Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz: Ubolewam, że nie rozliczono ich za życia

15.12.2016

"Dla mnie wygląda to na elementarne szukanie resztek sprawiedliwości. Ubolewam, że w trakcie życia tych dwóch panów, nie doszło do jakiegoś rozliczenia" – mówił na antenie RMF FM lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, odnosząc się do odebrania stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi.

Kukiz powiedział w czwartek w radiu RMF FM, że Jaruzelski i Kiszczak z "całą pewnością" powinni stracić stopnie generalskie. 

"Nigdy nie jest za późno, pewne sprawy się nie przedawniają, Kiszczak i Jaruzelski zapisali się niezbyt chlubnie w historii Rzeczypospolitej, nie uważam, żeby osoby, które są współodpowiedzialne za przynajmniej 100 ofiar w czasie stanu wojennego, w czasie ich rządów, miały być z traktowane z honorami" - podkreślił. 

"Udało im się dożyć do końca swoich dni we miarę względnym spokoju. Przerażające (jest), że spełniły się słowa piosenki Jacka Kaczmarskiego (Wróżba - PAP) >>kary nie będzie dla przeciętnych drani, a lud ofiary złoży nadaremnie, morderców grzebać będą z honorami, na bruku ulic nędza się wylęgnie<<" - zaznaczył Kukiz. 

Pytany, czy odebranie stopni generalskich, to nie jest zemsta, Kukiz powiedział: "Dla mnie wygląda to na elementarne szukanie resztek sprawiedliwości. Ubolewam, że w trakcie życia tych dwóch panów, nie doszło do jakiegoś rozliczenia". 

We wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że Jaruzelskiemu i Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie. "Podejmujemy w tej sprawie kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno Jaruzelskiemu, jak i Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe" - dodał Macierewicz. 

Szef MON poinformował, że będzie to decyzja Sejmu. "Będzie to związane z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, której odpowiedni artykuł zostanie tak zmieniony, by ta decyzja była możliwa" - wyjaśnił Macierewicz. 

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o powszechnym obowiązku obrony żołnierz traci stopień wojskowy w razie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, odmowy złożenia przysięgi wojskowej lub uprawomocnienia się wyroku sądu orzekającego środek karny pozbawienia praw publicznych albo degradacji. 

Kukiz był też pytany o ocenę projektu tzw. ustawy dezubekizacyjnej, który zakłada, że "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. emerytury i renty sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS. W środę Sejm debatował nad sprawozdaniem komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny, które pozytywnie zaopiniowały projekt. Kluby: PO, PSL i Nowoczesna chcą odrzucenia projektu. 

Kukiz powiedział, że trzeba obniżyć emerytury tym esbekom, "którzy zostali negatywnie zweryfikowani i tym, którym się udowodni, że złożyli fałszywe oświadczenia". "Od tego jest IPN, aby badać jednostkowe przypadki, czy ktoś oszukał, czy nie oszukał, czy jego weryfikacja była naciągana. Nie wolno na drodze ustawy generalizować, wszystkich wrzucać do jednego worka" – ocenił. 


ak/PAP 

[fot. YouTube/wSensie.tv]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook