Jedynie prawda jest ciekawa


Kurtyka: Polskie państwo jest nieudolne

12.03.2012

To mnie zupełnie nie dziwi. To jest logiczny ciąg wydarzeń, jakie mają miejsce po 10 kwietnia 2010 roku – tak o braku oficjalnych obchodów zbrodni katyńskiej mówi portalowi Stefczyk.info Zuzanna Kurtyka.

Stefczyk.info: „Nasz Dziennik” pisze, że polskie państwo nie zorganizuje obchodów zbrodni katyńskiej na cmentarzu w Katyniu

Zuzanna Kurtyka: Jeśli stawiamy znak równości między państwem polskim, a osobami pełniącymi najważniejsze urzędy w kraju, rzeczywiście można wyciągnąć taki wniosek. O ile wiadomości opisywane przez „Nasz Dziennik” są wiarygodne, należy uznać, że uroczystości nie będzie.

Jak Pani to ocenia?

To mnie zupełnie nie dziwi. To jest logiczny ciąg wydarzeń, jakie mają miejsce po 10 kwietnia 2010 roku. Widać konsekwentną politykę zabijania pamięci o Katyniu. Ekipa obecnie rządząca niszczy pamięć na wiele sposobów.

Oficjalnym powodem braku uroczystości w Katyniu jest chęć skupienia się na obchodach w Bykowni. Tam trzeba walczyć o cmentarz polskich ofiar – słyszymy. Czy Pani zdaniem to słuszna argumentacja?

Urzędników, którzy powinni zajmować się sprawą kultywowania pamięci narodowej, jest w Polsce dużo. Nie widzę więc żadnych przeszkód, żeby uroczystości mogły odbyć się w dwóch miejscach.

Do niedawna zbrodnia katyńska oraz jej rocznice stanowiły silny akcent w polskiej polityce historycznej. Dziś się to zmienia. Czy obecne władze niszczą polską tożsamość?

Przez obecne władze prowadzona jest polityka, której celem jest nie drażnienie Rosji. Wszystkie fakty i tematy, które mogłyby psuć kontakty z Moskwą, są unicestwiane, mają zniknąć ze świadomości i debaty publicznej. To dlatego niszczy się pamięć o Katyniu i Smoleńsku, czy status historii w edukacji. Jeśli uczniowie mają się uczyć historii tylko do pierwszej klasy liceum, nauczyciele nigdy nie zdążą omówić tematów dotyczących najnowszej historii Polski. To oznacza, że wychowamy pokolenie idiotów, którzy nie mają żadnego pojęcia o historii swojego narodu i kraju. Takimi ludźmi będzie można z łatwością manipulować.

1 marca w Polsce świętowaliśmy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Uroczystości okazały się sukcesem inicjatyw obywatelskich, które skupiły wiele osób, chcących uczcić pamięć bohaterów. Zapewne również rocznica zbrodni katyńskiej będzie obchodzona przez obywateli w sposób spontaniczny. O czym to świadczy?

Fakt, że organizacje społeczne muszą zajmować się organizowaniem obchodów ważnych świąt, jest skandalem. To pokazuje, że państwo nie spełnia swoich podstawowych funkcji. Ludzie, których wyborcy wybrali do pełnienia ważnych funkcji w kraju, czy wybrani przez nich urzędnicy nie spełniają swoich zadań. Polskie państwo jest państwem nieudolnym. To dlatego obywatele muszą brać sprawy w swoje ręce i organizują własne obchody. Coraz częściej muszą się tym zajmować tzw. zwykli ludzie, choć nie mają na to pieniędzy, sprzętu, ani materiałów. Oni muszą oddolnie przygotowywać uroczystości, żeby nie dać zapomnieć np. o ludziach, którzy walcząc o wolność tego kraju oddali swoje życie. To, że państwo tego nie robi, jest skandalem. Takie państwo nie ma racji bytu. Ono prędzej czy później przestanie istnieć.

Rozmawiał saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook