Jedynie prawda jest ciekawa

Kukiz: Władza ustawodawcza nie może wskazywać władzy sądowniczej

31.01.2017

„Rozumiem intencje Ziobry i same intencje w pełni popieram - polski wymiar niesprawiedliwości wymaga gruntownej reformy. Ale nie może być tak, że władza ustawodawcza (a na dodatek w praktyce tylko jedna partia wybrana przez 15% całej ludności kraju) będzie wskazywała władzę sądowniczą (KRS)! - pisze na Facebooku Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15.

Zdaniem polityka, lekarstwem na patologię w sądach jest wprowadzenie instytucji sędziego pokoju. Jak przypomina, taka instytucja istnieje w systemie anglosaskim, a w Polsce taka funkcja była w czasach międzywojennych.

„Sędzia pokoju to sędzia najniższej instancji, do osądzania najprostszych spraw - najczęściej cywilnych (stanowią one ogromną większość wśród wszystkich sporów). Sędzią pokoju mogłaby zostać osoba, która pracowała 10 lat w zawodzie prawniczym (notariusz, adwokat, radca prawny) i byłaby wybierana w JOW przez społeczność, której spory miałaby rozstrzygać” zaproponował Kukiz.

Według polityka, tylko w ten sposób można pokonać „ośmiornicę sądowniczą”

„A pomysły z wybieraniem sędziów przez jedną partię są nie tylko sprzeczne z zasadami demokracji ale wręcz niebezpieczne dla ogółu i prędzej czy później doprowadzą do ponownej oligarchizacji sądów. Mam jednak nadzieję, że PiS wycofa się z tego pomysłu” - pisze na Facebooku Paweł Kukiz. 

wkt/Facebook/Paweł Kukiz.

[fot. youtube,com]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook