Jedynie prawda jest ciekawa


Kurtyka: Nie chcemy dopuścić do fałszowania historii

12.06.2013

"Akcja "księga hańby Jaruzelskiego" to walka o prawdę historyczną"

Stefczyk.info: Co państwa zainspirowało i jak taki pomysł się zrodził?

Paweł Kurtyka, prezes stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej: Akcja została zainicjowana przez stowarzyszenie "Młodzi dla Polski" z Warszawy, które zwróciło się do nas i kilku innych organizacji młodzieżowych z pytaniem o chęć dołączenia do niej. Przyczyną były informacje o przygotowywanej przez środowiska powiązane z SLD księdze jubileuszowej z okazji 90. urodzin Wojciecha Jaruzelskiego. Włączyliśmy się w tą akcję ze względu też na to, że pokazywanie prawdy o PRL jest elementem naszej działalności od samego początku istnienia organizacji. Co roku organizujemy ogólnopolskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego pod nazwą „Raport z oblężonego państwa”. Nic więc dziwnego, że byliśmy zainteresowani.

Czy jest duże zaangażowanie i duży odzew na wydarzenie "Stwórzmy prawdziwą księgę „zasług”  Wojciecha Jaruzelskiego"? Czy przychodzi dużo propozycji?


7. czerwca na facebooku zostało utworzone wydarzenie i od tego momentu akcję  wsparło już  ok. tysiąca osób. Wygląda to dynamicznie. Ludzie wrzucają swoje propozycje "zasług" generała -  umieszczają artykuły, notatki, zdjęcia, filmiki. Widać odzew.  Pomimo tego, że  wydarzenie ma  kilka dni budzi zainteresowanie. Spodziewamy się sukcesu akcji, która dopiero zaczyna się rozwijać.  

Do kiedy można nadsyłać propozycje i jak je można przekazywać?


Akcję na facebooku będziemy prowadzić do dnia urodzin generała Jaruzelskiego, czyli do 6 lipca. W międzyczasie planujemy opracowanie  księgi „zasług”, w postaci kilkunastu kart omawiających dokonania generała Jaruzelskiego. Z pewnością nie zabraknie podsumowania działań, które podejmował gen. Jaruzelski w związku z operacją wprowadzenia stanu wojennego, z masakrą robotników na wybrzeżu w grudniu '76 r. czy aktywnością w ludowym wojsku polskim, gdzie współprzygotowywał plany inwazji na Czechosłowację oraz czystki antysemickie. Opracowane materiały zostaną następnie wręczone przedstawicielom lewicy promującym osobę generała.

Jest już jakiś plan gdzie i w jaki sposób zostaną wręczone?

Szczegółów nie chcę na razie zdradzać, dlatego, że nie są one jeszcze do końca ustalone.

Czyli do 6 lipca jest czas żeby przesyłać doświadczenia związane z PRL-em?

W ramach wydarzenia na facebooku tak. Natomiast nie chcemy, żeby treść księgi była tylko efektem "facebookowego" skrzyknięcia się. Planujemy przedstawienie opiekunów naukowych tej akcji - tak żeby nie była postrzegana jedynie jako happening i żeby jej rezultat miał wartość merytoryczną. Akcja to walka o prawdę historyczną. Skandalem jest wybielanie PRL, poprzez takie operacje jak opracowanie wspomnianej księgi jubileuszowej czy podręcznika "Niezbędnik historyczny lewicy", gdzie zostały pominięte tak ważne wydarzenia, jak tragedia w kopalni "Wujek" czy masakra na Wybrzeżu zaś wiele innych przedstawiono w zmanipulowanym kontekście. Ci ludzie korzystają z tego, że coraz większa część społeczeństwa ze względu na wiek nie pamięta  tego jak było naprawdę, bądź też ze względu na luki w systemie edukacji historycznej w ogóle nie przerabiała historii tego okresu. Takim osobom można nakłamać, że PRL to była socjalistyczna sielanka. Tak wcale nie było. PRL było totalitarnym państwem pod moskiewską kuratelą. Władza inwigilowała obywateli i zwalczała swoich przeciwników metodami, dziś uznawanymi za odpowiednie dla reżimów dyktatorskich. Obowiązywała cenzura a ważniejsze polityczne decyzje były konsultowane z sowieckim politbiurem.  My, młodzi ludzie chcemy pokazać, że nie dopuścimy do tego, aby historia w Polsce była fałszowana.

Czy myśli pan, że takie akcje, jak na przykład ta związana z gen. Jaruzelskim, będą miały oddźwięk w społeczeństwie i coraz więcej ludzi dogłębniej przyglądać się historii?

Takie akcje na pewno będą miały oddźwięk. Próby wybielenia irytują nie tylko środowiska kojarzone powszechnie z przynależnością do opcji konserwatywnej, ale również szeroko rozumiane środowiska posolidarnościowe. Przykładem mogą być wypowiedzi Władysława Frasyniuka na temat fałszowania historii przez SLD i promowania Wojciecha Jaruzelskiego na wzór. Jeżeli komuś zależy na prawdzie - niezależnie w którym miejscu tej sceny politycznej się znajduje, to powinien  poprzeć naszą akcję. Nie można robić bohaterów z ludzi, którzy po prostu nimi nie są.
 
rozmawiała Magdalena Czarnecka
[fot. wikipedia.pl, autor: Żołnierkiewicz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook