Jedynie prawda jest ciekawa


Kurtyka: Zaniedbania widoczne gołym okiem

25.06.2012

Fakt, że większość Polaków uważa, że w sprawie wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej rząd nie zrobił wszystkiego co mógł, zaskakuje tylko z jednego powodu: sposobu relacjonowania tej sprawy przez media

Stefczyk.info; wPolityce.pl: Czy zaskokoczył panią fakt, że ponad połowa Polaków nie wierzy, iż w sprawie katastrofy smoleńskiej polski rząd zrobił wszystko co należy?

Zuzanna Kurtyka: I tak i nie. Nie, ponieważ każdy, kto choć trochę interesował się tą sprawą od początku widział jak dramatyczne było lekceważenie procedur obowiązujących w całym cywilizowanym świecie. I jak wielkie było upolitycznienie tego śledztwa. Ponieważ jednak media o zasięgu ogólnokrajowym od początku do chwili obecnej robią wszystko, żeby Polacy uwierzyli w to, że był to nieszczęśliwy zbieg okoliczności potwierdzony w postępowaniu dowodowym, a mimo to, ponad połowa respondentów sondażu nie wierzy w tę wersję, no to, to jest zaskakujące. To znaczy, że jednak ludzie śledzą tę sprawę, interesują się, wkładają jakiś wysiłek, żeby się dowiedzieć co się stało.

Równocześnie jednak ponad dwie trzecie ankietowanych nie wierzy w to, że w Smoleńsku mogło dojść do zamachu. Jedynie zwolennicy PiS przychylają się do tej teorii.

To jest właśnie skutek braku informacji o szerokim zasięgu. Bo jednak większości w telewizji, czy stacji radiowych przedstawiana jest przede wszystkim nadal wersja MAK. Natomiast każdy, kto by się nad sprawą pochylił i głębiej poszukał, będzie miał natychmiast mnóstwo informacji, które budzą wątpliwości, jak tylko je zanalizować. Trudno znaleźć bezpośredni dowód zamachu, bo wszystkie dowody są w Moskwie, albo zostały skrzętnie pochowane z ciałami ofiar. Niemniej wszystkie przesłanki pośrednie wskazują na zamach. I trudno je tak po prostu lekceważyć i udawać, że się o nich nie wie, tak jak się zachowują parlamentarzyści PO.

Tym niemniej ponad połowa respondentów sondażu, deklarujących się jako zwolennicy PO, też uważa, że rząd nie zrobił wszystkiego co mógł w sprawie wyjaśnienia katastrofy.

Dowodów na to, że śledztwo jest fatalnie prowadzone po prostu trudno nie zauważyć.

Co pani zdaniem było największym zaniedbaniem ze strony rządu w tej sprawie?

Kluczowym zaniedbaniem w polityce rządu było zezwolenie na rozdzielenie wizyt premiera i prezydenta w Katyniu. To jest punkt wyjścia. Natomiast jeśli chodzi o śledztwo – to oczywiście zostawienie go Rosjanom, będącym jedną ze stron śledztwa. Trudno przecież spodziewać się, że ktoś będzie zbierał dowody na samego siebie. Trzeba by być niespełna rozumu. A tak ta sprawa została postawiona. Karygodnym zaniedbaniem jest też fakt, że nie przeprowadzono postępowania medycznego w Polsce, standardowego przy wyjaśnianiu przyczyn nagłej śmierci. To jest karygodne i niespotykane nigdzie w świecie. Tych zaniedbań popełnionych przez rząd i prokuraturę jest dużo. Gdybym chciała je wszystkie spisać, zapisałabym kilka kartek.

Liczy pani, że rząd po zapoznaniu się z wynikami tych opinii wzmoże wysiłki w celu rzetelnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy?

To byłaby z mojej strony głęboka naiwność. Wyjaśnienie tego śledztwa przez aktualną ekipę Platformy Obywatelskiej byłaby równoznaczna z popełnieniem samobójstwa przez tę ekipę. A tego się nie spodziewam.

not. ansa

[fot_ansa_wrak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook