Zobacz więcej artykułów
Kukiz ostrzega przed ekspedycjami ukraińskiego IPN
06.08.2016
Paweł Kukiz podaje za portalem kresy.pl o planach ekspedycji ukraińskiego IPN na „etniczne ziemie ukraińskie, które teraz należą do Polski”.
„Według oficjalnego komunikatu Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, kierowanego przez negacjonistę wołyńskiego i gloryfikatora banderyzmu Wołodymyra Wiatrowycza, w połowie sierpnia do Polski ma przybyć międzynarodowa ekspedycja poszukiwawczo-badawcza „Wyrij”, w ramach której odbywa się także obóz edukacyjny. Jak można przeczytać w pierwszych zdaniach wprowadzających, ekspedycja wyruszy ze Lwowa na „etniczne ziemie ukraińskie, które teraz należą do Polski” - podaje portal.
Lider Kukiz’15 niejednokrotnie krytycznie odnosił się do działań Ukraińców, którzy próbowali umniejszać swoją winę w dokonaniu rzezi wołyńskiej. Paweł Kukiz nazwał „szczytem bezczelności” słowa prezydenta Ukrainy, który w reakcji na polską uchwałę dotyczącą zbrodni wołyńskiej powiedział: „Jest mi przykro w związku z decyzją polskiego Sejmu”.
Ukraiński obóz edukacyjny już po raz siódmy „odbędzie się na terytorium Zakerzonia”. „Termin „Zakerzonie" został ukuty przez emigracyjnych historyków ukraińskich i według ich wykładni oznacza obszar na zachód od linii Curzona, pozostający historycznie ukraińskim terytorium etnicznym. Obejmuje część obszaru obecnych województw: podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego. Faktycznie, na większości tych terenów ludność ukraińska stanowiła niewielki odsetek. Ponadto, nazwę „Zakerzoński Kraj” w strukturze organizacyjnej OUN nosiły tereny znajdujące się w pojałtańskich granicach Polski” - podaje portal.
Należy podkreślić, że kierownik ukraińskiego IPN spreparował dowód mający świadczyć o symetryczności zbrodni Polaków i Ukraińców.
Paweł Kukiz przez długi czas walczył o to, aby Sejm uchwalił ustawę dot. ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów. Zdaniem Kukiza uchwalona ustawa „dobrym początkiem ku temu, by uchwalić ustawę o zakazie propagowania”.
kk/Facebook/Kresy.pl
[fot. Fratria]
Chcesz być na bieżąco z informacjami na Stefczyk.info? Zapisz się do naszego newslettera
Poprzedni artykułNastępny artykuł