Jedynie prawda jest ciekawa


Kurski: Brakuje Reagana, brakuje Thatcher

21.03.2014

Kilka zdecydowanych posunięć w stylu Ronalda Reagana i Putin leży w przeciągu paru miesięcy. Trzeba zaanektować miliardy rosyjskich i oligarchów, relegować Rosję z instytucji międzynarodowych, odebrać jej Mundial 2018. Nie wiem czemu jeszcze tego nikt nie zgłosił? - wylicza Jacek Kurski.

Stefczyk info: Ukraina podpisała dziś umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską. To znaczy tę część polityczną. Czy to wystarczy, by ocalić niepodległość i prozachodnią orientację Kijowa? Czy to nie za mało i nie za późno?


Jacek Kurski, eurodeputowany Solidarnej Polski: Oczywiście, że za mało i za późno, ale znaczenie jednak ma, ponieważ stanowi formalną asocjację Ukrainy z Unia Europejską i jakiś rodzaj zobowiązania wobec Ukrainy, żeby Unia reagowała w przypadku postępu aneksji Ukrainy przez Putina. Więc w sensie symboliczno- politycznym jest to gest bardzo spóźniony. I nie poparty głębszymi sankcjami może wystawić na śmieszność  Unie, jeśli Putin anektuje Kercz, Ługańsk, Dniepropietrowsk, Donieck, Charków a nawet Odessę   i nie będzie żadnych reakcji. Jeśli Unia nie zareaguje to będzie śmiech i kompromitacja.

Dziś są dwie sprzeczne narracje jeśli chodzi o sytuację Władimira Putina. Jedni mówią, że jest on absolutnym triumfatorem, inni, że jest samotny, wyizolowany na scenie politycznej, co w istocie jest klęską, albo przynajmniej jej początkiem. Która bliższa prawdy?

Na dziś obie te interpretacje są prawdziwe, A to która zwycięży zależeć będzie wyłącznie od reakcji Zachodu.  Może być tak, że orędzie Putina jest ostatnim paroksyzmem, ostatnim spazmem przegranego genseka, małego kieszonkowego Hitlerka, który chciał odbudować imperium, a udało mu się tylko zaanektować Krym i jest w kompletnej izolacji. Ale może być też tak, że jest to pierwsza wielka mowa z serii kolejnych ukazów imperatora, który rozpoczął odbudowę potęgi dawnego ZSRR. Która z tych narracji  zwycięży zależy wyłącznie od reakcji Zachodu. Jeśli Zachód zareaguje twardo na aneksje Krymu, to Putin zatrzyma się na Krymie. Jeżeli będzie to reakcja w stylu Ronalda Reagana, czyli rzucenie sowietów na kolana bez jednego wystrzału, wyłącznie siła ekonomiczną .

Ma pan na myśli uniezależnienie się od rosyjskiego gazu? To realne?

Oczywiście. Unia Europejska ma PKB 16 razy większe niż Rosja. W związku z tym Rosja nie ma żadnych sznas. Zasoby gazu i ropy na świecie z pominięciem Rosji wystarczą. Ale ze strony Zachodu wymaga to pewnej reorientacji. Uderzenia w splot słoneczny. Uderzenie w sam środek ciężkości Putina. To jest uderzenie w zasób finansowy wynikający ze sprzedaży surowców.  I tu się przeorientuje Europa na odbiór Zachodu z Zatoki Perskiej i odetnie się Putina od kasy , to on leży.  Druga rzecz,  trzeba natychmiast zaanektować miliardy euro przetrzymywane przez proputinowskich oligarchów Ukraińskich i rosyjskich w bankach Zachodu. Bo Europa Zachodnia jest gigantyczną pralnią brudnych pieniędzy dla pieniędzy ukradzionych społeczeństwu ukraińskiemu i rosyjskiemu przez oligarchów.  Poza tym relegować Rosję z instytucji międzynarodowych. Odebrać jej Mundial 2018. Nie wiem czemu jeszcze tego nikt nie zgłosił? Dlaczego Rosjanie mają organizować mistrzostwa piłkarskie, które są świętem pokoju i współpracy międzynarodowej? Kilka takich zdecydowanych posunięć w stylu Ronalda Reagana i Putin leży w przeciągu paru miesięcy.

Tak, tylko, że na razie te sankcje to jest odebranie wiz garstce polityków...


Na razie to są pieszczoty. Jedyne co trzyma jeszcze powagę Zachodu to jest pewna rutyna Pentagonu i służb amerykańskich, które są na szczęście prorepublikańskie i którym Obama nie mógł już narzucić żadnego absurdalnego resetu. Tylko dał sobą powodować tej rutynie Pentagonu CIA i służb. Ameryka ratuje honor Zachodu. Ale brakuje Reagana, brakuje Tatcher. Gdyby oni żyli to Putin byłby żałosnym incydentem w historii Europy i świata.

rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot. ansa]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook