Jedynie prawda jest ciekawa

Kurczab-Redlich: Władza boi się narodu

04.12.2011

Wszystko wskazuje na to, że w Rosji sytuacja już się zmienia. Nigdy dotąd liczba osób demonstrujących na rosyjskich ulicach nie była tak wielka. Władza tym razem musiała stosować specjalne mechanizmy fałszowania wyborów – dla portalu Stefczyk.info wybory w Rosji komentuje Krystyna Kurczab-Redlich:

Jedyne prawdziwe wybory w Rosji to wybory Jelcyna w 1991 roku. Od tamtego czasu mamy do czynienia z imitacją wyborów. Głosowanie odbywa się bez konkurencji politycznej oraz instytucji demokratycznych. Od kiedy prezydentem został Władimir Putin nie tworzą się w Rosji również partie polityczne, jeśli nie zostaną zatwierdzone przez Kreml. Nie można tymczasem mówić o wyborach tam, gdzie nie ma partii opozycyjnych.

W tym roku sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Władza przygotowała się szczególnie dobrze do fałszowania wyborów. Wydrukowano dwa miliony sześćset tysięcy kart do głosowania poza miejscem zamieszkania. Te karty, wręczone ludziom posłusznym, zostaną wykorzystane do manipulowania wynikami. 30 tysięcy członków prokremlowskiej młodzieżówki Nasi jest już w Moskwie. Oni będą zabezpieczać wykorzystywanie tych kart do fałszowania. Oni będą dużymi grupami wchodzić do lokali wyborczych. Zostaną wpisani jako głosujący zamiast tych, którzy z reguły na wybory nie chodzą. W ten sposób będą zapełniać puste miejsca.

To jednak nie koniec nieprawidłowości. Władza wykorzystuje specjalne rozwiązania techniczne, żeby uniemożliwić prace dziennikarzom i obserwatorom. W lokalach świeci bardzo silne światło, uniemożliwiające robienie zdjęć. Jest nakaz pojenia herbatą i wódką dziennikarzy i obserwatorów.

Kierownicy zakładów pracy otrzymali z kolei nakaz, by zabezpieczyć od każdego podwładnego zdjęcia, na których widać, jak głosują oni na Jedną Rosję. Każdy ma przynieść fotografię swojego dowodu osobistego na tle karty do głosowania, na której widoczny ma być krzyżyk postawiony na partię rządzącą.

Jak się dowiaduję problemy związane z głosowaniem ma kapitan floty murmańskiej, która głosowała jako pierwsza. Marynarze nie oddali ani jednego głosu na Jedną Rosję. Kapitan musiał się ostro tłumaczyć. Otrzymał bowiem wcześniej telegram, który nakazuje mu zabezpieczenie 65-procentowego poparcia dla Jednej Rosji. Podobne rozkazy otrzymali szefowie regionów należący do Jednej Rosji. Oni również mają zabezpieczyć 65-procentowe poparcie. Naciskają więc podwładnych mówiąc, że jeśli wyniki nie będzie odpowiedni to nie będzie pieniędzy na remont drogi, czy inne inwestycje. W jednym z regionów szef administracji powiedział, że wypłaty dla weteranów wojennych są związane z wynikami wyborów. W innym miejscu zbierano oświadczenia o głosowaniu na Jedną Rosję.

Działania władz związane z fałszowaniem wyborów świadczą o ogromnym strachu przed narodem. Jak widać władza bardzo boi się narodu. Dziś zamknięto dostęp do Echa Moskwy, jedynego prodemokratycznego radia. Hakerzy zaatakowali jego portal internetowy, żeby nie można było zgłaszać przestępstw wyborczych. Można je obecnie zgłaszać w innym portalu opozycyjnym. Na jego witrynie znajduje się hasło „wrócimy narodowi władzę, wrócimy narodowi wybory”. Na jutro zapowiedziana jest demonstracja w Moskwie. Bez względu na to, czy ona będzie legalna, czy nie, zakończy się pałowaniem uczestników.

not saż
[EPA/YURI KOCHETKOV]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook