Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz: Śląsk przypomina Majdan. To walka o Polskę

16.01.2015

Jeżeli związkowcy nie zobaczą, że ich godność została uszanowana po tym jak zobaczyli liczne nagonki i próby skłócenia górników z obywatelami, to może zdarzyć się wszystko. To może być mroczne – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info muzyk Paweł Kukiz, który wspiera górników.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia nocne głosowanie w którym koalicja PO-PSL zdecydowała o likwidacji czterech kopalń?

Paweł Kukiz: W wyniku arogancji rządzących ustawa powstała w sposób błyskawiczny, żeby pominąć procedurę konsultacji społecznych. Rząd jest przekonany, że przyspieszając prace – działa na swoich korzyść. Otóż nie. Teraz górnicy mają do czego się odnieść, więc paradoksalnie stała się rzecz pozytywna z punktu widzenia interesu polskiego. Mamy co atakować, mamy o czym mówić i wskazywać gdzie chcemy zmian. Nie zmienia to jednak faktu, że politycy zachowali się arogancko. A historia uczy, że za arogancją idzie upadek.

Co może w najbliższych godzinach lub dniach wydarzyć się na Śląsku?

Sytuacja bardzo dynamiczna, dlatego trudno jest powiedzieć co się może wydarzyć i jakie będą następne kroki górników. Ja byłem kilka razy na Majdanie, i muszę przyznać, że w śląskich kopalniach, które odwiedzałem kilkukrotnie panuje podobna atmosfera. To coś niematerialnego. Inicjatywa górników przekroczyła wszelkie pojęcia jak: ekonomia, gospodarka, czy pieniądze. Wszystko jest powiązane z duchem wolności, to bunt niewolników.

Jak zachowują się protestujący?

Panuje wśród nich ogromna powaga. Nie możemy w żadnym wypadku mówić tu o manifestacji związkowej zakończonej kiełbaskami i grillem. To jest duch, który może się wymknąć spod kontroli zarówno związkowców, jak i władz. Na Śląsku panuje obywatelska postawa, powiązana z duchem godności. Tu nie chodzi o otwarcie kopalń. Jeżeli związkowcy nie zobaczą, że ich godność została uszanowana po tym jak zobaczyli liczne nagonki i próby skłócenia górników z obywatelami, to może zdarzyć się wszystko. To może być mroczne, ale to daje nadzieję na przywrócenia państwa obywatelom.

Może dojść do przysłowiowego „IV Powstania Śląskiego”?

Jestem przekonany, że jeśli nie dojdzie – nie ustępstw – do pełnego uszanowania górników, to wkrótce powstaną MKS-y i możemy mieć powtórkę z roku 80., ale tym razem z pozytywnym finałem. To walka o losy Polski. Górnicy to wiedzą. I zdają sobie sprawę, że to nie tylko kwestia ich pracy, ale również bezpieczeństwa energetycznego i przyszłości naszego kraju. I ja jestem z nimi. Kiedyś śpiewałem taką piosenkę „Wy to ja”. I ja to czuję. Jeśli tę więź przeniesiemy na cały kraj, to runie nie tylko Platforma Obywatelska, ale cały obecny system.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook