Jedynie prawda jest ciekawa


Kurczab-Redlich: Władza boi się narodu

04.12.2011

Wszystko wskazuje na to, że w Rosji sytuacja już się zmienia. Nigdy dotąd liczba osób demonstrujących na rosyjskich ulicach nie była tak wielka. Władza tym razem musiała stosować specjalne mechanizmy fałszowania wyborów – dla portalu Stefczyk.info wybory w Rosji komentuje Krystyna Kurczab-Redlich:

Jedyne prawdziwe wybory w Rosji to wybory Jelcyna w 1991 roku. Od tamtego czasu mamy do czynienia z imitacją wyborów. Głosowanie odbywa się bez konkurencji politycznej oraz instytucji demokratycznych. Od kiedy prezydentem został Władimir Putin nie tworzą się w Rosji również partie polityczne, jeśli nie zostaną zatwierdzone przez Kreml. Nie można tymczasem mówić o wyborach tam, gdzie nie ma partii opozycyjnych.

W tym roku sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Władza przygotowała się szczególnie dobrze do fałszowania wyborów. Wydrukowano dwa miliony sześćset tysięcy kart do głosowania poza miejscem zamieszkania. Te karty, wręczone ludziom posłusznym, zostaną wykorzystane do manipulowania wynikami. 30 tysięcy członków prokremlowskiej młodzieżówki Nasi jest już w Moskwie. Oni będą zabezpieczać wykorzystywanie tych kart do fałszowania. Oni będą dużymi grupami wchodzić do lokali wyborczych. Zostaną wpisani jako głosujący zamiast tych, którzy z reguły na wybory nie chodzą. W ten sposób będą zapełniać puste miejsca.

To jednak nie koniec nieprawidłowości. Władza wykorzystuje specjalne rozwiązania techniczne, żeby uniemożliwić prace dziennikarzom i obserwatorom. W lokalach świeci bardzo silne światło, uniemożliwiające robienie zdjęć. Jest nakaz pojenia herbatą i wódką dziennikarzy i obserwatorów.

Kierownicy zakładów pracy otrzymali z kolei nakaz, by zabezpieczyć od każdego podwładnego zdjęcia, na których widać, jak głosują oni na Jedną Rosję. Każdy ma przynieść fotografię swojego dowodu osobistego na tle karty do głosowania, na której widoczny ma być krzyżyk postawiony na partię rządzącą.

Jak się dowiaduję problemy związane z głosowaniem ma kapitan floty murmańskiej, która głosowała jako pierwsza. Marynarze nie oddali ani jednego głosu na Jedną Rosję. Kapitan musiał się ostro tłumaczyć. Otrzymał bowiem wcześniej telegram, który nakazuje mu zabezpieczenie 65-procentowego poparcia dla Jednej Rosji. Podobne rozkazy otrzymali szefowie regionów należący do Jednej Rosji. Oni również mają zabezpieczyć 65-procentowe poparcie. Naciskają więc podwładnych mówiąc, że jeśli wyniki nie będzie odpowiedni to nie będzie pieniędzy na remont drogi, czy inne inwestycje. W jednym z regionów szef administracji powiedział, że wypłaty dla weteranów wojennych są związane z wynikami wyborów. W innym miejscu zbierano oświadczenia o głosowaniu na Jedną Rosję.

Działania władz związane z fałszowaniem wyborów świadczą o ogromnym strachu przed narodem. Jak widać władza bardzo boi się narodu. Dziś zamknięto dostęp do Echa Moskwy, jedynego prodemokratycznego radia. Hakerzy zaatakowali jego portal internetowy, żeby nie można było zgłaszać przestępstw wyborczych. Można je obecnie zgłaszać w innym portalu opozycyjnym. Na jego witrynie znajduje się hasło „wrócimy narodowi władzę, wrócimy narodowi wybory”. Na jutro zapowiedziana jest demonstracja w Moskwie. Bez względu na to, czy ona będzie legalna, czy nie, zakończy się pałowaniem uczestników.

not saż
[EPA/YURI KOCHETKOV]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook