Jedynie prawda jest ciekawa


Kurski: "Nie zarzucam Nielsenowi nieuczciwości, ale nieuctwo"

01.07.2016

"Jeżeli jest tak, że mamy "telewizję pisowską", to należy badać oglądalność na terenie całego kraju, a nie na terenach platformerskich" - mówił prezes TVP w rozmowie z "Super Expressem".

"Chcemy mieć dostęp do uczciwej telemetrii. Nie zarzucam Nielsenowi intencjonalnej nieuczciwości, natomiast zarzucam im zwykłe nieuctwo i nierozumienie obecnej sytuacji w Polsce" - mówił prezes TVP.

W rozmowie z "Super Expressem" Jacek Kurski wyjaśniał na czym polegał błąd spółki Nielsen badającej oglądalność programów telewizyjnych.

"Istota panelu Nielsena polega na tym, że jest on skoncentrowany na wielkich miastach oraz ich obrzeżach, które udają tereny wiejskie czy małomiasteczkowe. Istota sprawy polega na substytucji cech, którą stosuje Nielsen. Nie opłaca mu się jeździć na wieś, po powiatach, gdzieś pod Limanową czy Hrubieszów i znaleźć tam np. parę emerytów w określonym wieku, z określonym dochodem, wykształceniem itd. i zostawiać tam swoje urządzenia. Nielsen woli - na zasadzie substytucji cech - znaleźć takie samo małżeństwo w miejscowości wielkości Hrubieszowa czy Limanowej, ale zlokalizowanej pod Krakowem czy pod Warszawą. I potem mówią, że mają idealnie odwzorowany panel!" - tłumaczył prezes Kurski.

W rozmowie z "SE" prezes Telewizji Polskiej wskazał również obszar, na którym TVP ponosi porażkę w starciu z m.in. Polsatem.

"Dziś jest nawet tak, że miażdżymy Polsat, jeśli chodzi o oglądalność meczów reprezentacji, średnio nasza widownia jest większa w proporcji 10:6, co przyznaje sam Nielsen. A przegrywamy w wolumenie wpływów reklamowych przy tych meczach. Czyli ci, co mają mniejszą oglądalność, zarabiają więcej niż TVP, bo kiedyś zgodzono się na taki dyktat grupy komercyjnej 16-49. To bezdennie niesprawiedliwe i niemoralne. Nigdzie w Europie nie ma grupy komercyjnej 16-49" - podkreślał Jacek Kurski, dodając, że będzie dążył do zmiany grupy komercyjnej "na grupę 4+, czyli taką, która obejmuje wszystkich - tak jest w całej Europie. Panel powinien być idealnym odwzorowaniem Polski, Polską w pigułce".

kk/Super Express

[fot. FratriaWarto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook