Jedynie prawda jest ciekawa

Kukiz: Wygrał Kraśko. Był najładniejszy...

20.10.2015

„Media publiczne są traktowane jako łup polityczny. PO i PiS przenoszą do nich swoją wojnę”.

Paweł Kukiz nie jest zadowolony ze scenariusza debaty, jaka odbyła się w poniedziałek. „Obecnie media publiczne są jak Ministerstwo Prawdy z Roku 1984 Orwella. Media publiczne są traktowane przez partie jako łup polityczny. PO i PiS przenoszą do nich swoją wojnę” - uważa Kukiz.

POPiS nie zawiódł. Reżimowe telewizje również. Wygrał Kraśko. Był najładniejszy w tym przepięknym show!” - tłumaczy.

Dodaje, że „dziennikarze i wydawcy byli zmuszani przez 8 lat do pracy na rzecz PO, teraz ustawiają się powoli pod PiS”. „Musimy przywrócić godność zawodowi dziennikarza w Polsce. Uwolnić dziennikarzy od nacisków politycznych” - apeluje Kukiz.

I proponuje „Pakiet Wolności Mediów”:

„1. Likwidacja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (zmiana konstytucyjna)

2. Reforma mediów publicznych - zmiana finansowania - jedyna telewizja publiczna w Europie w 80% finansowana z reklam

3. Likwidacja przepisów karnych ograniczających wolność słowa 212-215 kk i przepisów o znieważeniu głowy państwa 135 kk

4. Wprowadzenie 0% VAT na prasę”.

Kukiz wskazuje, że „Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji według Konstytucji (art. 213 – 215) ma stać na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Rada jednak ani nie chroni wolności słowa, ani nie stoi na straży prawa do informacji obywateli o tym jak są grabieni przez kolejne rządy, za to broni zażarcie interesów partyjnych w mediach” - tłumaczy. I zaznacza, że „KRRiT należy zlikwidować, bo bez tego nie odpartyjnimy mediów publicznych”. W jego ocenie najeży ją „zastąpić jednoosobowym regulatorem rynku medialnego”.

Prezentuje również propozycję zmian w finansowaniu mediów. „Najlepiej z odbudowaniem marki poradziła sobie Ceska Televize, której udało się połączyć model budżetowy z niewielkim wsparciem z reklam. Czeski system jest dodatkowo ciekawy, bo pod wpływem lobbingu największych stacji komercyjnych w 2011 r. znacznie ograniczono możliwości emitowania reklam przez CTV. Dochody stacji spadły, ale w zamian nadawcy prywatni są w Czechach zobowiązani część zysku przekazywać na specjalny fundusz kinematograficzny, który wspiera także produkcje filmów i seriali w CTV” - tłumaczy.

ez
[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook