Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz: Ubolewam, że nie rozliczono ich za życia

15.12.2016

"Dla mnie wygląda to na elementarne szukanie resztek sprawiedliwości. Ubolewam, że w trakcie życia tych dwóch panów, nie doszło do jakiegoś rozliczenia" – mówił na antenie RMF FM lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, odnosząc się do odebrania stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi.

Kukiz powiedział w czwartek w radiu RMF FM, że Jaruzelski i Kiszczak z "całą pewnością" powinni stracić stopnie generalskie. 

"Nigdy nie jest za późno, pewne sprawy się nie przedawniają, Kiszczak i Jaruzelski zapisali się niezbyt chlubnie w historii Rzeczypospolitej, nie uważam, żeby osoby, które są współodpowiedzialne za przynajmniej 100 ofiar w czasie stanu wojennego, w czasie ich rządów, miały być z traktowane z honorami" - podkreślił. 

"Udało im się dożyć do końca swoich dni we miarę względnym spokoju. Przerażające (jest), że spełniły się słowa piosenki Jacka Kaczmarskiego (Wróżba - PAP) >>kary nie będzie dla przeciętnych drani, a lud ofiary złoży nadaremnie, morderców grzebać będą z honorami, na bruku ulic nędza się wylęgnie<<" - zaznaczył Kukiz. 

Pytany, czy odebranie stopni generalskich, to nie jest zemsta, Kukiz powiedział: "Dla mnie wygląda to na elementarne szukanie resztek sprawiedliwości. Ubolewam, że w trakcie życia tych dwóch panów, nie doszło do jakiegoś rozliczenia". 

We wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że Jaruzelskiemu i Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie. "Podejmujemy w tej sprawie kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno Jaruzelskiemu, jak i Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe" - dodał Macierewicz. 

Szef MON poinformował, że będzie to decyzja Sejmu. "Będzie to związane z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, której odpowiedni artykuł zostanie tak zmieniony, by ta decyzja była możliwa" - wyjaśnił Macierewicz. 

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o powszechnym obowiązku obrony żołnierz traci stopień wojskowy w razie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, odmowy złożenia przysięgi wojskowej lub uprawomocnienia się wyroku sądu orzekającego środek karny pozbawienia praw publicznych albo degradacji. 

Kukiz był też pytany o ocenę projektu tzw. ustawy dezubekizacyjnej, który zakłada, że "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. emerytury i renty sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS. W środę Sejm debatował nad sprawozdaniem komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny, które pozytywnie zaopiniowały projekt. Kluby: PO, PSL i Nowoczesna chcą odrzucenia projektu. 

Kukiz powiedział, że trzeba obniżyć emerytury tym esbekom, "którzy zostali negatywnie zweryfikowani i tym, którym się udowodni, że złożyli fałszywe oświadczenia". "Od tego jest IPN, aby badać jednostkowe przypadki, czy ktoś oszukał, czy nie oszukał, czy jego weryfikacja była naciągana. Nie wolno na drodze ustawy generalizować, wszystkich wrzucać do jednego worka" – ocenił. 


ak/PAP 

[fot. YouTube/wSensie.tv]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook