Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz we „wSieci”: Referendum to ściema

18.05.2015

„Jeśli prezydent będzie nadal tak postępował, to będzie wkrótce byłym prezydentem”.

Nie jestem przywódcą

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” z Pawłem Kukizem rozmawia Ryszard Makowski.

Jak słusznie zauważa Makowski – Kukiz stał się jedną z najważniejszych osób w Polsce w maju 2015 r. Jak ocenia swój wielki sukces wyborczy?

„Do wszystkiego trzeba podchodzić z pokorą, ale liczyłem na to, że zdobędę wysoki wynik i będę na trzecim miejscu, co daje kapitalną pozycję wyjściową do dalszych działań. Troszkę źle ten wynik oszacowałem, bo spodziewałem się 15—17 proc. Wynik powyżej 20 proc. to ogromny sukces idei obywatelskiej i ruchu obywatelskiego” – zaznacza Kukiz.

Dalej dodaje: „gdybym nie miał tej wiary, że ta nowa jakość polityczna, nie nowa siła, nowa jakość, zaistnieje w sposób zauważalny, tobym nie podchodził do startu w wyborach prezydenckich. Wielokrotnie mówiłem, że jak już idę na ten ring, to po to, żeby wygrać”.

„Czy rozpoczął pan już budowę ruchu albo partii?” - pyta Makowski. „Ta budowa trwa od momentu, kiedy poszedłem na wojnę z systemem, od Platformy Oburzonych. Dlaczego pan mnie pyta w kategoriach systemu? Jeśli ja chcę zniszczyć system, to muszę postępować antysystemowo. Ruch już jest, gdyby go nie było, nie dostałbym tych 20 proc” – odpowiada Kukiz.

Wyjaśnia również dlaczego nie udzielił wsparcia żadnemu z kandydatów startujących w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zaznacza, że jeśli wyborcy „wrzucili głosy na mnie, to tym bardziej jestem zobowiązany, żeby nie brać strony żadnego obecnie startującego kandydata”. „Ludzie mają swój rozum i wiedzą, co zrobić ze swoim głosem. Ja im niczego nie będę sugerował. Ja nie jestem wodzem, ja niosę sztandar” – podkreśla rozmówca.

Pytany o zaproszenie, jakie otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego Paweł Kukiz zaznacza, że „nie przyjmie zaproszenia od prezydenta”. „Czułbym pewien dyskomfort. Kiedy powstała Platforma Oburzonych, pan prezydent owszem wysłał zaproszenie Piotrowi Dudzie, przewodniczącemu „Solidarności”, ale absolutnie nie Kukizowi. Dlatego nie bardzo wiem, jak się tam zachować. Zdjąć buty?” - zastanawia się Kukiz.

Odnosząc się do inicjatyw Bronisława Komorowskiego ws. JOWów. „Z tym referendum to tak naprawdę ściema. Nie jest możliwa zmiana ordynacji wyborczej na drodze referendum. Aby ją zmienić, należy zmienić konstytucję, a to może zrobić dwie trzecie posłów. W życiu nie zagłosują za zmianą ordynacji wyborczej, bo to godzi w ich partykularne interesy. To gra na czas i chęć oszukania elektoratu obywatelskiego przez pana prezydenta. Jeśli prezydent Komorowski będzie tak postępował jak dotychczas w swojej kampanii, to będzie wkrótce byłym prezydentem” - uważa Paweł Kukiz.

Cała rozmowa w tygodniku „wSieci”.

Wywiad z Pawłem Kukizem w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 18 maja br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play.

Warto poczytać

  1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

    Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

    Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

  2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

    Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

    Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

  3. 1270lenin12 17.07.2018

    Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

    Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

  4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

    Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

    Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

  5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

    Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

    Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

  6. walesa02022018 09.07.2018

    Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

    Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

  7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

    Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

    Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

  8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

    Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

    Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook