Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz we „wSieci”: Referendum to ściema

18.05.2015

„Jeśli prezydent będzie nadal tak postępował, to będzie wkrótce byłym prezydentem”.

Nie jestem przywódcą

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” z Pawłem Kukizem rozmawia Ryszard Makowski.

Jak słusznie zauważa Makowski – Kukiz stał się jedną z najważniejszych osób w Polsce w maju 2015 r. Jak ocenia swój wielki sukces wyborczy?

„Do wszystkiego trzeba podchodzić z pokorą, ale liczyłem na to, że zdobędę wysoki wynik i będę na trzecim miejscu, co daje kapitalną pozycję wyjściową do dalszych działań. Troszkę źle ten wynik oszacowałem, bo spodziewałem się 15—17 proc. Wynik powyżej 20 proc. to ogromny sukces idei obywatelskiej i ruchu obywatelskiego” – zaznacza Kukiz.

Dalej dodaje: „gdybym nie miał tej wiary, że ta nowa jakość polityczna, nie nowa siła, nowa jakość, zaistnieje w sposób zauważalny, tobym nie podchodził do startu w wyborach prezydenckich. Wielokrotnie mówiłem, że jak już idę na ten ring, to po to, żeby wygrać”.

„Czy rozpoczął pan już budowę ruchu albo partii?” - pyta Makowski. „Ta budowa trwa od momentu, kiedy poszedłem na wojnę z systemem, od Platformy Oburzonych. Dlaczego pan mnie pyta w kategoriach systemu? Jeśli ja chcę zniszczyć system, to muszę postępować antysystemowo. Ruch już jest, gdyby go nie było, nie dostałbym tych 20 proc” – odpowiada Kukiz.

Wyjaśnia również dlaczego nie udzielił wsparcia żadnemu z kandydatów startujących w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zaznacza, że jeśli wyborcy „wrzucili głosy na mnie, to tym bardziej jestem zobowiązany, żeby nie brać strony żadnego obecnie startującego kandydata”. „Ludzie mają swój rozum i wiedzą, co zrobić ze swoim głosem. Ja im niczego nie będę sugerował. Ja nie jestem wodzem, ja niosę sztandar” – podkreśla rozmówca.

Pytany o zaproszenie, jakie otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego Paweł Kukiz zaznacza, że „nie przyjmie zaproszenia od prezydenta”. „Czułbym pewien dyskomfort. Kiedy powstała Platforma Oburzonych, pan prezydent owszem wysłał zaproszenie Piotrowi Dudzie, przewodniczącemu „Solidarności”, ale absolutnie nie Kukizowi. Dlatego nie bardzo wiem, jak się tam zachować. Zdjąć buty?” - zastanawia się Kukiz.

Odnosząc się do inicjatyw Bronisława Komorowskiego ws. JOWów. „Z tym referendum to tak naprawdę ściema. Nie jest możliwa zmiana ordynacji wyborczej na drodze referendum. Aby ją zmienić, należy zmienić konstytucję, a to może zrobić dwie trzecie posłów. W życiu nie zagłosują za zmianą ordynacji wyborczej, bo to godzi w ich partykularne interesy. To gra na czas i chęć oszukania elektoratu obywatelskiego przez pana prezydenta. Jeśli prezydent Komorowski będzie tak postępował jak dotychczas w swojej kampanii, to będzie wkrótce byłym prezydentem” - uważa Paweł Kukiz.

Cała rozmowa w tygodniku „wSieci”.

Wywiad z Pawłem Kukizem w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 18 maja br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play.

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 3. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 4. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook