Jedynie prawda jest ciekawa


Kurtyka: ZDF powinien wyemitować "Czas Honoru"

24.06.2013

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej zaapelowało do prezesa Telewizji Polskiej Juliusza Brauna, aby podjął działania na rzecz emisji serialu "Czas Honoru" w niemieckiej telewizji ZDF, która wyprodukowała kłamliwy i szkalujący dobre imię żołnierzy Armii Krajowej serial "Nasze matki, nasi ojcowie". O skandalicznej produkcji ZDF oraz liście wysłanym do prezesa Brauna portal Stefczyk.info rozmawia z Pawłem Kurtyką, prezesem Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej.

Stefczyk.info: Jak ocenia pan decyzję prezesa TVP o wyemitowaniu serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"?
Paweł Kurtyka: Rozgraniczam tu dwie rzeczy. Moja ocena samego serialu jest jednoznacznie negatywna. Pokazuje żołnierzy Armii Krajowej w świetle nieprawdziwym. Zrzucanie winy na polskie Podziemie za holocaust i za antysemityzm jest skandaliczne. To całkowicie wypacza historię i utrwala jej kłamliwą wersję. Jednakże, uważam, że dobrze się stało, że taki film został pokazany w TVP. Serial pokazuje w jaki sposób Niemcy prowadzą swoją politykę historyczną. Dobrze, by Polacy byli świadomi jak to wygląda. Można odnieść wrażenie, że w skali społeczeństwa nie mamy jakiejkolwiek wiedzy na temat tego, jak wygląda polityka historyczna prowadzona przez Niemców, albo przez Rosjan. Mam nadzieję, że ta emisja rozpocznie debatę na temat tego jak Polska powinna prowadzić swoją politykę historyczną. Fakt, iż w tym momencie ona po prostu nie istnieje jest oczywisty. Emisja serialu w TVP powinna zostać poprzedzona odpowiednim komentarzem historyków. Nie ukrywam również, że fakt wyprodukowania serialu zawierającego tego rodzaju treści powinien się spotkać z natychmiastową interwencją polskiej dyplomacji w imię obrony dobrego imienia żołnierzy Armii Krajowej. Należy zakładać, że treści przedstawione w serialu są zapowiedzią kierunku, w którym będzie podążała polityka niemiecka. Jeśli zależy nam na partnerskich relacjach z Niemcami powinniśmy stanowczo zareagować.

Problem polega nie tylko na tym, że nie podejmujemy właściwej interwencji, ale sami produkujemy rozsławiane po świecie antypolskie filmy, jak np. "Pokłosie".
"Pokłosie" jest historią zmyśloną, która nie została oparta na  faktach a jedynie na luźnej inspiracji, m.in. tragedią w Jedwabnem. Jest to zabieg bardzo niebezpieczny. Takie filmy być może poruszają ważne problemy, ale posługując się rzeczywistością będącą kreacją reżysera, nie odnoszącą się do faktów. Ryzyko fałszu historii jest w takich przypadkach ogromne. Czym innym byłby fabularny film, przykładowo o zbrodni w Jedwabnem realizowany we współpracy z historykami, którzy czuwaliby nad scenariuszem, a czym innym jest zmyślona historia, jaką jest "Pokłosie". Wolność twórcy jest tutaj zbyt duża, a stawka zbyt wielka, aby pozwalać sobie na finansowanie takiej produkcji i jej szeroką reklamę.

Pańskie Stowarzyszenie postuluje, aby prezes Braun podjął starania o wyemitowanie w niemieckiej telewizji "Czasu Honoru". Jak ocenia pan szanse na realizację tego pomysłu?
Szanse na to by prezes Braun podjął kroki w kierunku emisji „Czasu Honoru” w ZDF są moim zdaniem małe. Jeszcze mniejsze są na to, by telewizja ZDF się zgodziła. Aby taka operacja zakończyła się sukcesem niezbędne jest wywarcie silnej presji politycznej na kierownictwie niemieckiej stacji. Nasz apel jest jedną z form działania, którą organizacje reprezentujące wartości patriotyczne mogą w takich przypadkach podjąć. Zwłaszcza, że jest to propozycja konstruktywna, a nie jedynie sprzeciw wobec decyzji kierownictwa TVP. Takie rzeczy można i należy robić. Dla mnie rzeczą oczywistą jest, że powinny zostać podjęte starania na rzecz rozpowszechnienia serialu "Czas Honoru" na świecie. To świetnie zrobiony, wciągający serial, który staje się kroniką dziejów Polski. Jego nowsze odcinki dotyczą już czasów powojennych i walk toczonych przez polskie podziemie niepodległościowe z komunistami, co pokazuje w spójny sposób tragizm naszej historii. Jest produkcją, która w sposób przystępny dla widza, nawet nie do końca nawet zainteresowanego historią, pokazuje jak wyglądała  sytuacja w Polsce w połowie XX w.

Rozm. mall
[Fot. materiały prasowe]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook