Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kukiz: Śląsk przypomina Majdan. To walka o Polskę

16.01.2015

Jeżeli związkowcy nie zobaczą, że ich godność została uszanowana po tym jak zobaczyli liczne nagonki i próby skłócenia górników z obywatelami, to może zdarzyć się wszystko. To może być mroczne – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info muzyk Paweł Kukiz, który wspiera górników.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia nocne głosowanie w którym koalicja PO-PSL zdecydowała o likwidacji czterech kopalń?

Paweł Kukiz: W wyniku arogancji rządzących ustawa powstała w sposób błyskawiczny, żeby pominąć procedurę konsultacji społecznych. Rząd jest przekonany, że przyspieszając prace – działa na swoich korzyść. Otóż nie. Teraz górnicy mają do czego się odnieść, więc paradoksalnie stała się rzecz pozytywna z punktu widzenia interesu polskiego. Mamy co atakować, mamy o czym mówić i wskazywać gdzie chcemy zmian. Nie zmienia to jednak faktu, że politycy zachowali się arogancko. A historia uczy, że za arogancją idzie upadek.

Co może w najbliższych godzinach lub dniach wydarzyć się na Śląsku?

Sytuacja bardzo dynamiczna, dlatego trudno jest powiedzieć co się może wydarzyć i jakie będą następne kroki górników. Ja byłem kilka razy na Majdanie, i muszę przyznać, że w śląskich kopalniach, które odwiedzałem kilkukrotnie panuje podobna atmosfera. To coś niematerialnego. Inicjatywa górników przekroczyła wszelkie pojęcia jak: ekonomia, gospodarka, czy pieniądze. Wszystko jest powiązane z duchem wolności, to bunt niewolników.

Jak zachowują się protestujący?

Panuje wśród nich ogromna powaga. Nie możemy w żadnym wypadku mówić tu o manifestacji związkowej zakończonej kiełbaskami i grillem. To jest duch, który może się wymknąć spod kontroli zarówno związkowców, jak i władz. Na Śląsku panuje obywatelska postawa, powiązana z duchem godności. Tu nie chodzi o otwarcie kopalń. Jeżeli związkowcy nie zobaczą, że ich godność została uszanowana po tym jak zobaczyli liczne nagonki i próby skłócenia górników z obywatelami, to może zdarzyć się wszystko. To może być mroczne, ale to daje nadzieję na przywrócenia państwa obywatelom.

Może dojść do przysłowiowego „IV Powstania Śląskiego”?

Jestem przekonany, że jeśli nie dojdzie – nie ustępstw – do pełnego uszanowania górników, to wkrótce powstaną MKS-y i możemy mieć powtórkę z roku 80., ale tym razem z pozytywnym finałem. To walka o losy Polski. Górnicy to wiedzą. I zdają sobie sprawę, że to nie tylko kwestia ich pracy, ale również bezpieczeństwa energetycznego i przyszłości naszego kraju. I ja jestem z nimi. Kiedyś śpiewałem taką piosenkę „Wy to ja”. I ja to czuję. Jeśli tę więź przeniesiemy na cały kraj, to runie nie tylko Platforma Obywatelska, ale cały obecny system.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Słowa kluczowe:

Kukiz

,

związkowcy

,

górnicy

Warto poczytać

 1. mid-epa05742807 23.01.2017

  Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

  - Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

 2. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 3. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 4. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

 5. Google1477x83104-2017 22.01.2017

  Nowy numer "wSieci"

  W nowym numerze tygodnika „wSieci” redakcja odsłania kulisy wspólnych podróży Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.

 6. mid-epa05740013 22.01.2017

  Kuźmiuk: Czy jeden Donald w polityce wystarczy?

  Od wczoraj tzn. od zaprzysiężenia 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trampa tym razem w Unii Europejskiej, na nowo wraca pytanie „czy jeden Donald w polityce wystarczy?”.

 7. pilecka1721 21.01.2017

  Pilecka: To targowiczanie, którzy skarżą się UE

  - Nie ma wśród obecnej opozycji ludzi, którzy mieliby na uwadze Polskę. To targowiczanie, którzy idą skarżyć się Unii Europejskiej - oceniła działalność totalnej opozycji Zofia Pilecka-Optułowicz.

 8. BogdanChazanSejm2015 21.01.2017

  Prof. Chazan: „Elity” próbowały zrobić zamęt

  - „Elity” próbowały zrobić zamęt, stworzyć wrażenie, że Naród się buntuje - ocenił nieudany pucz opozycji prof. Bogdan Chazan.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook