Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz we „wSieci”: Referendum to ściema

18.05.2015

„Jeśli prezydent będzie nadal tak postępował, to będzie wkrótce byłym prezydentem”.

Nie jestem przywódcą

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” z Pawłem Kukizem rozmawia Ryszard Makowski.

Jak słusznie zauważa Makowski – Kukiz stał się jedną z najważniejszych osób w Polsce w maju 2015 r. Jak ocenia swój wielki sukces wyborczy?

„Do wszystkiego trzeba podchodzić z pokorą, ale liczyłem na to, że zdobędę wysoki wynik i będę na trzecim miejscu, co daje kapitalną pozycję wyjściową do dalszych działań. Troszkę źle ten wynik oszacowałem, bo spodziewałem się 15—17 proc. Wynik powyżej 20 proc. to ogromny sukces idei obywatelskiej i ruchu obywatelskiego” – zaznacza Kukiz.

Dalej dodaje: „gdybym nie miał tej wiary, że ta nowa jakość polityczna, nie nowa siła, nowa jakość, zaistnieje w sposób zauważalny, tobym nie podchodził do startu w wyborach prezydenckich. Wielokrotnie mówiłem, że jak już idę na ten ring, to po to, żeby wygrać”.

„Czy rozpoczął pan już budowę ruchu albo partii?” - pyta Makowski. „Ta budowa trwa od momentu, kiedy poszedłem na wojnę z systemem, od Platformy Oburzonych. Dlaczego pan mnie pyta w kategoriach systemu? Jeśli ja chcę zniszczyć system, to muszę postępować antysystemowo. Ruch już jest, gdyby go nie było, nie dostałbym tych 20 proc” – odpowiada Kukiz.

Wyjaśnia również dlaczego nie udzielił wsparcia żadnemu z kandydatów startujących w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zaznacza, że jeśli wyborcy „wrzucili głosy na mnie, to tym bardziej jestem zobowiązany, żeby nie brać strony żadnego obecnie startującego kandydata”. „Ludzie mają swój rozum i wiedzą, co zrobić ze swoim głosem. Ja im niczego nie będę sugerował. Ja nie jestem wodzem, ja niosę sztandar” – podkreśla rozmówca.

Pytany o zaproszenie, jakie otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego Paweł Kukiz zaznacza, że „nie przyjmie zaproszenia od prezydenta”. „Czułbym pewien dyskomfort. Kiedy powstała Platforma Oburzonych, pan prezydent owszem wysłał zaproszenie Piotrowi Dudzie, przewodniczącemu „Solidarności”, ale absolutnie nie Kukizowi. Dlatego nie bardzo wiem, jak się tam zachować. Zdjąć buty?” - zastanawia się Kukiz.

Odnosząc się do inicjatyw Bronisława Komorowskiego ws. JOWów. „Z tym referendum to tak naprawdę ściema. Nie jest możliwa zmiana ordynacji wyborczej na drodze referendum. Aby ją zmienić, należy zmienić konstytucję, a to może zrobić dwie trzecie posłów. W życiu nie zagłosują za zmianą ordynacji wyborczej, bo to godzi w ich partykularne interesy. To gra na czas i chęć oszukania elektoratu obywatelskiego przez pana prezydenta. Jeśli prezydent Komorowski będzie tak postępował jak dotychczas w swojej kampanii, to będzie wkrótce byłym prezydentem” - uważa Paweł Kukiz.

Cała rozmowa w tygodniku „wSieci”.

Wywiad z Pawłem Kukizem w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 18 maja br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play.

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook