Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz: Partyjni odlecieli absolutnie

24.01.2015

„Nie siedzę jednak w domu, tylko o nią walczę. O Polskę dla naszych dzieci i wnuków”.

Paweł Kukiz, znany muzyk i samorządowiec, uważa, że problem polskiego górnictwa nie został rozwiązany. Pytany przez „Polskę The Times” czy zamierza walczyć o prezydenturę Polski, wskazuje, że są ważniejsze sprawy. „Na Śląsku od jakiegoś czasu dzieją się znacznie ważniejsze sprawy niż spekulacje, czy Kukiz stanie w szranki z Ogórek. Bo wciąż nie jest do końca powiedziane, że "problem kopalniany" został definitywnie rozwiązany. Wciąż nie ma absolutnej pewności, czy w Polsce na fali górniczych protestów nie dojdzie do zmian systemowych. Jeśli do takich dojdzie, nie ma sensu żadna rozmowa o moim ewentualnym kandydowaniu. Dla mnie kluczową sprawą jest zmiana systemu, poprzez zmianę ordynacji wyborczej na jednomandatową, i rozbicia partyjnego "układu zamkniętego". Musimy zrobić wszystko, żeby przywrócić Polskę jej obywatelom” - tłumaczy.

Dodaje, że obecna Polska nie jest obywatelską. „To raczej "republika kolesi". Zespół partio-urzędniczych klanów rywalizujących między sobą o podział łupów. Walczących o władzę nie po to, aby służyć ojczyźnie i obywatelom, a po to, by dobrze ustawić siebie i swoje rodziny za nasze pieniądze” - tłumaczy.

I dodaje: „To, co się dzieje w kraju, to skandal”. „Nie wiem teraz, co mam powiedzieć dziecku, kiedy pyta mnie, czy ma zostać kraju, czy wyjechać. Rozsądek podpowiada mi, że jeżeli nic się nie zmieni, to powinienem odpowiedzieć: Pakuj się dziecko, póki czas. Wierzę jednak głęboko, że to się jeszcze zmieni. Jeżeli zmiany nie przyniosą protesty górnicze, to musimy zrobić wszystko, żeby państwo odzyskać dla obywateli” - podkreśla.

Zaznacza, że kluczowa dla zmian w Polsce jest reforma ordynacji wyborczej. „Sposób wybierania przedstawicieli jest kluczowy dla jakości życia tak politycznego, jak i społecznego. Wprowadzenie JOW byłoby rewolucją na miarę zlikwidowania liberum veto czy Konstytucji 3 Maja. W dzisiejszej, proporcjonalnej ordynacji "oni" wybierają się sami spomiędzy siebie. My głosujemy tylko na partie, które już przed wyborami zdecydowały, kto będzie nas "reprezentował". Ja mówię o systemie, w którym poseł odpowiada przed wyborcą, a nie przed wodzem partii. Podstawowa rzecz, o jaką mi chodzi, to przywrócenie podmiotowości obywatelom i Polsce na świecie. W naszym kraju jest wielu specjalistów, wspaniałych ludzi, o których mało kto wie, bo eksperckie stanowiska przydzielane są z klucza partyjno-biznesowego. Promowana jest partyjność, a nie fachowość” - wskazuje Kukiz.

Odnosząc się do tego, co dzieje się w sejmiku dolnośląskim Paweł Kukiz wskazuje: „Oni, czyli partyjni, odlecieli absolutnie. Tutaj radni mówią i głosują pod dyktando partii. Nie ma dyskusji, są tylko partyjne rozkazy”.

Na pytanie, czy żona nie pyta go o sens działalności politycznej, Kukiz wskazuje, że takich pytań żona mu nigdy nie zadaje. „Znamy się od ponad 30 lat i doskonale wie, że zawsze byłem tam, gdzie odbywała się walka o dobro i elementarną sprawiedliwość. Czy to na małą, czy na dużą skalę. Wie, że jestem tam, gdzie komuś dzieje się krzywda. Teraz krzywda dzieje się naszemu państwu. Praktycznie - oprócz beneficjentów systemu - wszystkim. Bartłomiej Sienkiewicz nie bez przyczyny powiedział, że Polska istnieje tylko teoretycznie. Tak jest. Ale ja dodaję, że "jeszcze nie zginęła". I nie siedzę w domu, tylko o nią walczę. O Polskę dla naszych dzieci i wnuków. Nas wszystkich” - kwituje Paweł Kukiz.

ez
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook