Jedynie prawda jest ciekawa


Kurski: Cień podejrzeń pozostał

17.12.2013

Rozmowa z politykiem Solidarnej Polski, europosłem Jackiem Kurskim.

Stefczyk.info: Czy decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa wobec prezydenta Sopotu ostatecznie oczyszcza imię Jacka Karnowskiego z korupcyjnych podejrzeń, czy jakiś cień pozostaje?

Jacek Kurski: Podejrzenie pozostaje w tym sensie, że prokuratura uznała, iż nagranie, które wszyscy pamiętamy, na którym Karnowski składał dość jednoznaczną propozycję korupcyjną, jest autentyczne, integralne, nie było montowane, nie podlegało żadnej ingerencji. Tylko, że nie znajduje się na oryginalnym nośniku. A to oznacza tylko tyle, że Julke na tej samej taśmie, czy dysku nagrał albo jakąś inną osobę, albo miał tam jakieś materiały prywatne, których nie chciał udostępniać, więc przekonwertował rozmowę z Karnowskim na inny nośnik. Ale jeśli prokuratura uznaje nagranie za integralne, nie podlegające montażowi, to powinna ten dowód traktować jako pełnowartościowy. Na takiej samej zasadzie, na jakiej traktuje się mikrofilmy. Przecież w wielu instytucjach śledczych - mikrofilmy dokumentów przy obecnych technologiach informatycznych pozwalają stwierdzić, czy przedstawiają autentyczny dokument. I jeśli tak- to taki mikrofilm jest uznawany za równorzędny z dokumentem. Tymczasem tu prokuratura zastosowała wykładnię maksymalnie korzystną dla Karnowskiego. 

Zarzutów wobec Karnowskiego było sporo. Ale po kolei upadały. Czy to oznacza, że prokuratura źle przygotowywała sprawy, czy  dowody po prostu  nie wytrzymały konfrontacji z rzeczywistością?

Na podstawie informacji podanych przez media wydaje się, że decyzja prokuratury jest sprzeczna z uzasadnieniem. Mieliśmy już przypadki wyroków lustracyjnych, które w sentencji uniewinniały, a w uzasadnieniu de facto potwierdzały współpracę. A tu mamy stwierdzenie, że dowód jest autentyczny, tylko że nie na oryginalnym nośniku. I dlatego odrzucony. To nonsens.

Wydaje mi się, że wiele odpowiedzi kryje się w imponującej liście osób, które  poręczyły za Karnowskiego nie wgryzając się w ogóle w materię sprawy: z automatu i w ciemno tak jakby jej sygnatariusze mieli w tym jakiś interes. Żyjemy w kraju samych niewiniątek. Sawicka niewinna, Karnowski niewinny, korupcji na Dolnym Śląsku nie było, itd. Tylko Ziobrę i Kaczyńskiego pod Trybunał.

Jaka jest w tej chwili polityczna pozycja Jacka Karnowskiego na Pomorzu? Pamiętamy, że po postawieniu mu zarzutów Platforma wycofała mu poparcie. Jak to wygląda w tej chwili?

Miłość wróciła bardzo szybko. Gdy w 2009 roku Karnowskiemu było potrzebne poparcie PO w referendum nad jego odwołaniem, to nastąpił zwrot. Platforma rozpaczliwie go popierała. Słynne było oświadczenie Tuska, że  on wprawdzie nie idzie na referendum, ale cała jego rodzina głosuje w obronie Karnowskiego. To było tak szpagatowe, tak pokazujące, że Karnowski dysponuje  jakąś wiedzą nieformalną na tematy miejskie, że stało się dla mnie jasne, iż będzie to człowiek podlegający ochronie specjalnej. Nie zapominajmy o roli prezesa sądu w Gdańsku, któremu w prowokacji dziennikarskiej udowodniono działania na polecenie z kancelarii Premiera. 


Skąd może mieć tę "nieformalną" wiedzę?

Jacek Karnowski przez wiele lat sprawował wysokie funkcje w pomorskiej Platformie.To chodząca skarbnica wiedzy, ha ha.


Czy jest prawdopodobne, że teraz wróci oficjalnie do Platformy?

On cały czas bywa na kongresach, na wszystkich imprezach Platformy na Pomorzu. Sławomir Nowak zaangażował się w jego ostatnią kampanię wyborczą, którą Karnowski wygrał zresztą zaledwie o włos. Platforma  ciągle mu pomagała. Widać musiała go z jakichś powodów chronić. I nawet jeśli przez chwilę chciała go utrącić to najwyraźniej potrafił ją przekonać, by zmieniła zdanie.

not. ansa
[Fot. PAP/Adam Warżawa]


Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook