Jedynie prawda jest ciekawa


Kurski: Cień podejrzeń pozostał

17.12.2013

Rozmowa z politykiem Solidarnej Polski, europosłem Jackiem Kurskim.

Stefczyk.info: Czy decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa wobec prezydenta Sopotu ostatecznie oczyszcza imię Jacka Karnowskiego z korupcyjnych podejrzeń, czy jakiś cień pozostaje?

Jacek Kurski: Podejrzenie pozostaje w tym sensie, że prokuratura uznała, iż nagranie, które wszyscy pamiętamy, na którym Karnowski składał dość jednoznaczną propozycję korupcyjną, jest autentyczne, integralne, nie było montowane, nie podlegało żadnej ingerencji. Tylko, że nie znajduje się na oryginalnym nośniku. A to oznacza tylko tyle, że Julke na tej samej taśmie, czy dysku nagrał albo jakąś inną osobę, albo miał tam jakieś materiały prywatne, których nie chciał udostępniać, więc przekonwertował rozmowę z Karnowskim na inny nośnik. Ale jeśli prokuratura uznaje nagranie za integralne, nie podlegające montażowi, to powinna ten dowód traktować jako pełnowartościowy. Na takiej samej zasadzie, na jakiej traktuje się mikrofilmy. Przecież w wielu instytucjach śledczych - mikrofilmy dokumentów przy obecnych technologiach informatycznych pozwalają stwierdzić, czy przedstawiają autentyczny dokument. I jeśli tak- to taki mikrofilm jest uznawany za równorzędny z dokumentem. Tymczasem tu prokuratura zastosowała wykładnię maksymalnie korzystną dla Karnowskiego. 

Zarzutów wobec Karnowskiego było sporo. Ale po kolei upadały. Czy to oznacza, że prokuratura źle przygotowywała sprawy, czy  dowody po prostu  nie wytrzymały konfrontacji z rzeczywistością?

Na podstawie informacji podanych przez media wydaje się, że decyzja prokuratury jest sprzeczna z uzasadnieniem. Mieliśmy już przypadki wyroków lustracyjnych, które w sentencji uniewinniały, a w uzasadnieniu de facto potwierdzały współpracę. A tu mamy stwierdzenie, że dowód jest autentyczny, tylko że nie na oryginalnym nośniku. I dlatego odrzucony. To nonsens.

Wydaje mi się, że wiele odpowiedzi kryje się w imponującej liście osób, które  poręczyły za Karnowskiego nie wgryzając się w ogóle w materię sprawy: z automatu i w ciemno tak jakby jej sygnatariusze mieli w tym jakiś interes. Żyjemy w kraju samych niewiniątek. Sawicka niewinna, Karnowski niewinny, korupcji na Dolnym Śląsku nie było, itd. Tylko Ziobrę i Kaczyńskiego pod Trybunał.

Jaka jest w tej chwili polityczna pozycja Jacka Karnowskiego na Pomorzu? Pamiętamy, że po postawieniu mu zarzutów Platforma wycofała mu poparcie. Jak to wygląda w tej chwili?

Miłość wróciła bardzo szybko. Gdy w 2009 roku Karnowskiemu było potrzebne poparcie PO w referendum nad jego odwołaniem, to nastąpił zwrot. Platforma rozpaczliwie go popierała. Słynne było oświadczenie Tuska, że  on wprawdzie nie idzie na referendum, ale cała jego rodzina głosuje w obronie Karnowskiego. To było tak szpagatowe, tak pokazujące, że Karnowski dysponuje  jakąś wiedzą nieformalną na tematy miejskie, że stało się dla mnie jasne, iż będzie to człowiek podlegający ochronie specjalnej. Nie zapominajmy o roli prezesa sądu w Gdańsku, któremu w prowokacji dziennikarskiej udowodniono działania na polecenie z kancelarii Premiera. 


Skąd może mieć tę "nieformalną" wiedzę?

Jacek Karnowski przez wiele lat sprawował wysokie funkcje w pomorskiej Platformie.To chodząca skarbnica wiedzy, ha ha.


Czy jest prawdopodobne, że teraz wróci oficjalnie do Platformy?

On cały czas bywa na kongresach, na wszystkich imprezach Platformy na Pomorzu. Sławomir Nowak zaangażował się w jego ostatnią kampanię wyborczą, którą Karnowski wygrał zresztą zaledwie o włos. Platforma  ciągle mu pomagała. Widać musiała go z jakichś powodów chronić. I nawet jeśli przez chwilę chciała go utrącić to najwyraźniej potrafił ją przekonać, by zmieniła zdanie.

not. ansa
[Fot. PAP/Adam Warżawa]


Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook