Jedynie prawda jest ciekawa


Kuriozalny wyrok ws. Turowskiego

27.02.2012

Ambasador tytularny Tomasz Turowski został prawomocnie oczyszczony z zarzutu "kłamstwa lustracyjnego" przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. SA uznał, że sprawa b. szefa wydziału politycznego ambasady w Moskwie w ogóle nie powinna trafić do sądu - ale nie ujawniono dlaczego. Zdaniem mediów do 2007 r. Turowski był na etacie w Agencji Wywiadu, jako oficer przejęty przez służby III RP Turowski nie musiał ujawniać swojej roli w oświadczeniach dla IPN, ale w 2007 r. został współpracownikiem wywiadu, co nałożyło na niego obowiązek poinformowania o swojej pracy w czasach PRL w oświadczeniu lustracyjnym. O komentarz do tego wyroku poprosiliśmy Cezarego Gmyza, dziennikarza "Rzeczpospolitej', który od początku śledzi tę sprawę.

Trudno skomentować wyrok Sądu Apelacyjnego inaczej niż jako kuriozalny. Jest oczywistą rzeczą, że Tomasz Turowski zataił w swoim oświadczeniu lustracyjnym fakt wieloletniej służby w PRL-owskim wywiadzie w charakterze "nielegała", czyli człowieka, który szpiegował m.in. Watykan, środowiska opozycyjne we Francji ale również i w Polsce. I fakt ten Turowski ukrył, a ukryć go nie miał prawa.

Niestety nie znamy meandrów myśli prawniczej, którymi wędrowały myśli sędziów, którzy wydali takie postanowienie w tej sprawie. Postanowienie kompletnie różne od tego, jakie wydał sąd I instancji. Bardzo bym chciał żeby to uzasadnienie było uzasadnieniem jawnym - bo z tego co widzimy budzi ono zgrozę i zdumienie.

Przywilej złożenia nieprawdziwego oświadczenia lustracyjnego mają tylko czynni oficerowie wywiadu. Tomasz Turowski w dacie złożenia swojego oświadczenia nie był już czynnym oficerem wywiadu Polski. W związku z tym powinien wpisać fakt współpracy w wywiadem PRL-owskim do swojego oświadczenia lustracyjnego i przesłać je do Biura Lustracyjnego. W swoim oświadczeniu zataił on bowiem prawdę o swojej pracy w charakterze oficera Departamentu I Służby Bezpieczeństwa. Nie miał prawa skorzystać z możliwości złożenia tajnego oświadczenia lustracyjnego, dlatego, że prawo nie daje takiej możliwości takim osobom.

Dlatego decyzja Sądu Apelacyjnego wygląda na bardzo kuriozalną i bardzo bym chciał poznać, czym się sąd kierował - niestety nie dano nam tej okazji.

Moim zdaniem w tej sytuacji wniosek kasacyjny jest wnioskiem oczywistym, dlatego, że w identycznych przypadkach sądy prawomocnie, też sądy drugiej instancji, skazywały. Mamy już przypadki skazania kilku oficerów Departamentu I, którzy zataili taki fakt współpracy, tak samo, jak to zrobił Turowski. A decyzja Sądu Apelacyjnego pozwala teraz bezkarnie tego typu ludziom podawać nieprawdę w dokumentach.

not. zrk
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook