Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: "afera w rządzie goni aferę"

11.05.2013

"PR-owcy zatrudnieni w Kancelarii Premiera Tuska, skarżą się ponoć, że mają coraz mniej pracy, ponieważ kolejne afery w rządzie i w Platformie, skutecznie „przykrywają” te z poprzednich dni."

Rzeczywiście premierowi Tuskowi i jego partii w ostatnich tygodniach zupełnie nie „idzie”. Jakiś czas temu zapowiedział głęboką rekonstrukcję rządu latem tego roku, a w ciągu ostatnich kilku tygodni odwołał już dwóch ministrów swego rządu (ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego i ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina) i być może będzie musiał odwołać dwójkę kolejnych: Sławomira Nowaka i Joannę Muchę.
 
Budzanowski doprowadził do kompromitacji premiera nie dostarczając mu na czas wiadomości o memorandum podpisanym w Sankt Petersburgu przez PGNiG i Gazprom, Gowin wprawdzie wpadek merytorycznych nie miał ale musiał ostatecznie odejść za poglądy bo Tusk pociągnął Platformę wyraźnie „w lewo” a on chciał Platformy „w centrum”.
 
Czarne chmury nad Nowakiem zbierają się od dawna. Przetrzymał wprawdzie dwa merytoryczne wnioski opozycji o wotum nieufności ale być może „zgubi” go zamiłowanie do drogich zegarków i do bywania w ekskluzywnych lokalach na koszt biznesmenów, którzy z kolei otrzymywali lukratywne kontrakty od instytucji rządowych i spółek skarbu państwa.
 
Najpierw miał wystarczyć wniosek do sądu na tygodnik „Wprost”, który wszystko to nagłośnił, teraz sprawę „zegarków Nowaka i bywania przez niego w drogich lokalach” wyjaśnia CBA, a argumenty samego ministra w tych sprawach są bardziej niż „cienkie”.
 
Z kolei NIK opublikował wnioski pokontrolne dotyczące wydatkowania środków przez resort sportu w związku z Euro 2012 i okazało się, że w ramach tych rozgrywek, ministerstwo dofinansowało kwotą 6 mln zł komercyjny koncert Madonny, który odbył się na Stadionie „basenie” Narodowym.
 
Ale przecież to nie wszystko. Komisja Europejska wydała 2 maja komunikat o karze dla Polski w wysokości 80 mln euro w związku z brakiem kontroli wsparcia dla gospodarstw niskotowarowych w latach 2007-2010.
 
Ponieważ premier Tusk swoim wystąpieniem natychmiast zamieszczonym w internecie, o konieczności zwrotu przez Polskę 80 mln euro, niejako przyznał rację KE, trudno będzie bronić naszych racji w dwuinstancyjnym postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu.
 
To nieprofesjonalne zachowanie premiera Tuska i próba natychmiastowego obciążenia odpowiedzialnością opozycji za własną niefrasobliwość i brak kompetencji, źle wróży Polsce w tym sporze z Komisją.
 
W tym tygodniu na konferencji ministra Kalemby pojawiła się jeszcze jedna miażdżąca dla rządzących informacja.
 
Okazało się, że resort rolnictwa toczy z KE spory o zwrot przez Polskę środków w wysokości około 1 mld euro z kilku innych programów finansowanych z II filara WPR, co oznacza fatalne funkcjonowanie administratora tych programów czyli ARiMR i nadzorującego tę agencję, ministerstwa rolnictwa.
 
Jeżeli Polsce w ciągu najbliższych miesięcy przyszłoby zwracać do budżetu UE tak olbrzymie środki tylko w związku z realizacją programów rolnych, to niekompetencja urzędników Tuska, naprawdę kosztowałaby polskich podatników wielkie pieniądze.
 
Wreszcie wczoraj portal wPolityce.pl opublikował tekst w którym informuje, że nie tylko były prezydent Aleksander Kwaśniewski lobbował za przejęciem przez Rosjan gruby Azoty S.A.
 
Okazuje się, że takie samo lobbowanie na rzecz Rosjan, prowadził Jan Krzysztof Bielecki szef Rady Gospodarczej przy premierze Tusku, o czym ostrzegała go ABW jeszcze pod kierownictwem Bondaryka.
 
A i sam premier Tusk ujawniając odwołanie prezesów PGNiG przed komunikatem samej spółki w tej sprawie, naraził się nawet na zagrożenie karą więzienia ale akurat ta sprawa już jest zamiatana pod dywan.
 
Wreszcie „konserwatyści” z Platformy po czwartkowym spotkaniu klubu w Kancelarii Premiera coraz głośniej mówią o wypychaniu ich z partii, co może się skończyć rozłamem.
 
Rzeczywiście PR-owcy z Kancelarii Premiera mogą się skarżyć na coraz mniej obowiązków, afera w rządzie bądź w Platformie goni aferę, kolejna „przykrywa” tą poprzednią, niczego dodatkowo nie trzeba wymyślać.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook