Jedynie prawda jest ciekawa

Kukiz we „wSieci”: Referendum to ściema

18.05.2015

„Jeśli prezydent będzie nadal tak postępował, to będzie wkrótce byłym prezydentem”.

Nie jestem przywódcą

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” z Pawłem Kukizem rozmawia Ryszard Makowski.

Jak słusznie zauważa Makowski – Kukiz stał się jedną z najważniejszych osób w Polsce w maju 2015 r. Jak ocenia swój wielki sukces wyborczy?

„Do wszystkiego trzeba podchodzić z pokorą, ale liczyłem na to, że zdobędę wysoki wynik i będę na trzecim miejscu, co daje kapitalną pozycję wyjściową do dalszych działań. Troszkę źle ten wynik oszacowałem, bo spodziewałem się 15—17 proc. Wynik powyżej 20 proc. to ogromny sukces idei obywatelskiej i ruchu obywatelskiego” – zaznacza Kukiz.

Dalej dodaje: „gdybym nie miał tej wiary, że ta nowa jakość polityczna, nie nowa siła, nowa jakość, zaistnieje w sposób zauważalny, tobym nie podchodził do startu w wyborach prezydenckich. Wielokrotnie mówiłem, że jak już idę na ten ring, to po to, żeby wygrać”.

„Czy rozpoczął pan już budowę ruchu albo partii?” - pyta Makowski. „Ta budowa trwa od momentu, kiedy poszedłem na wojnę z systemem, od Platformy Oburzonych. Dlaczego pan mnie pyta w kategoriach systemu? Jeśli ja chcę zniszczyć system, to muszę postępować antysystemowo. Ruch już jest, gdyby go nie było, nie dostałbym tych 20 proc” – odpowiada Kukiz.

Wyjaśnia również dlaczego nie udzielił wsparcia żadnemu z kandydatów startujących w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zaznacza, że jeśli wyborcy „wrzucili głosy na mnie, to tym bardziej jestem zobowiązany, żeby nie brać strony żadnego obecnie startującego kandydata”. „Ludzie mają swój rozum i wiedzą, co zrobić ze swoim głosem. Ja im niczego nie będę sugerował. Ja nie jestem wodzem, ja niosę sztandar” – podkreśla rozmówca.

Pytany o zaproszenie, jakie otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego Paweł Kukiz zaznacza, że „nie przyjmie zaproszenia od prezydenta”. „Czułbym pewien dyskomfort. Kiedy powstała Platforma Oburzonych, pan prezydent owszem wysłał zaproszenie Piotrowi Dudzie, przewodniczącemu „Solidarności”, ale absolutnie nie Kukizowi. Dlatego nie bardzo wiem, jak się tam zachować. Zdjąć buty?” - zastanawia się Kukiz.

Odnosząc się do inicjatyw Bronisława Komorowskiego ws. JOWów. „Z tym referendum to tak naprawdę ściema. Nie jest możliwa zmiana ordynacji wyborczej na drodze referendum. Aby ją zmienić, należy zmienić konstytucję, a to może zrobić dwie trzecie posłów. W życiu nie zagłosują za zmianą ordynacji wyborczej, bo to godzi w ich partykularne interesy. To gra na czas i chęć oszukania elektoratu obywatelskiego przez pana prezydenta. Jeśli prezydent Komorowski będzie tak postępował jak dotychczas w swojej kampanii, to będzie wkrótce byłym prezydentem” - uważa Paweł Kukiz.

Cała rozmowa w tygodniku „wSieci”.

Wywiad z Pawłem Kukizem w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 18 maja br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook