Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz: System jest do wymiany

22.09.2016

„Upewniam się dalej po roku w tej swojej analizie, że ten system jest do wymiany, ustrój państwa jest do zmiany” - mówił Paweł Kukiz w rozmowie z Radiem Wnet.

„Polska jest państwem klanowym, partiokratycznym, w którym obowiązuje w zasadzie od 45 r., zasada TKM-u – czyli 'teraz … my'” – dodał. 

„Partia ma kształt, właściwości i cechy klanowe, a w ramach tego istnieją pewne koterie. (…) Ten system determinuje ordynacja wyborcza” - ocenił. 

Kukiz kategorycznie bronił się przed określeniem siebie jako przywódcy Ruchu. „Jest to pozycja managerska, a nie satrapy. U mnie w klubie nie istnieje dyscyplina, każdy mój poseł reprezentuje swój okręg wyborczy” - wyjaśnił. 

„Udaje nam się porozumieć pod podziałami, tworzymy klub i jest to dowód na to, że taka konstrukcja całego parlamentu mogłaby się sprawdzić” - mówił dalej poseł. 

Jak zaznaczył, jego Ruchu nie interesuje władza. „Do pewnego momentu gramy do jednej bramki. Myśmy osiągnęli tzw. porozumienie pod podziałami, czyli zanim cokolwiek zacznie nas dzielić, chcemy zrealizować to, co nas łączy – i tutaj jesteśmy spójni” - mówił publicysta. 

Pytany z kolei o nową konstytucję zadeklarował, że to naród powinien zdecydować, czy jej potrzebuje i zadecyduje o jej kształcie, a nie Kukiz'15. Przyznał też, że przeprowadzał w tej sprawie rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. „Istnieje wola, by nad nowym kształtem konstytucji rozmawiać już teraz” - dodał. 

Paweł Kukiz ocenił również na antenie partię rządzącą. Zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, że 90 proc. projektów jego klubu leży w zamrażarce sejmowej. Stwierdził, że takie działania, które polegają na odrzucaniu propozycji innych klubów wyłącznie z tego powodu, że są cudzego autorstwa, są dowodem na partiokratyczność. 

Kukiz przyznał, że kibicuje partii rządzącej w walce z korupcją, ale w jego ocenie PiS powtarza złe działania poprzedniej ekipy rządzącej. Mówił również, że czeka na efekty kontroli w spółkach Skarbu Państwa. 

„Zastanawiam się, czy chodzi o wyczyszczenie jakiejś koterii w imię interesów innej koterii, która czuje się nie usatysfakcjonowana podziałem łupów, czy też będzie po tej kontroli dyskusja na tematem instrumentów prawnych, które w przyszłości uniemożliwią tego typu praktyk” - powiedział Kukiz.

ak/Radio Wnet

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook