Jedynie prawda jest ciekawa


Kuriozalna wypowiedź Czarzastego: PiS to socjalizm narodowy

09.12.2016

„Czy naprawdę nie widzicie państwo różnicy pomiędzy czasem stanu wojennego a czasem obecnym? Na Boga! Dobrze, PiS rządzi niedemokratycznie, sortuje ludzi, jest złym rządem. Ale widzi pan jakieś czołgi na ulicach?” - mówił w rozmowie z „Super Expressem” Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.

Jak stan wojenny zapamiętał Włodzimierz Czarzasty? Polityk zdradził, że jak dla studenta, który pił, czytał książki i kochał piękne dziewczyny, to „ten dzień nie różnił się za bardzo od innych dni”. „Teraz się tak mówi, że dwie strony walczyły, miały swoich bohaterów. Nie – to raczej był czas, kiedy wszyscy byli sobą nawzajem zmęczeni. (…) W takim sensie, że ludzie nie byli pewni jutra, nie wiedzieli, co się będzie działo” - dodał. 

Jak zaznacza szef SLD, stan wojenny zawsze będzie dzielić Polaków, podobnie jak stosunek do płk. Kuklińskiego i Powstania Warszawskiego. „Wydaje mi się, że trzeba to racjonalizować” - stwierdził. 

Czarzasty, przypominając badania sondażowe, z których wynika, że ponad 40 proc. Polaków uznało za słuszne wprowadzenie stanu wojennego, dodał: „Wierzę w polską opinię publiczną, Polacy są mądrym narodem”. 

Lider SLD był także pytany o ocenę gen. Jaruzelskiego. Czy był dla niego bohaterem? ”To nie są te kategorie. Był on człowiekiem, który miał w życiu lepsze strony i lepsze decyzje oraz gorsze decyzje” - mówił, zaznaczając że miał swój udział w inwazji na Czechosłowację w 1968 r. i odpowiada za czystki w armii, ale przede wszystkim doprowadził do okrągłego stołu. 

„Natomiast kilka razy byłem u niego w domu i rozmawiałem z nim długo i poważnie, i myślę, że to nie jest człowiek, który myślał głównie o sobie i przez pryzmat własnej osoby. Myślę, że miał bardzo dużo elementów myślenia propaństwowego. Ceniłem go i powiem, że to, co w tej chwili dzieje się w Polsce, to moim zdaniem również w części jest jego zasługą” - mówił dalej Czarzasty. 

W rozmowie padły także bulwersujące słowa na temat Żołnierzy Wyklętych. Polityk lewicy zwrócił uwagę, że w narracji polityczno-historycznej w czasach PRL uznawano tylko armię ludową i bataliony chłopskie, z kolei w okresie rządów PO to była Armia Krajowa. „Teraz się okazało, że już tego nie ma, powstańcy muszą stać na baczność – chociaż w ogóle już ledwo co stoją – przed Macierewiczem. Teraz są Żołnierze Wyklęci” - powiedział. 

Zdaniem Czarzastego walka z komunistami po II wojnie światowej to po prostu„czas rewolucji”. „Jednym się wprowadzany wówczas ustrój podobał, a innym nie. Żołnierzom Wyklętym się nie podobał. Była taka sytuacja, że część z nich to byli ideowcy walczący o Polskę, która im się śniła po nocach, ale część – i o tym się nie mówi – była bandytami, gwałcicielami, złodziejami” - stwierdził. 

Innym wątkiem wywiady była kwestia manifestacji KOD zwołanej z okazji 13 grudnia. Dlaczego SLD jej nie wesprze? Czarzasty wyraźnie odcina się od pomysłu Kijowskiego. 

„Nie chodzi tu o KOD, tylko o datę. Ja uważam, że ta data do tej pory dzieli Polaków. Jątrzenie tego to nie jest dobry pomysł. Zresztą mówiłem panu Mateuszowi Kijowskiemu, że KOD jest po to – przynajmniej ja tak to rozumiem – żeby łączyć, a nie dzielić” - mówił. 

Polityk wyrzuca również Schetynie i Petru sprawę z podpisem płk. Mazguły. „Panowie podpisali list, a teraz jeden z nich mówi, że płk Mazguła nie jest tego godny. I to mi się nie podoba. Nie podoba mi się też treść tego listu, bo ja PiS mam w nosie” - dodał. „Apelowanie w liście do żołnierzy, żeby przestali słuchać rozkazów? Żeby wystąpić przeciwko legalnie wybranej władzy?” - powiedział dalej. „No jest jakaś granica szaleństwa” - stwierdził Czarzasty. 

Jednak krytyka PO, Nowoczesnej i KOD nie przyniosła sympatii do rządzącego PiS. Czarzasty dał temu wyraz, mówiąc: „Uważam, że źle rządzi, że jest niedemokratyczny”. 

I używa mocno prowokacyjnego zwrotu: „To jest taki socjalizm narodowy, dosyć brunatny, jeżeli chodzi o poglądy dotyczące konstytucji”. 

Lider SLD zwrócił się także do Mateusza Kijowskiego i opozycji: "Czy naprawdę nie widzicie państwo różnicy pomiędzy czasem stanu wojennego a czasem obecnym? Na Boga! Dobrze, PiS rządzi niedemokratycznie, sortuje ludzi, jest złym rządem. Ale widzi pan jakieś czołgi na ulicach? Trzeba mieć do tego wszystkiego dystans” - powiedział. 

Czarzasty zdradził również, czy pójdzie kiedyś razem z Kijowskim w marszu. „Pójdę, jeżeli będzie robił coś mądrego, coś, co będzie łączyło” - podkreślił.


ak/Se.pl

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook