Jedynie prawda jest ciekawa


Kurtyka: Haniebne postępowanie polskiego rządu

10.04.2012

"Według fachowej literatury, poczucie pustki powinno minąć po takim czasie, ale ze mną jest inaczej. Żałoba za żadne skarby świata nie chce mnie opuścić. Co więcej, mam wrażenie, że mój ból narasta" - mówi portalowi wp.pl Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN, Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Zuzanna Kurtyka opowiada dziennikarkom portalu o dwóch latach życia bez męża, o samotnym wychowywaniu synów i codziennych trudach. Myślę, że gdybym znalazła się w takiej sytuacji jako kobieta samotna, byłoby mi znacznie łatwiej. Świadomość, że to na mnie spoczywa odpowiedzialność za wychowanie synów, że nie mam z kim tego ciężaru dzielić, nie jest prosta.

Mówi też o uodparnianiu się na obraźliwe komentarze i niesprawiedliwe oskarżenia: Najcięższą szkołę zaliczyłam jeszcze przed śmiercią Janusza, kiedy niszcząc mojego męża, z rozpędu uderzono także we mnie. Wymyślono scenariusz jego zdrady, romansu z dziennikarką 'Gazety Polskiej' Katarzyną Hejke, by rozwalić naszą rodzinę. Przeszłam przez piekło, które zafundowały nam wtedy media, już nic nie jest mnie w stanie powalić.

Największy żal Zuzanna Kurtyka ma jednak do Ewy Kopacz i polskiego rządu. O byłej minister zdrowia, dziś marszałek Sejmu mówi bez ogródek, przypominając jej zapewnienia o idealnej współpracy rosyjskich śledczych i polskich ekspertów: Ewa Kopacz ma chyba to kłamstwo zakodowane w genach, dlatego wciąż je powtarza. Jej rozumienie słów 'wzorowa współpraca' jest bardzo ciekawe. Przecież polscy eksperci nie zostali na miejscu dopuszczeni do żadnych czynności! Wygłaszając takie stwierdzenia, naraża się na śmieszność.

Równie ostro ocenia polski rząd, pytana, dlaczego nie skorzystała z zaproszenia ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego wyjazdu na rocznicowe uroczystości do Smoleńska: Postępowanie polskiego rządu w sprawie śledztwa odnośnie tej tragedii jest haniebne. Absolutnie nie będę swoją osobą legitymizować obecnej ekipy rządzącej, i dodaje: w zeszłą sobotę przed południem przyjechał kurier z listem i prośbą o podjęcie decyzji do poniedziałku. Dosyć ciekawa forma zaproszenia.

Z rezygnacją komentowała też słowa bp. Tadeusza Pieronka, że Lech Kaczyński nie życzyłby sobie pomników ani rond swojego imienia, podobnie jak pochówku na Wawelu. W przeciwieństwie do bp. Pieronka nie potrafię się jednak wypowiadać za zmarłych. Jestem pełna podziwu dla niego za to, że wie, co myślałby Lech Kaczyński.

Greg/wp.pl
[fot. PAP/Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook