Jedynie prawda jest ciekawa


Kupiliśmy pendolino dla ubogich?

03.09.2013

Wychylne pudło "jest standardem w tego typu składach", ale w polskich pociągach go nie ma.

Czy Polska kupiła "pendolino dla ubogich"? Niestety tak wynika z opinii byłego prezesa PKP Intercity. Czesław Warsewicz tłumaczy w rozmowie z wPolityce.pl, co oznacza, że polskie pociągi nie mają wyhylnych pudeł.

"Wychylne pudło polega na tym, że jak pociąg wchodzi w łuk, to może szybciej jechać, a pasażer nie czuje gwałtownego skręcania. Dlatego właśnie tego typu składy mają jako podstawowe wyposażenie wychylne pudło – na co wskazuje sama nazwa. Tworzy to swoiste serce produktu, którego my nie mamy" - wyjaśnia Warsewicz.

Wskazuje, że wychylne pudło "jest standardem w tego typu składach zespolonych szybkich pociągów" i dziwi się, że nie ma takiego pudła w pendolino. "Nie zgadzam się z opinią obecnych władz kolejowych, że to wychylne pudło skróciłoby podróż zaledwie o 5-6 minut. Patrząc na trasę Warszawa – Gdańsk, jest tam sporo łuków - szczególnie na północ od Iławy. Podobna sytuacja jest na trasie Kraków–Katowice. Zastosowanie wychylnego pudła mogłoby przyspieszyć podróż nawet o kilkanaście minut i zwiększałoby przede wszystkim komfort" - mówi Warsewicz.

Okazuje się jednak, że brak tego pudła nie jest jedynym problemem z polskim pendolino. "Okazuje się, że materiał, z którego jest wykonany pendolino, nieprawidłowo funkcjonują, gdy temperatura spada poniżej -20 stopni Celsjusza. Słyszę, że jest konieczność kupna dodatkowych systemów odladzania, aby zniwelować ten problem. Po co się kupuje coś, co w warunkach polskich może mieć problemy? -20 stopni to nie jest rzadka temperatura zimą. Jestem szalenie zdziwiony, że kupuje się produkt niedostosowany do warunków klimatycznych Polski" - zastanawia się Warsewicz.

Wydaje się, że ogłaszanie sukcesu, jakim miało być zakupienie pociągów pendolino, jest znacznie na wyrost. Szczególnie, że kupiliśmy znacznie droższe pociągi niż te, produkowane w Polsce. A jak się okazuje one mają podobne osiągi do włoskiego pendolino.

Całą rozmowa z Czesławem Warsewiczem na wPolityce.pl

TK,wPolityce.pl
[Fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook