Jedynie prawda jest ciekawa


Kuriozalna wypowiedź Czarzastego: PiS to socjalizm narodowy

09.12.2016

„Czy naprawdę nie widzicie państwo różnicy pomiędzy czasem stanu wojennego a czasem obecnym? Na Boga! Dobrze, PiS rządzi niedemokratycznie, sortuje ludzi, jest złym rządem. Ale widzi pan jakieś czołgi na ulicach?” - mówił w rozmowie z „Super Expressem” Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.

Jak stan wojenny zapamiętał Włodzimierz Czarzasty? Polityk zdradził, że jak dla studenta, który pił, czytał książki i kochał piękne dziewczyny, to „ten dzień nie różnił się za bardzo od innych dni”. „Teraz się tak mówi, że dwie strony walczyły, miały swoich bohaterów. Nie – to raczej był czas, kiedy wszyscy byli sobą nawzajem zmęczeni. (…) W takim sensie, że ludzie nie byli pewni jutra, nie wiedzieli, co się będzie działo” - dodał. 

Jak zaznacza szef SLD, stan wojenny zawsze będzie dzielić Polaków, podobnie jak stosunek do płk. Kuklińskiego i Powstania Warszawskiego. „Wydaje mi się, że trzeba to racjonalizować” - stwierdził. 

Czarzasty, przypominając badania sondażowe, z których wynika, że ponad 40 proc. Polaków uznało za słuszne wprowadzenie stanu wojennego, dodał: „Wierzę w polską opinię publiczną, Polacy są mądrym narodem”. 

Lider SLD był także pytany o ocenę gen. Jaruzelskiego. Czy był dla niego bohaterem? ”To nie są te kategorie. Był on człowiekiem, który miał w życiu lepsze strony i lepsze decyzje oraz gorsze decyzje” - mówił, zaznaczając że miał swój udział w inwazji na Czechosłowację w 1968 r. i odpowiada za czystki w armii, ale przede wszystkim doprowadził do okrągłego stołu. 

„Natomiast kilka razy byłem u niego w domu i rozmawiałem z nim długo i poważnie, i myślę, że to nie jest człowiek, który myślał głównie o sobie i przez pryzmat własnej osoby. Myślę, że miał bardzo dużo elementów myślenia propaństwowego. Ceniłem go i powiem, że to, co w tej chwili dzieje się w Polsce, to moim zdaniem również w części jest jego zasługą” - mówił dalej Czarzasty. 

W rozmowie padły także bulwersujące słowa na temat Żołnierzy Wyklętych. Polityk lewicy zwrócił uwagę, że w narracji polityczno-historycznej w czasach PRL uznawano tylko armię ludową i bataliony chłopskie, z kolei w okresie rządów PO to była Armia Krajowa. „Teraz się okazało, że już tego nie ma, powstańcy muszą stać na baczność – chociaż w ogóle już ledwo co stoją – przed Macierewiczem. Teraz są Żołnierze Wyklęci” - powiedział. 

Zdaniem Czarzastego walka z komunistami po II wojnie światowej to po prostu„czas rewolucji”. „Jednym się wprowadzany wówczas ustrój podobał, a innym nie. Żołnierzom Wyklętym się nie podobał. Była taka sytuacja, że część z nich to byli ideowcy walczący o Polskę, która im się śniła po nocach, ale część – i o tym się nie mówi – była bandytami, gwałcicielami, złodziejami” - stwierdził. 

Innym wątkiem wywiady była kwestia manifestacji KOD zwołanej z okazji 13 grudnia. Dlaczego SLD jej nie wesprze? Czarzasty wyraźnie odcina się od pomysłu Kijowskiego. 

„Nie chodzi tu o KOD, tylko o datę. Ja uważam, że ta data do tej pory dzieli Polaków. Jątrzenie tego to nie jest dobry pomysł. Zresztą mówiłem panu Mateuszowi Kijowskiemu, że KOD jest po to – przynajmniej ja tak to rozumiem – żeby łączyć, a nie dzielić” - mówił. 

Polityk wyrzuca również Schetynie i Petru sprawę z podpisem płk. Mazguły. „Panowie podpisali list, a teraz jeden z nich mówi, że płk Mazguła nie jest tego godny. I to mi się nie podoba. Nie podoba mi się też treść tego listu, bo ja PiS mam w nosie” - dodał. „Apelowanie w liście do żołnierzy, żeby przestali słuchać rozkazów? Żeby wystąpić przeciwko legalnie wybranej władzy?” - powiedział dalej. „No jest jakaś granica szaleństwa” - stwierdził Czarzasty. 

Jednak krytyka PO, Nowoczesnej i KOD nie przyniosła sympatii do rządzącego PiS. Czarzasty dał temu wyraz, mówiąc: „Uważam, że źle rządzi, że jest niedemokratyczny”. 

I używa mocno prowokacyjnego zwrotu: „To jest taki socjalizm narodowy, dosyć brunatny, jeżeli chodzi o poglądy dotyczące konstytucji”. 

Lider SLD zwrócił się także do Mateusza Kijowskiego i opozycji: "Czy naprawdę nie widzicie państwo różnicy pomiędzy czasem stanu wojennego a czasem obecnym? Na Boga! Dobrze, PiS rządzi niedemokratycznie, sortuje ludzi, jest złym rządem. Ale widzi pan jakieś czołgi na ulicach? Trzeba mieć do tego wszystkiego dystans” - powiedział. 

Czarzasty zdradził również, czy pójdzie kiedyś razem z Kijowskim w marszu. „Pójdę, jeżeli będzie robił coś mądrego, coś, co będzie łączyło” - podkreślił.


ak/Se.pl

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook