Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz: W Polakach coś się zmienia

07.02.2013

Rozmowa z piosenkarzem Pawłem Kukizem.

Stefczyk.info: W ostatnim czasie powstało kilka nowych pism konserwatywnych, np. tygodnik "wSieci". Czy strefa wolnego słowa się w Polsce poszerza?

Paweł Kukiz: W mojej ocenie należy przede wszystkim zastanowić się nad strefą słuchacza otwartego na wolne słowo. Strefa wolnego słowa się stale poszerza, głównie dzięki mediom internetowym. Możemy mieć w nosie ustawy, koncesje, mamy mniejsze wymogi finansowe, by założyć medium internetowe. Mamy wolne słowo. Ta wolność jest coraz częściej wręcz nadużywana. W Polsce często rozumie się wolność, jako bezkarne obrażanie kogoś. Ludzie chowając się za nickami obrażają innych. Ja takiej wolności nie chcę i na nią się nie godzę. Jestem zwolennikiem odpowiedzialności za słowo. Ja zawsze występuję pod imieniem i nazwiskiem, a opowiadam się jasno przeciwko systemowi politycznemu, przeciwko partiokracji. Ponoszę tego poważne konsekwencje, w tym finansowe.

Jednak to nie zmienia pana sposobu działania?

To, co robię, robię świadomie i zgodnie z sumieniem. Nie działam pod przykrywką. Działam pod swoim własnym nazwiskiem. W mojej ocenie problem w Polsce nie polega na liczbie wolnych mediów, ale na tym, na ile odbiorcy mediów są dojrzali do wysłuchania wolnego słowa, na ile są zdolni do samodzielnego myślenia, które to wolne słowo może sprowokować. To jest zasadniczy problem. Kłopot nie w ilości wolnych mediów, ale na przeogromnej sile mediów tzw. mainstreamowych, które są w stanie wykreować sztuczną rzeczywistość. Maklakiewicz powiedział kiedyś w filmie "Rejs", że nie podoba mu się piosenka, którą słyszał ją po raz pierwszy. Mówił, że musiałby usłyszeć ten utwór wielokrotnie, żeby mu się on podobał. Media tzw. głównego nurtu mają tę przewagę nad mediami niezależnymi, że swoim zasięgiem masowego rażenia mają możliwość wmówienia słuchaczom, że ta woda mineralna, którą piję, jest butelką wódki. I naród w to uwierzy. To jest problem. Problemem nie jest ilość wolnego słowa.

Widzi Pan, by w Polakach się coś zmieniało na lepsze?

Gdybym nie widział i nie miał wiary w to, że w Polakach coś się zmienia, że idzie ku polepszeniu, że coraz więcej ludzi myśli samodzielnie, poza dyrektywami partyjnymi - to dotyczy każdej partii - to dawno bym z mojego kraju wyjechał. Nie widziałbym bowiem dalszego sensu życia w Polsce dla moich dzieci. Wywiózł bym stąd dzieci, by zachowały w sercu tę Polskę, jakiej nauczyli mnie mój ojciec i moja matka.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook