Jedynie prawda jest ciekawa


Kurski: "Nie zarzucam Nielsenowi nieuczciwości, ale nieuctwo"

01.07.2016

"Jeżeli jest tak, że mamy "telewizję pisowską", to należy badać oglądalność na terenie całego kraju, a nie na terenach platformerskich" - mówił prezes TVP w rozmowie z "Super Expressem".

"Chcemy mieć dostęp do uczciwej telemetrii. Nie zarzucam Nielsenowi intencjonalnej nieuczciwości, natomiast zarzucam im zwykłe nieuctwo i nierozumienie obecnej sytuacji w Polsce" - mówił prezes TVP.

W rozmowie z "Super Expressem" Jacek Kurski wyjaśniał na czym polegał błąd spółki Nielsen badającej oglądalność programów telewizyjnych.

"Istota panelu Nielsena polega na tym, że jest on skoncentrowany na wielkich miastach oraz ich obrzeżach, które udają tereny wiejskie czy małomiasteczkowe. Istota sprawy polega na substytucji cech, którą stosuje Nielsen. Nie opłaca mu się jeździć na wieś, po powiatach, gdzieś pod Limanową czy Hrubieszów i znaleźć tam np. parę emerytów w określonym wieku, z określonym dochodem, wykształceniem itd. i zostawiać tam swoje urządzenia. Nielsen woli - na zasadzie substytucji cech - znaleźć takie samo małżeństwo w miejscowości wielkości Hrubieszowa czy Limanowej, ale zlokalizowanej pod Krakowem czy pod Warszawą. I potem mówią, że mają idealnie odwzorowany panel!" - tłumaczył prezes Kurski.

W rozmowie z "SE" prezes Telewizji Polskiej wskazał również obszar, na którym TVP ponosi porażkę w starciu z m.in. Polsatem.

"Dziś jest nawet tak, że miażdżymy Polsat, jeśli chodzi o oglądalność meczów reprezentacji, średnio nasza widownia jest większa w proporcji 10:6, co przyznaje sam Nielsen. A przegrywamy w wolumenie wpływów reklamowych przy tych meczach. Czyli ci, co mają mniejszą oglądalność, zarabiają więcej niż TVP, bo kiedyś zgodzono się na taki dyktat grupy komercyjnej 16-49. To bezdennie niesprawiedliwe i niemoralne. Nigdzie w Europie nie ma grupy komercyjnej 16-49" - podkreślał Jacek Kurski, dodając, że będzie dążył do zmiany grupy komercyjnej "na grupę 4+, czyli taką, która obejmuje wszystkich - tak jest w całej Europie. Panel powinien być idealnym odwzorowaniem Polski, Polską w pigułce".

kk/Super Express

[fot. FratriaWarto poczytać

 1. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook