem skarbu państwa dorobił się wielu „zasług”, które jak najbardziej uzasadniają jego dowołanie, przypomnę więc tylko 2 z ostatnich tygodni tego roku.

W marcu podczas debaty sejmowej, minister nie przedstawił nawet zarysu koncepcji ratowania spółki PLL LOT. Powiedział o uruchomieniu pomocy publicznej dla niej na razie wysokości 400 mln zł (docelowo ma ona wynieść około 1 mld zł) i konieczności poniesienia wyrzeczeń przez załogę firmy (czyli zwolnienia około 700 osób z ponad 2000 tysięcy zatrudnionych).

Nie wspomniał nawet, że została ona jednak udzielona bez zgody Komisji Europejskiej, co czyni sytuację jeszcze trudniejszą.

Nie wyjaśnił także poważnych rozbieżności w informacjach przedstawianych w ciągu II półrocza 2012 roku przez organy spółki LOT (radę nadzorczą i zarząd) i nadzór właścicielski czyli ministerstwo.

Stwierdził, że o trudnej sytuacji spółki dowiedział się dopiero w grudniu 2012 roku, tuż po transmitowanej przez wszystkie stacje 24-godzinne uroczystości powitania w Warszawie pierwszego Dreamlinera, natomiast przewodniczący rady nadzorczej i prezes spółki przekazali opinii publicznej komunikat, że takie informacje były dostarczane do resortu systematycznie co miesiąc w II połowie 2012 roku.

3. Druga poważna sprawa z ostatnich dni, to „zagrywka” Putnia w sprawie Jamału II Pokazała ona bardzo dobitnie jak bardzo minister Budzanowski, nie panuje nad tym co się dzieje w jego resorcie i spółkach, które nadzoruje.

Okazuje się, że rada nadzorcza EuRoPol Gazu także głosami zasiadających w niej prezesów PGNiG już w dniu 5 listopada 2012 roku (a więc blisko pół roku temu), zobowiązała zarząd tej spółki do przygotowania założeń gazociągu z Białorusi na Słowację z ominięciem Ukrainy, a więc dokładnie takiego jaki opisany jest podpisanym z Gazpromem memorandum.

Jeżeli przez tyle czasu nie udało się ministrowi Budzanowskiemu o tym dowiedzieć, a dopiero po ujawnieniu afery przez media, zaczął nerwowo wydzwaniać aby uzyskać jakakolwiek informację w tej sprawie, to jego skrajna nieodpowiedzialność była widoczna jak na dłoni.

Zresztą nawet sprzyjające rządowi media, pokazywały po wielokroć znamienną scenę, premier Tusk wije się na konferencji prasowej jak piskorz, pytany o tę sprawę i ostatecznie oświadcza „nic o memorandum nie wiem” a w sąsiednim pomieszczeniu widoczny przez szybę minister Budzanowski widząc w telewizji męki swojego szefa, próbuje się czegoś dowiedzieć przez telefon.

4. Odwołując Budzanowskiego, premier Tusk przyznał się jednak do własnej niekompetencji bo przecież zaledwie 1,5 roku wcześniej powołał tego archeologa na szefa ważnego resortu, który ciągle przecież sprawuje nadzór nad wieloma spółkami Skarbu Państwa, z których tylko te obecne na giełdzie w Warszawie, są przez nią obecnie wyceniane    na przynajmniej 200 mld zł.

Premier po tej sprawie będzie miał „kaca” jeszcze bardzo długo. Widać to było na wczorajszej konferencji prasowej kiedy to po długich wywodach uzasadniających dymisję Budzanowskiego, po pytaniu jednego z dziennikarzy „czy nie uważa, że prezydent Putin zrekonstruował mu rząd?”, wstał nerwowo z krzesła i wyszedł z sali.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/R.Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook