Jedynie prawda jest ciekawa

Kurski: Wszyscy wiemy, co było z dziadkiem Tuska

05.09.2014

Rozmowa z Jackiem Kurskim, politykiem, byłym europosłem.

Stefczyk.info: Jeden z czeskich portali internetowych publikuje zdjęcie mężczyzny podobnego do Donalda Tuska i pisze, że dziadek Tuska, Józef, był SSmanem i nazistowskim zbrodniarzem. W tekście również oskarża się Polskę o faszyzowanie i chęć napaści na Rosję. Podobne teksty publikowały media w Rosji. Jak reagować na takie doniesienia?

Jacek Kurski: To trzeba ignorować. To jest działanie Rosji i agentury rosyjskiej. Ono ma osłabić jedność świata zachodniego wobec agresji Rosji na Ukrainę. Przy wszystkich naszych zastrzeżeniach do premiera Tuska i prowadzenia przez niego polityki, fatalnej polityki zagranicznej, obronnej czy wschodniej, tego rodzaju prowokacje należy ignorować i nie dawać temu posłuchu. Ja bym to ignorował.

To jednak Pan włączył temat dziadka Tuska w debatę publiczną...

Co było z dziadkiem premiera Tuska mniej więcej wiadomo. Donald Tusk nie odpowiada za to, jakiego miał dziadka. Odpowiada natomiast za to, że w tej sprawie ściemniał i kłamał, wprowadzał opinię publiczną w błąd. To już było, minęło. Tusk został za to ukarany przegraną w wyborach prezydenckich. To wszystko. Obecne rewelacje nie wydają mi się poważne.

Zna Pan politykę europejską. Jak silną pozycję na w Europie Rosja? Czy można marzyć choćby o jedności UE wobec Rosji?

Rosja na wszechpotężne wpływy na Zachodzie. Buduje je w oparciu o agenturę oraz agenturę wpływu. Działają tłumy pożytecznych idiotów, którzy są obecni na Zachodzie od dekad. Frakcja pożytecznych idiotów zapatrzonych w Rosję, jako na oazę szczęśliwości jest i obecnie. Teraz jest uzależniona psychicznie i mentalnie od Rosji.

To ma swoje wymierne skutki?

Je doskonale widać. Symboliczne są wręcz te żałosne Mistrale. Jest naprawdę śmieszne, że potrzeba krwi setek, czy tysięcy ofiar ukraińskich, by Francja łaskawie zawiesiła przekazanie okrętów Rosji. Fakt, że nie można podjąć decyzji na szczycie NATO o dozbrojeniu Ukrainy, to, że jest poza zasięgiem wymuszenie na FIFA wycofania z Rosji Mundialu to rzeczy niesłychane. Gdyby współcześni liderzy z Zachodu żyli 70 lat wcześniej, to historia Hitlera i Stalina, bezradności Zachodu wobec tych oprawców ludzkości powtórzyłaby się w jeszcze gorszym wydaniu. To jest przerażające, szczególnie, że mieliśmy w międzyczasie modele zachowań, które poskromiły imperializm sowiecki.

O kim Pan mówi?

Mówię o Ronaldzie Reaganie i Margaret Thatcher. Mieliśmy wzorce, jak się zachowywać, co stanowi adekwatne podejście do działań rosyjskich, że twarda postawa Zachodu jest de facto najtańsza i opłaca mu się bardzo. Jednak pomimo tych dobrych wzorców Zachód sięga po całkowitą uległość i bezradność, udawanie, że nic się nie dzieje. To przypomina lata 30. XX wieku. Marnie to wygląda.

Szczyt NATO w Walii może coś zmienić? Zachód zaczyna dostrzegać co się dzieje?

Szczyt na pewno nie jest przełomowy. Jednak jest pewną reakcją. Będą bazy Sojuszu w Polsce. Ale okazuje się, że już dalej na Wschód niż w Szczecinie baz nie można było postawić... Wybrano Szczecin. Zachód jest strasznie zinfiltrowany przez Rosję. Z tego wynika niezdolność do twardej reakcji na działania Rosji. Bierność zawsze prowokuje zło, brak odpowiedniej odpowiedzi zawsze prowokuje zło.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Śmiarowski/KPRM]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook