Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: A teraz finansowanie partii

20.06.2013

Oczywiście Platforma sobie poradzi, wokół niej od dawna krąży duży biznes

Pewnie jeszcze pamiętamy jak w 2008 po drastycznych informacjach zaprezentowanych w mediach o ojcu który na podlaskiej wsi przez kilka lat gwałcił córkę, premier Tusk poinformował o błyskawicznym przygotowaniu ustawy, która pozwoli na chemiczną kastrację pedofilów.

I rzeczywiście w ciągu krótkiego czasu większość koalicyjna Platformy-PSL, taką ustawę uchwaliła, tyle tylko, że na jej podstawie do tej pory nie udało się na taki zabieg skierować żadnego pedofila.

Niedługo potem premier Tusk przeprowadził słynną akcję przeciwko właścicielom sklepów z tzw. dopalaczami. W ciągu jednej nocy z piątku na sobotę przyjęto porozumienie pomiędzy ówczesną minister zdrowia Ewą Kopacz, a ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim, w wyniku którego zamknięto blisko 1000 sklepów z takimi „specyfikami”.

Parę miesięcy później sklepy z dopalaczami wróciły tyle tylko, że teraz oferują w zupełnie inny sposób zakazane specyfiki, a duża część wspomnianego „biznesu”, przeniosła się do internetu. Premier nie podejmuje teraz w tej sprawie już żadnych działań.

Obydwie „sprawy” nie zostały wywołane przypadkowo. W jednym i drugim przypadku premierowi Tuskowi były potrzebne wydarzenia, które odwróciłyby uwagę od bieżących niepowodzeń jego rządu.

Łatwo było je szefowi rządu przeprowadzić, bo ogromne zainteresowanie obydwoma sprawami wyraziły media, a dziennikarze wręcz z aplauzem relacjonowali działania premiera Tuska.

Nawet wtedy kiedy wyszło już na jaw, że obydwie akcje zostały wymyślone przez PR-owców premiera, media przyjęły to wręcz do akceptującej wiadomości, widocznie uznając, że szef rządu może je przeprowadzać.

Po ostatniej gigantycznej wpadce Platformy związanej z wydatkami tej partii na garnitury i krawaty dla czołówki działaczy, wino i cygara, a nawet na wynajęcie piłkarskiego boiska do „rżnięcia w gałę”, premier Tusk znowu wkroczył na scenę z zapowiedzią likwidacji dotacji budżetowych dla partii politycznych.

Wczoraj przybył do Sejmu na rozmowy z marszałek Ewą Kopacz i przewodniczącym klubu Platformy Rafałem Grupińskim i po nich na konferencji prasowej poinformował opinię publiczną, że wręcz zobowiązał szefa klubu do przygotowania w ciągu najbliższego tygodnia projektu stosownej ustawy.

Zapowiedział ten projekt mimo tego, że jego koalicjant przewodniczący klubu parlamentarnego PSL Jan Bury, nazwał ten pomysł „zamachem na demokrację”.

Propozycja jest rzeczywiście zadziwiająca. Działacze Platformy decydują się wydawać pieniądze pochodzące z dotacji budżetowej „na zbytki”, a za to mają być ukarane wszystkie pozostałe partie obecne w Sejmie jak i te które w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobyły poparcie powyżej 3%.

Logika dosłownie porażająca ale okazuje się, że i tym razem narracja premiera Tuska została kupiona przez media. Już wczoraj zaczęła się nagonka na opozycję, że nie potrafi zrezygnować z zasilania budżetowego i że chce uprawiać politykę za budżetowe pieniądze.

Dziennikarze jakoś dziwnie nie chcą pamiętać jakie działania podejmowane były wobec partii politycznych choćby przez lobbystów, wtedy kiedy kilkanaście lat temu tego finansowania nie było. Oczywiście Platforma sobie poradzi, wokół niej od dawna krąży duży biznes, co więcej dopóki rządzi, interesy tej partii wspierają poszczególni ministrowie i zatrudnieni przez nich PR-owcy. Znacznie trudniej będzie partiom opozycyjnym szczególnie tym których sympatycy do zamożnych nie należą. Te partie nie mogą liczyć ani na obfite składki od swoich członków, ani na ewentualne wysokie odpisy podatkowe. I w zasadzie wszystkie one, są temu pomysłowi szefa rządu przeciwne. Wydaje się więc, że premier Tusk po chwilowym odwróceniu uwagi opinii publicznej od skandalicznego wydawania pieniędzy budżetowych przez działaczy Platformy, bardzo szybko zapomni o swoim pomyśle odebrania partiom zasilania z budżetu.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook