Jedynie prawda jest ciekawa

Kukiz przeprasza rodzinę majora „Ognia”

21.02.2017

Paweł Kukiz odniósł się do swojego wpisu na Facebooku sprzed kilku dni, w którym stwierdził, że major Józef Kuraś "Ogień" był postacią kontrowersyjną.

- Rozmawiam (telefonicznie) od dwóch dni z krewnym „Ognia” - Bartkiem Kurasiem. Dziś spotkam się z nim w Warszawie. Przysłał mi link do filmu, w którym świadkowie wypowiadają się na temat zamordowania przez dwóch podkomendnych „Ognia” kobiety, którą niesłusznie posądzono o współpracę z UB. Została przez nich powieszona. Niewinna. Nie wiedziałem jednak o tym, że za tę zbrodnię jej wykonawcy zostali skazani przez „Ognia” na śmierć — napisał na Facebooku Paweł Kukiz.

Poseł przeprosił rodzinę, za krzywdę, jaką jej wyrządził pochopnie oceniając majora Józefa Kurasia „Ognia”. — Nazbyt pochopnie użyłem więc osoby samego „Ognia” w swoim facebookowym wpisie sprzed paru dni. I jest mi z tego powodu prawdziwie przykro. Przede wszystkim ze względu na krzywdę, którą wyrządziłem Rodzinie majora Kurasia. Nie wiedziałem, że „Ogień” ukarał swoich podkomendnych. I za to bardzo - szczególnie Bartka- przepraszam — pisze poseł.

Polityk nie wycofuje się jednak z krytyki wobec powojennego podziemia niepodległościowego. — Jednak całe to zdarzenie jest również dowodem na to, że nie możemy bezkrytycznie podchodzić do naszej historii. Bo jednak zbrodnia została popełniona przez członków oddziału Wyklętych. Że musimy natychmiast - póki jeszcze żyją ostatni naoczni świadkowie tamtych czasów- jak najrzetelniej rozliczyć się z przeszłością. I jeśli będzie trzeba - musimy uderzyć się w pierś. A będzie trzeba- choćby z powodu tych dwóch morderców. Albo „Burego”, co do którego nie ma żadnych wątpliwości, iż popełnił zbrodnie, które wg IPN „nosiły znamiona ludobójstwa” — stwierdził Kukiz. — Jeśli tego nie uczynimy to nie mamy moralnego prawa by oczekiwać od innych nacji przeprosin za zbrodnie dokonane na Narodzie Polskim — dodał.

[fot. IPN/commons.wikimedia.org]

Facebook/ems

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook